„Tohle je soumrak hospod. Jak vejde v platnost některé ze zmiňovaných nařízení, já svůj podnik zavírám,“ tvrdí Petr Pavlas, který čtyřiadvacet let vede klatovskou pivnici Modrý abbé.
Nebezpečnou trojkombinaci představují dva zákony, jež mají začít platit od příštího roku - pokud je vláda a následně poslanci schválí. První má v restauracích zakázat kouření. Druhý zavede povinnou elektronickou evidenci tržeb. K tomu se pojí útlum hracích automatů. Navíc už dnes je některé obce zakazují a do budoucna se chystá jejich vyšší zdanění.
Hostinští se shodují, že zákaz kouření hlavně v pivnicích povede přinejmenším dočasně k odlivu hostů.
„Určitě přijdu o zákazníky. Kuřáci tvoří polovinu návštěvníků, řada z nich do nekuřácké hospody nepřijde. Čekám kvůli zákazu kouření třetinový propad v tržbách,“ říká Karel Raczek, majitel restaurace Národní dům ve Starém Městě pod Sněžníkem. Podobně mluví řada lidí z oboru. Hlavně těch, které živí pivní štamgasti.
Hostinští vesměs věří, že pivaři se nakonec i do nekuřáckých hospod vrátí, někteří dokonce čekají, že zákaz kouření naopak může do jejich podniků přivést novou klientelu. Jenomže mnoho venkovských pivnic stojí na konzervativních hostech, kteří do hospody chodí popít a poklábosit s nezbytnou cigaretou v ruce. A i dočasný úbytek klientely může být pro některé hostinské smrtící, mnoho jich hospodaří už dnes na hranici přežití.
Povinné vydávání účtenek prý bude šenýře zdržovat, i to může část hostů odradit. Efekt on-line evidence tržeb bude podle lidí z branže u malých hospod zanedbatelný. „V malých podnicích není zatajování tržeb možné, vše je tu snadno dohledatelné a chodí k nám kontroly,“ říká Zdeněk Hofreiter z hospody Lucerna v Žatci.
K úbytku hostů je třeba mnohde přičíst i ztrátu malého, ale příjemného přilepšení příjmu z provozu hracích automatů.
„Trojkombinace je smrtící hlavně pro klasické pivnice,“ říká hygienik Jan Prchal, který pro České dráhy kontroluje síť nádražních hospod a zná situaci více než dvou stovek podniků v různých lokalitách a s nejrůznějším konceptem.
Podobně mluví další znalci trhu: „V Česku může mít zákaz kouření dramatické dopady. Pro některé hospody bude likvidační, pokud nebude přijat citlivě,“ řekl Grant McKenzie, marketingový šéf Plzeňského Prazdroje v nedávném rozhovoru pro MF DNES.
Venkovských hospod ubývá
Provozovat hospodu je na venkově čím dál těžší. Lidi šetří, hostů ubývá, pivaři se stále častěji spokojí s levnějším lahvovým pivem doma, líčí hostinští. „Od krize musíme bojovat doslova o každého zákazníka,“ shrnuje Eva Bezdíčková, majitelka choceňské pivnice Na Růžku.
Z těchto důvodů v posledních letech venkovských hospod ubývá. Stejně jako venkovských prodejen. Konec hospody ale bývá v malé obci ranou pro společenský život:
„Hospoda je u nás jediné místo, kde se místní mohou sejít a podiskutovat, jediné místo na společné akce,“ vysvětluje starosta Šarova, malé vesnice u Zlína. Obec raději pronajímá místní hospodu za symbolickou cenu, jen aby nepřišla o lokál se sálem, kde se pořádají plesy, košty, narozeninové oslavy, besedy, křtiny či oslavy svátku matek.
Zavřené hospody někdy nezůstávají bez náhrady, v některých vesnicích už je ale nahradily „soukromé kluby“, neregistrované, neregulované, nezdaněné a nikým nekontrolované pivnice, provozované načerno v garážích či chalupách.
Obava o české pivnice proto nezaznívá jen od lidí, které toto podnikání živí. Před „hospodskou trojkombinací“ varuje i Strana soukromníků či zástupci malých obcí ve Svazu měst a obcí. „Stát by si měl udělat analýzu dopadu nových zákonů na venkovské hospody, na hospody ve městech, na zákazníka i obce,“ doporučuje šéf Komory obcí, exstarosta Čermné nad Orlicí Josef Bezdíček.