Blíží se soumrak vesnických hospod? Čekají je hned tři velké změny

  0:59aktualizováno  0:59
Zákaz kouření. Omezení hracích automatů. Povinná elektronická evidence tržeb. Na české hospody se valí hned tři změny najednou. Nejvíc jsou ohroženy malé vesnické podniky. Hostinští mají obavu z budoucnosti, chystané změny jim zkomplikují podnikání a mnohým ohrozí živnost.

Petr Pavlas, majitel klatovského podniku Modrý abbé. | foto: Musílková YvettaMAFRA

„Tohle je soumrak hospod. Jak vejde v platnost některé ze zmiňovaných nařízení, já svůj podnik zavírám,“ tvrdí Petr Pavlas, který čtyřiadvacet let vede klatovskou pivnici Modrý abbé.

Nebezpečnou trojkombinaci představují dva zákony, jež mají začít platit od příštího roku - pokud je vláda a následně poslanci schválí. První má v restauracích zakázat kouření. Druhý zavede povinnou elektronickou evidenci tržeb. K tomu se pojí útlum hracích automatů. Navíc už dnes je některé obce zakazují a do budoucna se chystá jejich vyšší zdanění.

Hostinští se shodují, že zákaz kouření hlavně v pivnicích povede přinejmenším dočasně k odlivu hostů.

„Určitě přijdu o zákazníky. Kuřáci tvoří polovinu návštěvníků, řada z nich do nekuřácké hospody nepřijde. Čekám kvůli zákazu kouření třetinový propad v tržbách,“ říká Karel Raczek, majitel restaurace Národní dům ve Starém Městě pod Sněžníkem. Podobně mluví řada lidí z oboru. Hlavně těch, které živí pivní štamgasti.

Hostinští vesměs věří, že pivaři se nakonec i do nekuřáckých hospod vrátí, někteří dokonce čekají, že zákaz kouření naopak může do jejich podniků přivést novou klientelu. Jenomže mnoho venkovských pivnic stojí na konzervativních hostech, kteří do hospody chodí popít a poklábosit s nezbytnou cigaretou v ruce. A i dočasný úbytek klientely může být pro některé hostinské smrtící, mnoho jich hospodaří už dnes na hranici přežití.

Fotogalerie

Povinné vydávání účtenek prý bude šenýře zdržovat, i to může část hostů odradit. Efekt on-line evidence tržeb bude podle lidí z branže u malých hospod zanedbatelný. „V malých podnicích není zatajování tržeb možné, vše je tu snadno dohledatelné a chodí k nám kontroly,“ říká Zdeněk Hofreiter z hospody Lucerna v Žatci.

K úbytku hostů je třeba mnohde přičíst i ztrátu malého, ale příjemného přilepšení příjmu z provozu hracích automatů.

„Trojkombinace je smrtící hlavně pro klasické pivnice,“ říká hygienik Jan Prchal, který pro České dráhy kontroluje síť nádražních hospod a zná situaci více než dvou stovek podniků v různých lokalitách a s nejrůznějším konceptem.

Podobně mluví další znalci trhu: „V Česku může mít zákaz kouření dramatické dopady. Pro některé hospody bude likvidační, pokud nebude přijat citlivě,“ řekl Grant McKenzie, marketingový šéf Plzeňského Prazdroje v nedávném rozhovoru pro MF DNES.

Venkovských hospod ubývá

Provozovat hospodu je na venkově čím dál těžší. Lidi šetří, hostů ubývá, pivaři se stále častěji spokojí s levnějším lahvovým pivem doma, líčí hostinští. „Od krize musíme bojovat doslova o každého zákazníka,“ shrnuje Eva Bezdíčková, majitelka choceňské pivnice Na Růžku.

Z těchto důvodů v posledních letech venkovských hospod ubývá. Stejně jako venkovských prodejen. Konec hospody ale bývá v malé obci ranou pro společenský život:

„Hospoda je u nás jediné místo, kde se místní mohou sejít a podiskutovat, jediné místo na společné akce,“ vysvětluje starosta Šarova, malé vesnice u Zlína. Obec raději pronajímá místní hospodu za symbolickou cenu, jen aby nepřišla o lokál se sálem, kde se pořádají plesy, košty, narozeninové oslavy, besedy, křtiny či oslavy svátku matek.

Zavřené hospody někdy nezůstávají bez náhrady, v některých vesnicích už je ale nahradily „soukromé kluby“, neregistrované, neregulované, nezdaněné a nikým nekontrolované pivnice, provozované načerno v garážích či chalupách.

Obava o české pivnice proto nezaznívá jen od lidí, které toto podnikání živí. Před „hospodskou trojkombinací“ varuje i Strana soukromníků či zástupci malých obcí ve Svazu měst a obcí. „Stát by si měl udělat analýzu dopadu nových zákonů na venkovské hospody, na hospody ve městech, na zákazníka i obce,“ doporučuje šéf Komory obcí, exstarosta Čermné nad Orlicí Josef Bezdíček.

Autoři: ,

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Mapa cen bytů v metropoli: U řeky je draho, za metro si připlatíte

INFOGRAFIKA: Kolik stojí byty u metra

Volná pracovní místa v okolí, prázdné školky pro děti a spousta obchodů – to jsou kritéria, která zdražují byty....

Další z rubriky

Nové biopalivo nepoškozuje motor. Vyrábí se ze slámy a dřevní štěpky

Chemik Jiří Hájek vyvíjí pro společnost Unipetrol biopaliva, která by do...

Laboratoře společnosti Unipetrol výzkumné vzdělávací centrum (UniCRE) z petrochemického holdingu Unipetrol vyvinuly...

Mince s nulovou hodnotou. Blýskavá past na penzisty má stovky obětí

Sběratelská plaketa s hlavou princezny Diany v nabídce Českého mincovního...

Je to šlendrián, který v Česku běží už léta. Do schránky přijde leták se zdánlivě výhodnou nabídkou lesklých...

Dluhy se musí platit, i když soud zruší exekuci, varují exekutoři

Ilustrační snímek

Zrušení exekuce. Dobrá zpráva pro dlužníka, která je však často dezinterpretována. Pokud se totiž kvůli neplatné...

Najdete na iDNES.cz