Restauraci může nahradit domácí zahrada či zámecký park

  10:51aktualizováno  10:51
- Salonky restaurací nebo nazdobené obývací pokoje už dávno nejsou jediným místem svatebních hostin. Budoucí novomanželé, lépe řečeno jejich rodiče, kteří se chtějí vymanit z šedi klasických svíčkových a řízků, mohou zvolit i méně tradiční formy pohoštění. Pokud nebudou přímo trvat na jídlem prohnutých stolech, mohou za občerstvení svatebních hostí zaplatit méně než v restauraci - třeba na zahradní slavnosti nebo rautu v pronajatém sále.
Party s grilováním nemusí být drahá

Oběd v salonku restaurace střední úrovně přijde dnes pro jednu osobu zhruba na tři sta až čtyři sta korun - včetně přípitku, ale bez dalšího alkoholu. Pokud hostina pokračuje až do večera, musí si rodina připravit dalších zhruba deset tisíc korun na nápoje a večeři. Levněji může vyjít zahradní slavnost. Tu se však vyplatí pořádat prostřednictvím specializovaných cateringových agentur pro více lidí, obvykle nejméně pro padesát až šedesát.

Velkou část ceny totiž tvoří fixní náklady na půjčení stolů, přístřešků, nádobí a odměny personálu. Proto je cateringových agentur, které nabízejí své služby soukromníkům, zatím málo, většina z nich pracuje především pro firmy. »Často svatebčani poobědvají jen v úzkém rodinném kruhu a ostatní hosty pozvou na party,« říká Jakub Mejsnar z agentury Mejsnar, která se mimo jiné pořádáním menších zahradních slavností zabývá.

»Pokud se podává pivo a tuzemská vína, jeden člověk tu obvykle nevypije za více než sto korun. Pro padesát lidí je tedy reálné připravit slušný raut, třeba i včetně grilování selete, za tři sta korun na osobu se vším všudy,« dodává Mejsnar.

Půjčení velkých stanů stojí desetitisíce

Nejlevnější forma svatební oslavy je pohoštění z vlastních zdrojů, svépomocí vyrobené. Pokud by chtěla rodina zajistit kvalitní obsluhu či přípravu pokrmů, může si sjednat číšníka a kuchaře, oba si řeknou v průměru osmdesát až sto korun na hodinu. Za zmiňovaných tři sta korun na osobu, které budou v restauraci stačit jen na oběd bez alkoholických nápojů, se mohou v domácím prostředí hosti naobědvat a navečeřet a na každého zbudou ještě dvě lahve vína nebo zhruba deset piv nebo Dobrých vod.

Pokud by chtěla rodina slavit na zahradě, musí počítat i s výdaji na přístřešky. Jednoduché zahradní stříšky o velikosti tři krát tři metry prodávají například sítě prodejen Obi či Baumax zhruba za tisíc korun. Stejné se na den dají půjčit asi za sto padesát až dvě stě korun. Výrazně dražší je půjčení velkých stanů, do kterých je možné doplnit i podlahu a koberce. Půjčovné padesátimetrového stanu bez podlahy se pohybuje zhruba od třinácti do pětadvaceti tisíc korun, s podlahou okolo dvaatřiceti tisíc korun.

Nejdražší prostory má Pražský hrad

Party se nemusí nutně odehrávat doma na zahradě. Ti, kteří nemají zrovna hluboko do kapsy, mohou uspořádat oslavu v historických prostorách nebo třeba na lodích. Například zámek v Libicích u Mělníka s romantickým parkem a jezírkem lze pronajmout za dvacet až třicet tisíc korun. Podobně se platí za hodinu plavby po Vltavě. Nejdražší jsou místnosti Pražského hradu - za pronájem Míčovny zaplatí zájemce 260 tisíc korun, za Rudolfovu galerii dokonce necelých čtyři sta tisíc korun.

Hudebníci si řeknou o několik tisíc korun

Vedle jídla patří ke svatbě neodmyslitelně i hudba. Na zahradní slavnost zvlášť. Jeden hudebník si za odpoledne a večer řekne obvykle jeden až tři tisíce korun. Za deset až patnáct tisíc korun lze objednat už známější kapelu, která hraje například v pražských rockových klubech. Orchestr Ondřeje Havelky zahraje a zazpívá za sto tisíc, Ferdinanda Havlíka za padesát až šedesát tisíc korun. »Jeden náš movitý zákazník chtěl skupinu Lucie. Museli jsme ho zklamat. Kapely takového jména mají podle marketingového plánu přesně stanovený počet vystoupení v roce, navíc by za jejich zpěv dal asi jeden milion korun,« vysvětluje Jakub Mejsnar.
Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Počet návštěvníků pražské O2 areny překročil 10 milionů

Chinaski na závěrečném koncertu turné k desce Není nám do pláče 16. listopadu v...

Branami největší české multifunkční haly prošel v neděli návštěvník s pořadovým číslem 10 milionů. Návštěvnost haly...

A nechcete náhodou garáž? Předkupní právo obyvatel domu může brzy skončit

Studenti zde mají garáž pro kola, stejně tak jako podzemní garáž pro auta.

Poslance čeká schvalování novely občanského zákoníku, která má zavést výjimku z předkupního práva pro garážová stání....

Vydělávají na státu. Nikdo ale neví, kdo za firmami stojí

Ilustrační snímek

Finanční detektivy trápí, kdo skutečně stojí za firmami, které vyvádějí nelegálně získané peníze do daňových rájů....

Najdete na iDNES.cz