Mnohé restaurace nezvyšují ceny rovnoměrně u všech jídel. U některých drží ceny nízko, u jiných zdraží více a vyrovnají tak ztrátu.
"Kvůli konkurenci si nemůžeme dovolit zvednout všechny ceny naráz. Zatím jsme mírně zvýšili ceny hotových jídel. Minutky zatím držíme, ale nepůjde to věčně," říká Vlastimil Žáček, majitel ústecké restaurace Lípa, kde svíčková s knedlíkem stojí o čtyři koruny víc než minulý týden.
Špidlova vláda zvedla od května daňovou přirážku na jídlo a nealko v restauracích z pěti na 19 procent, což vychází z pravidel Evropské unie, ale také z nezkušenosti při evropských vyjednáváních a z potřeby kabinetu zaplatit svou politiku.
V unii dosud platilo, že restaurace mají být zdaněny vyšší sazbou, ale Francie si dokázala udržet výjimku. Pro Špidlovu vládu je zdanění strávníků klíčové, aby splnila své sliby: hlavně snížit základní sazby DPH z 22 na 19 procent a příští rok v daních ulevit podnikům a chudším rodinám s dětmi.
"Nespravedlivá je každá daň, ale státní rozpočet není perpetuum mobile," prohlásil ministr práce Zdeněk Škromach. Objevují se už i první legální finty, jak nezdražit. Tou nejméně konfliktní je rychlé občerstvení.
Jídlo, které se prodává takzvaně "do ruky", zůstalo v nižší sazbě. Například čínské stánky rychlého občerstvení tak zdražovat vůbec nemusely a zachovaly stejné ceny i po prvním květnu. Podobně lze nižší daň odvést za ubytování se snídaní. Řetězce jako McDonald's či KFC však zdražily.
Restaurace zvyšují ceny levných jídel
Restaurace od prvního dne platnosti vyšších daní buď škrtí svoje příjmy a vyčkávají, protože nejsou plátci DPH, nebo se prostě omlouvají.
"Omlouváme se svým zákazníkům, že kvůli nesmyslným ekonomickým nástrojům, které používá současná vláda, jsme nuceni přecenit naše služby," uvádí rakovnická restaurace Admirál na svých internetových stránkách.
Restauratéři zatím většinou rozlišují hotová jídla v poledním menu a takzvané minutky. "Dražší jídla zdražujeme méně, aby o ně lidé neztratili zájem," říká František Cypris, vedoucí plzeňské pivnice U Šenku. Ta zdražila jídlo v průměru o desetikorunu.
V restauraci U Anděla na Valdštejnově náměstí v Jičíně šly včera nahoru jen ceny hotových jídel. "Minutky zdražíme až před letní turistickou sezonou. O ty mají největší zájem zahraniční turisté a těch je tu zatím málo," říká provozovatel restaurace Petr Hejtmánek.
Zdražení se většinou pohybuje kolem deseti procent. Ceny nápojů se U Anděla zatím nezměnily.
Konkurence tlačí na ceny
Více než kdy jindy v současné době funguje soutěž. "Je tady velká konkurence, obáváme se, že zvýšení cen by mohlo způsobit menší zájem hostů," říká majitel mělnického hotelu U Rytířů Jan Sládeček.
Jeho konkurent, restaurace U Císaře, ceny upravil už před čtrnácti dny, ale nijak dramaticky. "Projevilo se čtyřmi korunami na jídlech, dvěma korunami na pití. U něčeho se cena nezměnila vůbec," uvedl číšník Lukáš Holan.
Podle prezidentky Sdružení restaurací a hotelů Mirky Luprichové přijde kvůli zvýšení daní o práci na dvacet tisíc lidí. "Překvapuje mě, s jakým klidem vláda přijímá fakt, že dvacet tisíc živnostníků během čtvrtletí skončilo," diví se Luprichová.
Obavy o budoucnost má majitelka kutnohorské restaurace Donna Iveta Kulhánková. Nemůže si dovolit zvýšit ceny tak, aby slušně vydělávala. "To by nás položilo. V Kutné Hoře je velká konkurence," povzdechla si.
Za hotové jídlo v její restauraci zákazníci zaplatí 54 korun. "Zdražili jsme o pět korun. Abychom byli spokojení, muselo by jídlo stát šedesát pět. Na tolik ale zdražit nemůžeme," vysvětluje.
Časem se rozdíl zdražení srovná
Výše zdražení se liší také podle místa. Část restaurací ze strachu o zákazníky nezdražila vůbec, některé provozovny o méně než rozdíl daní, tedy čtrnáct procent.
Jsou i tací, kteří změnu využili k většímu zdražení. "Čas vše srovná," míní Luprichová. "Někde při třicetiprocentním zdražení o hosty nepřijdou, jinde může deset procent znamenat existenční problémy," dodává.
Podle sdružení restauratérů nyní hostinští většinou tápou, protože do poslední chvíle věřili, že se podaří prosadit pro jejich služby nižší DPH. Kromě toho teď všichni řeší, jak možné dopady zdražení obejít.
V současné době na tom jsou lépe neplátci daně DPH, kteří vyčkávají. "Nejsme plátci daně, takže ceny budeme upravovat spíš zvolna. Podle toho, jak porostou ceny surovin. Zatím jsme nezdražili a v nejbližších dnech to ani nechystáme," říká majitel zlínské restaurace Modus Martin Juřík.
Objevují se i první finty, jak jídlo nemuset danit vyšší DPH. Jednou z možností je jídlo na cestu. "Obecně řečeno to je jídlo, ke kterému nepotřebujete vidličku, nůž nebo lžíci," vysvětluje Luprichová.
Hospodští spoléhali na to, že podobně na tom budou zahrádky před jejich provozovnami. Ty však definici jídla na odnesení nesplňují, a tak musí být zdaněny devatenácti procenty jako uvnitř v restauraci.