Na silnice míří sůl za stovky milionů. Letošek bude rekordně drahý

  14:22aktualizováno  14:22
Silničáři letos sypou v rekordním tempu. Sníh, který napadl v neděli, si vyžádal nejvyšší spotřebu soli během letošní zimy za jediný den. Posypová sůl ale ničí životní prostředí. Ani alternativy však nejsou nezávadné, navíc stojí podstatně víc.

Jak se jezdí se sypačem na Božím Daru. | foto:  Michal Šula, MAFRA

„Enormní nasazení našich lidí včetně dalších spolupracujících společností, rekordní množství soli a nejvíce najetých kilometrů našich radlic dokázalo zabránit zásadním dopravním komplikacím při tomto mimořádném sněhovém přívalu. Všem zaměstnancům za to patří velký dík,“ popisuje nedělní situaci na silnicích generální ředitel ŘSD Jan Kroupa. 

Spotřeba soli bude tak letos vysoká. Jen samotná Střediska správy a údržby dálnic (SSÚD) zatím spotřebovala 31 tisíc tun. Loni to bylo 23 tisíc za celou sezonu. 

Fotogalerie

Během rekordní neděle spotřebovalo ŘSD téměř 2000 tun soli a nasadili 290 sypačů a 430 sněhových radlic. Pokud se takové dny budou v příštích dnech opakovat, může to stát státní kasu dost peněz. V roce 2018 spotřebovali silničáři materiál v hodnotě téměř tři čtvrtě miliardy korun.

Největší finanční zátěží přitom nejsou jednotlivé SSÚD, ale především externí dodavatelé. Ti se starají o dálnice II. třídy a silnice I. třídy. V sezoně 2017/2018 spotřebovali 68 tisíc tun soli za 664 milionů korun.

Ani přes tvrdou práci silničářů nejsou všichni se sjízdností silnic spokojeni. Nedělní chumelenice zastihla například premiéra Andreje Babiše cestou na rozhovor v Blesku. „Já jsem jel k vám do studia a nevím, kde jsou ti silničáři,“ řekl v rozhovoru Babiš. Dodal, že na Ťokově místě by hned volal řediteli ŘSD Kroupovi s dotazem, kde má ty sypače.

Stromy zničila posypová sůl, v Hlučíně vymění celou alej

Posypová sůl je pro řidiče často záchranou, přírodu v okolí cest ovšem zabíjí. Dostane se navíc až do vzdálenosti několika stovek metrů od vozovky. Umírají kvůli ní stromy a ohrožuje život ve vodních tocích.

Alternativy existují, nicméně nejsou ideální. Jednou z nových technologií je skrápěná sůl, což je vodná směs soli, která snižuje její spotřebu a také čas nutný na odstranění ledu, informuje ekologická poradna Veronica.

Dále je možnost použít močovinu, která sice nemá negativní vliv na životní prostředí, vyvolává ale nechtěný růst vegetace. Navíc je podstatně dražší. Podobný problém je i s inertními (zdrsňovacími) materiály.

Autor:

Nejčtenější

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Další z rubriky

Za výplatu 112 litrů tuzemáku. Cena alkoholu roste úměrně se mzdou

Alkohol (ilustrační foto)

I když Češi pořád pijí nadprůměrně, spotřeba alkoholu v Česku klesá. Z jedné výplaty si pořídí 112 litrů lahví rumu,...

Fastfoody v úzkých. Zákaz brček se blíží, alternativy zatím chybí

ilustrační snímek

Zákaz plastových brček dělá řetězcům rychlého občerstvení docela těžkou hlavu. Papírová brčka, která začal ve svých...

LEGO začalo prodávat kostky s rozšířenou realitou. Z koberce ožívá v mobilu

Nová kolekce LEGO Hidden Side využívá technologii rozšířené reality.

Výrobce stavebnic LEGO začal prodávat první sady, využívající takzvanou rozšířenou realitu. Chce se víc přiblížit dětem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz