Poplatek bankám za platbu kartou se sníží. Pomůže to obchodníkům

  13:49aktualizováno  13:49
Z každé stokoruny, kterou lidé v Česku zaplatí debetní nebo kreditní kartou za nákup, přiteče vydavatelským bankám v průměru 1 koruna. Na konci letošního roku se tento poplatek sníží na třetinu. Regulaci EU, která má pomoci k větší akceptaci karet obchodníky, kritizují banky i karetní společnosti.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Takzvaný mezibankovní poplatek se má snížit na 0,2 procenta u debetních karet a na 0,3 procenta u kreditních karet. Největší výhodu má v sobě tato regulace pro obchody, a to zejména malé internetové hráče, kteří často platbu kartou neumožňují kvůli vysokým nákladům spojeným s poplatky.

„Mohlo by to znamenat, že by více obchodníků začalo nabízet platbu kartou, protože často je poplatek z platby kartou ve výši marže nebo vysokých procent marže. Vidím v tom jen pozitivní dopad,“ říká ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška. Podle něj mezibankovní poplatek v praxi dosahuje až dvou procent z platby. Česká spořitelna uvádí, že průměrná výše na trhu je 1 procento.

Tak či tak, Bruselu se poplatek zdál příliš vysoký a rozhodl se nahrát obchodníkům. Banky a karetní společnosti pochopitelně jejich optimismus nesdílí.

Mezibankovní poplatek

Poplatek, který za každou karetní transakci platí banka obchodníka bance, která kartu vydala. Průměrná výše na trhu se nyní pohybuje okolo 1 procenta z platby. Evropské nařízení o mezibankovních poplatcích výši mezibankovního poplatku zastropuje na 0,2 % pro debetní karty a 0,3 % pro kreditní karty.

„V konečném důsledku pravděpodobně zdraží bankovní produkty, zatímco efekt snížení cen u obchodníků se nikde neprokázal. Bohužel banky budou muset omezit některé benefity, které dnes na kartách standardně nabízíme,“ předjímá generální ředitel MasterCard pro ČR a Slovensko Miroslav Lukeš.

K omezení poplatku zhruba na polovinu došlo například ve Španělsku. Studie MasterCard uvedla, že Španělé po regulaci zaplatili na ročních poplatcích o 2,35 miliardy eur víc a obchodníci ušetřili 2,75 miliardy. Snížil se údajně i počet plateb kartami a pokleslo jejich množství.

Smyslem regulace poplatku je motivovat obchodníky snížením nákladů k tomu, aby více přijímali platby platebními kartami. Platby kartou například přijímá zhruba 80 procent e-shopů, ale z menších obchodů je to jen zlomek. „Důvodem jsou často právě poplatky,“ říká Vetyška. V tuzemsku je přes 30 tisíc e-shopů.

Regulace zboží nezlevní

Odborníci nicméně pochybují o tom, že by opatření vedlo ke snížení cen v obchodech. „Promítnutí snížení poplatků do zlevnění ceny zboží je podle mého názoru diskutabilní,“ říká Patrik Nacher ze serveru bankovnipoplatky.com. Zákon už nyní například umožňuje, aby obchodníci za platbu kartou vybírali poplatek a zvýhodnili tak hotovostní platby, tuto strategii ale zavedlo jen pár restaurací.

„Bude zde výpadek příjmů pro karetní společnosti, banky apod. Obávám se, že to nezůstane bez odezvy, tudíž lze předpokládat zvýšení jiných poplatků, které souvisejí s platební kartou,“ míní známý kritik bankovních poplatků Patrik Nacher, který nicméně podobné regulace odmítá. „Vždy se nakonec obrátí proti těm, které na počátku měly chránit,“ zdůvodnil své obavy.

„Je zřejmé, že vydavatelské banky musí zvažovat, jak budou tuto situaci řešit. Nejedná se však pouze o možné zvyšování poplatků po klienta, ale i o snižování nákladů, rozumné vynakládání investic do nových technologií a celkové zefektivnění provozování kartového businessu,“ odpověděla mluvčí České spořitelny Pavla Kozáková na dotaz, zda regulace povede ke zdražení služeb nebo omezení nabídky. Ostatní oslovené banky na dotaz neodpověděly.

Evropské nařízení o mezibankovních poplatcích za karetní platební transakce by mělo být publikováno v úředním věstníku EU zřejmě ve druhém čtvrtletí letošního roku. Nařízení není třeba transponovat do českého práva. Česko však musí určit orgán dohledu nad dodržováním nařízení a zavést sankce za jeho porušení. Ministerstvo financí proto připraví návrh novely zákona o platebním styku.

„Účinnost regulace výše mezibankovních poplatků lze očekávat ve čtvrtém čtvrtletí roku 2015, neboť nařízení ohledně této otázky obsahuje šestiměsíční přechodné období,“ přiblížil náměstek ministra financí Martin Pros.

Autor:
  • Nejčtenější

Kanál smrti jako brána k prosperitě. Z Rumunska je opět obilná velmoc

Tisíce politických vězňů zahynuly v 50. letech na stavbě kanálu Dunaj–Černé moře. Monumentální projekt dokončený jen...

V mýtu je zapsána ani ne polovina aut, kolony na hranicích mohou mít až 40 km

Až čtyřicet kilometrů dlouhé kolony a desítky hodin čekání zřejmě potkají šoféry přijíždějící začátkem prosince ze...

Češi mají páté nejlevnější jídlo v Evropě. Utratí za něj více než Britové

Potraviny jsou v Česku páté nejlevnější ze všech zemí EU. I přesto je u nás jídlo hned po bydlení druhou největší...

Premium

Sny mladých o bydlení narážejí na mizivé úspory, většina na hypotéku nedosáhne

Ceny bytů dál rostou a dostupnost bydlení pro mladé rodiny se stále zhoršuje. Jak ukazuje průzkum Hypoteční banky,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

KOMENTÁŘ: Euro je časovaná bomba, držme se od něj dál, říká ekonom Kovanda

Česká ekonomika se sice na úrovni jednotlivých firem eurizuje, ale přesvědčivých argumentů pro plošné přijetí jednotné...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

  • Další z rubriky

Nový blok Dukovan bude stát až 160 miliard, dokončit se má do roku 2036

Nový blok Jaderné elektrárny Dukovany se začne stavět v roce 2029, dokončen bude v roce 2036. Na tiskové konferenci po...

Premium

Zlatý správcovský důl. Z vyřizování cizích pronájmů je milionový byznys

Mnoho majitelů bytů omrzela úskalí spojená s jejich pronajímáním. Obětovali proto část výdělku a svěřili nemovitost...

Počet svěřenských fondů raketově vzrostl, meziročně na dvojnásobek

Za dobu své krátké existence získaly svěřenské fondy nádech tajemných institucí určených jen pro vyvolené. Do určité...

Sázíme stromy a jsme uhlíkově neutrální, tvrdí moravský výrobce „parmazánů“

Jsme uhlíkově neutrální, hlásí výrobce moravského „parmazánu“. Skupina Brazzale, podnikající i v Česku tvrdí, že...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz