Poplatek bankám za platbu kartou se sníží. Pomůže to obchodníkům

  13:49aktualizováno  13:49
Z každé stokoruny, kterou lidé v Česku zaplatí debetní nebo kreditní kartou za nákup, přiteče vydavatelským bankám v průměru 1 koruna. Na konci letošního roku se tento poplatek sníží na třetinu. Regulaci EU, která má pomoci k větší akceptaci karet obchodníky, kritizují banky i karetní společnosti.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Takzvaný mezibankovní poplatek se má snížit na 0,2 procenta u debetních karet a na 0,3 procenta u kreditních karet. Největší výhodu má v sobě tato regulace pro obchody, a to zejména malé internetové hráče, kteří často platbu kartou neumožňují kvůli vysokým nákladům spojeným s poplatky.

„Mohlo by to znamenat, že by více obchodníků začalo nabízet platbu kartou, protože často je poplatek z platby kartou ve výši marže nebo vysokých procent marže. Vidím v tom jen pozitivní dopad,“ říká ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška. Podle něj mezibankovní poplatek v praxi dosahuje až dvou procent z platby. Česká spořitelna uvádí, že průměrná výše na trhu je 1 procento.

Tak či tak, Bruselu se poplatek zdál příliš vysoký a rozhodl se nahrát obchodníkům. Banky a karetní společnosti pochopitelně jejich optimismus nesdílí.

Mezibankovní poplatek

Poplatek, který za každou karetní transakci platí banka obchodníka bance, která kartu vydala. Průměrná výše na trhu se nyní pohybuje okolo 1 procenta z platby. Evropské nařízení o mezibankovních poplatcích výši mezibankovního poplatku zastropuje na 0,2 % pro debetní karty a 0,3 % pro kreditní karty.

„V konečném důsledku pravděpodobně zdraží bankovní produkty, zatímco efekt snížení cen u obchodníků se nikde neprokázal. Bohužel banky budou muset omezit některé benefity, které dnes na kartách standardně nabízíme,“ předjímá generální ředitel MasterCard pro ČR a Slovensko Miroslav Lukeš.

K omezení poplatku zhruba na polovinu došlo například ve Španělsku. Studie MasterCard uvedla, že Španělé po regulaci zaplatili na ročních poplatcích o 2,35 miliardy eur víc a obchodníci ušetřili 2,75 miliardy. Snížil se údajně i počet plateb kartami a pokleslo jejich množství.

Smyslem regulace poplatku je motivovat obchodníky snížením nákladů k tomu, aby více přijímali platby platebními kartami. Platby kartou například přijímá zhruba 80 procent e-shopů, ale z menších obchodů je to jen zlomek. „Důvodem jsou často právě poplatky,“ říká Vetyška. V tuzemsku je přes 30 tisíc e-shopů.

Regulace zboží nezlevní

Odborníci nicméně pochybují o tom, že by opatření vedlo ke snížení cen v obchodech. „Promítnutí snížení poplatků do zlevnění ceny zboží je podle mého názoru diskutabilní,“ říká Patrik Nacher ze serveru bankovnipoplatky.com. Zákon už nyní například umožňuje, aby obchodníci za platbu kartou vybírali poplatek a zvýhodnili tak hotovostní platby, tuto strategii ale zavedlo jen pár restaurací.

„Bude zde výpadek příjmů pro karetní společnosti, banky apod. Obávám se, že to nezůstane bez odezvy, tudíž lze předpokládat zvýšení jiných poplatků, které souvisejí s platební kartou,“ míní známý kritik bankovních poplatků Patrik Nacher, který nicméně podobné regulace odmítá. „Vždy se nakonec obrátí proti těm, které na počátku měly chránit,“ zdůvodnil své obavy.

„Je zřejmé, že vydavatelské banky musí zvažovat, jak budou tuto situaci řešit. Nejedná se však pouze o možné zvyšování poplatků po klienta, ale i o snižování nákladů, rozumné vynakládání investic do nových technologií a celkové zefektivnění provozování kartového businessu,“ odpověděla mluvčí České spořitelny Pavla Kozáková na dotaz, zda regulace povede ke zdražení služeb nebo omezení nabídky. Ostatní oslovené banky na dotaz neodpověděly.

Evropské nařízení o mezibankovních poplatcích za karetní platební transakce by mělo být publikováno v úředním věstníku EU zřejmě ve druhém čtvrtletí letošního roku. Nařízení není třeba transponovat do českého práva. Česko však musí určit orgán dohledu nad dodržováním nařízení a zavést sankce za jeho porušení. Ministerstvo financí proto připraví návrh novely zákona o platebním styku.

„Účinnost regulace výše mezibankovních poplatků lze očekávat ve čtvrtém čtvrtletí roku 2015, neboť nařízení ohledně této otázky obsahuje šestiměsíční přechodné období,“ přiblížil náměstek ministra financí Martin Pros.

Autor:
  • Nejčtenější

Největší řetězec v ČR ovládají Vietnamci, mají pětinu trhu, tvrdí šéf svazu obchodu

Největším řetězcem v České republice co do velikosti tržeb je oficiálně Kaufland. Prezident Svazu obchodu a cestovního...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Máme se dobře, hodnotí Češi. Ekonomickou situaci vidí kladně víc než půlka

Současnou ekonomickou situaci Česka hodnotilo v září kladně 52 procent lidí. Podíl se tak vrátil na nejvyšší úroveň od...

Dotace pro zemědělce ovlivní změna klimatu i brexit, říká náměstek

Brexit připraví v příštích sedmi letech české zemědělství o 14 miliard korun. Alespoň tak vypadá návrh společné...

Česká pošta shání zaměstnance. Uchazeče láká na úsměvy zákazníků

V období před Vánoci hledá Česká pošta nové zaměstnance. Na webovém portálu jobs.cz láká uchazeče na úsměvy zákazníků...

Prodej ikonických botasek dočasně končí, designéři se nedohodli se značkou

Prodej charakteristických českých botasek končí. Alespoň dočasně. Jejich designéři se totiž nedohodli s firmou Botas a....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz