Ředitelství silnic a dálnic čelí podezření z účelového zadávání zakázek

  3:59aktualizováno  3:59
Za poslední rok oslovilo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli malým zakázkám kromě místních firem i společnosti, které sídlí několik stovek kilometrů daleko od stavby, zjistila MF DNES. ŘSD se odvolává na zákon, podle kterého je zadavatel povinen nevyzývat pořád stejný okruh zájemců.

Ředitelství silnic a dálnic zadává menší zakázky firmám z druhého konce republiky. Tvrdí, že je to normální. Ilustrační foto | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Jeden příklad za všechny: u protihlukové stěny za necelých šest milionů u Slavkova u Brna ŘSD oslovilo tři firmy. Jednu místní, Firesta - Fišer, stavby a rekonstrukce, a dvě z druhého konce republiky: liberecký Brex a SaM Silnice a mosty Česká Lípa.

Na oslovení firem ŘSD zdaleka nic špatného nevidí. "Zadavatel je povinen dbát na to, aby nebyl opakovaně vyzýván stejný okruh zájemců. Bývají oslovováni i dodavatelé se sídlem nacházejícím se v jiném místě, než je místo plnění zakázky," uvedla mluvčí Martina Vápeníková.

Podle ní by se oslovováním firem jen z Jihomoravského kraje dostali brzo do rozporu s takovými zásadami. "Navíc, jak vyplývá z výsledků předmětného výběrového řízení, sídlo dodavatele v místě plnění zakázky není zárukou nejnižší nabídkové ceny," uvedla Vápeníková. Soutěž ve Slavkově vyhrála skutečně firma zdaleka: SaM Silnice a mosty z České Lípy.

Ceny jednotlivých zakázek se příliš nelišily

Podle zdrojů MF DNES z regionálních pracovišť ŘSD je ale taková praxe nesmysl. "Snažíme se vždy oslovit firmy z regionu, ne nikoho zdaleka," řekl zdroj MF DNES.

Nabídky všech tří oslovených firem se lišily naprosto minimálně. Mezi první a poslední byl rozdíl jen 106 tisíc korun. Podle Petra Soukenky z Nadačního fondu proti korupci bývají malé rozdíly v cenách známkou toho, že jsou firmy domluvené.

"ŘSD tím chce možná vzbudit dojem korektní soutěže, že neoslovuje stále stejné dodavatele," míní Soukenka. Šéf vítězné firmy Dušan Drahoš nevidí nic neobvyklého na tom, že je na takovou zakázku firma oslovena.

ŘSD oslovilo vícekrát tři stejné firmy

"Máme celorepublikovou působnost, specializujeme se na tyto práce, takže mě to nepřekvapuje, že jsme byli osloveni. U České Lípy také stavějí firmy z jiných oblastí. Jsme zvyklí po stavbách cestovat, práce je málo, jsme rádi za každou malou stavbu," řekl Drahoš.

I když jde o malou zakázku, ukazuje způsob, jak neprůhledně ŘSD stále rozděluje státní peníze na správu silnic. Za poslední rok například ŘSD zadalo práce v hodnotě zhruba dvě miliardy korun tak, že oslovilo vždy jen tři vybrané firmy, které mezi sebou soutěžily.

Ředitelství silnic a dálnic argumentuje, že malé soutěže vyhlašuje kvůli rychlosti výběru v podlimitní soutěži. V případě slavkovských stěn však nemuseli spěchat; firma je už vybraná, ale ŘSD ještě nemá ani stavební povolení.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Česká ekonomika loni zbrzdila o třetinu, letos takový propad nenastane

Většina dělníků je proškolených na více činností a mohou se v rutinních úkolech...

České hospodářství letos podřadilo o několik stupňů. Hrubý domácí produkt klesl na 3 procenta z předloňských 4,5...

Zdraví jednoho Čecha stojí ročně přes 36 tisíc, sám nejvíc zaplatí za léky

Ilustrační snímek

Zdravotní péče v Česku stála v roce 2017 v průměru přes 36 500 korun na jednoho obyvatele, přitom v roce 2010 to bylo o...

Důvěřují a neprověřují. Čechům bezpečnost na internetu moc neříká

Ilustrační snímek

Češi netuší, co jim hrozí na síti. Spolu s Rakušany a Švýcary patří k nejdůvěřivějším v Evropě. Jak ukazuje...

Najdete na iDNES.cz