Kdo se nespojí, zmizí. Malé realitky míří pod křídla velkých sítí

  1:00aktualizováno  1:00
Dlouho očekávaný zákon o realitním zprostředkování by mohl platit už od začátku příštího roku. Nově zavádí také povinnost pojištění makléřů po celou dobu výkonu činnosti. Někteří drobní zprostředkovatelé se však bojí souvisejících nákladů a míří proto do zázemí velkých realitních kanceláří.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

„V souvislosti s chystaným zákonem registrujeme zvýšený zájem zkušených makléřů přejít pod společnost M&M Reality. Co se týče pojištění, to naše firma zaplatí za ně, takže jim tato starost odpadá,“ uvádí mluvčí M&M Reality Renata Lichtenegerová.

Práce realitního makléře není žádné terno, na první peníze čekají i půl roku

Podobnou zkušenost má i Fincentrum Reality. „V poslední době jsme zaznamenali nárůst zájmu ze strany freelancerů, částečně i kvůli novému zákonu. Je to však hlavně z důvodu, že jim můžeme poskytnout právní a obchodní zázemí. Naše členská základna makléřů se oproti minulému roku rozrostla o ­20 procent,“ tvrdí Andrea Daňhelová, vedoucí právního oddělení firmy.

Podle zákona, který nyní leží ve Sněmovně před prvním čtením, bude makléř muset mít pojištění pro případ způsobení újmy. A to s limitem pojistného plnění nejméně 1,75 milionu korun na jednu pojistnou událost a 3,5 milionu korun pro souběh více událostí v jednom roce.

Příležitostní makléři mohou mít problém

Odborníci odhadují, že toto pojištění bude stát zhruba 10 až 20 tisíc korun ročně, což by pro realitní makléře „na plný úvazek“ nemělo představovat problém. Mnozí z nich už nějakou formu pojištění mají nyní.

Regulace makléřů na obzoru. Dostálová představila realitní zákon

Příležitostní zprostředkovatelé však mohou mít problém. „Pro makléře, kteří dělají zhruba jeden obchod za čtvrt roku, to bude znamenat, že si musí spočítat, zda se jim to ještě vyplatí,“ říká šéf portálu Reality.iDNES.cz Petr Makovský. Podle něj se tito makléři mohou nechat zaměstnat u větší kanceláře například na dohodu o pracovním poměru. „Pojištěn totiž musí být držitel živnosti, a ne zaměstnanec,“ vysvětluje Makovský.

Pro některé malé kanceláře představuje povinné pojištění nejzásadnější změnu, kterou jim nový zákon přinese. Například zlínská Machala reality očekává zhruba desetinásobný nárůst nákladů na pojištění.

„Jestli je navržený limit optimální, ukáže až praxe a čas. Klienti by neměli žádné negativní změny zaznamenat,“ říká ředitel kanceláře Dušan Machala.

Kvůli vyšším nákladům volí „bezpečí“ u velkých sítí také celé malé realitní kanceláře. „Jeden z hlavních důvodů bylo zázemí v oblasti pojištění. Kromě toho nám spojení s velkou sítí umožňuje přísun nových informací o aktuálním dění a vývoji nových pravidel,“ zdůvodňuje Eva Vondrová z Novostrašeckých realit přechod do sítě Národního realitního holdingu.

S vyššími náklady počítali od začátku také samotní autoři zákona o realitním zprostředkování.

Bez pojištění by to nešlo

„Povinné pojištění bude de facto jedinou novou ekonomickou zátěží. Ale s tím vědomím se již při zadání věcného záměru realitního zákona jeho příprava před řadou let rozběhla,“ říká Pavel Rakouš, vedoucí oddělení realitní činnosti ministerstva pro místní rozvoj.

Pojištění má chránit klienty v případě pochybení či omylů realitních zprostředkovatelů. Bez něj by byl podle Rakouše efekt zákona poloviční.

„Musíme také podmínky alespoň částečně srovnat i se zahraničními zvyklostmi, kde je pojištění zcela běžné. Navržené povinné pojištění navíc není nijak závratné, naopak, je možné, že ve Sněmovně při projednávání zákona zazní hlasy volající po zvýšení navržených limitů pojistného tak, aby ochrana klienta byla ještě vyšší,“ dodává Rakouš.

Tento pohled sdílí i Robert Hanzl z Asociace realitních kanceláří ČR a­současně generální ředitel Next Reality. „Podle nás by pojištění mělo být mnohem vyšší. Stačí se podívat na průměrnou cenu bytu v Praze,“ uvedl Hanzl minulý měsíc.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

Poctivci doplatí na flákače a simulanty, tvrdí šéf Hospodářské komory

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý

Na 31. celostátním sněmu Hospodářské komory ČR její šéf Vladimír Dlouhý ostře kritizoval odbory. Na zasedání 250...

Na skládkách končí tisíce tun jídla. S vyhazováním bojují hlavně řetězce

Pracovnice Tesco třídí potraviny, které obchodní řetězec věnuje do potravinové...

Snižujte potravinový odpad, radí Evropská unie. Kolik ho vzniká a kdo se na jeho vytváření nejvíc podílí, však zatím...

Vepřové maso dovezené do Česka je 10 dní staré, říká Jandejsek

Ilustrační snímek

Česko musí vykrývat čím dál větší množství spotřeby vepřového masa dovozy. Levné maso do České republiky míří zejména...

Najdete na iDNES.cz