Prodali byt, ale na peníze čekají marně. Realitka jim je zadržuje

  19:53aktualizováno  19:53
Velké starosti mají klienti chodovské realitní společnosti Raiff Nemovitosti s.r.o. Stěžují si totiž, že jim realitka ani po řadě měsíců nevyplatila peníze za prodanou nemovitost. Případ už vyšetřuje policie.
Klienti chodovské realitní kanceláře Raiff Nemovitosti s.r.o. si stěžují, že jim firma zadržuje peníze. (Ilustrační snímek)

Klienti chodovské realitní kanceláře Raiff Nemovitosti s.r.o. si stěžují, že jim firma zadržuje peníze. (Ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Firmu v Chodově na Sokolovsku provozují manželé Petr a Pavlína Hnátkovi. Podle klientů s nimi makléři v poslední době téměř vůbec nekomunikují.

Mezi poškozené patří i starší manželský pár z Chodova - pan Václav a paní Květuše. Redakce má celá jména k dispozici, na žádost klientů je však neuvádí.

Firma Raiff Nemovitosti jim už od jara v úschově podle jejich slov zadržuje 740 tisíc korun z prodeje jejich původního bytu 3+1, který se v březnu rozhodli vyměnit za menší. Stěhovali se v létě.

"Protože však původní majitel dosud nedostal zaplaceno, a sám tak nemohl financovat vlastní nové bydlení, před několika dny nám oznámil, že se do bytu vrací a my se budeme muset vystěhovat," popsal aktuální vývoj pan Václav.

V podobné situaci je i klientka Pavlína Vlková z Chodova, která má v úschově u Raiff Nemovitosti 400 tisíc korun z prodeje svého bytu. S malým synem se přestěhovala do většího bytu, jeho vlastník však také od realitky dosud nedostal ani korunu.

"Zatím má trpělivost, ale to nebude trvat věčně," bojí se mladá maminka. Na realitku už podala trestní oznámení pro zpronevěru, stejně jako další klientka Inka Pintnerová. Ta se neúspěšně domáhá svých 700 tisíc korun z prodeje rodinného domu ve Stráži nad Ohří.

Poškozeným klientům pomáhá další realitka i advokát

Při zjišťování dalších podrobností odkázali oslovení klienti redakci MF DNES na realitní společnost Top Reality Chodov, která jim ve spolupráci s karlovarským advokátem Pavlem Grünerem pomáhá.

"Aktuálně řešíme případy pěti lidí, kterým firma Raiff Nemovitosti zadržuje peníze. Víme i o dalších případech, které už řeší policie. Celkem jde o téměř tři miliony korun," upřesnil Dušan Mudrý z Top Reality Chodov.

Podle advokáta Pavla Grünera se i případní další poškození mohou se žádostí o pomoc na jeho kancelář obrátit.

Případ šetří hospodářská kriminálka

Trestní oznámení na Raiff Nemovitosti už podali minimálně čtyři klienti, což potvrdila i sokolovská policejní mluvčí Kateřina Böhmová. "Případem se intenzivně zabývá hospodářská kriminálka," ujistila.

Jednotlivé případy jsou si v mnohém podobné. Protože vyplacení peněz druhé straně je v kupní smlouvě podmíněno splněním více podmínek, než je podle Dušana Mudrého z Top Reality Chodov obvyklé a nutné, celý obchod se neúměrně protahuje. Když potom katastrální úřad najde v kupní smlouvě chyby, jako se to už stalo minimálně třem klientům, znamená to další průtahy.

"Chyba byla navíc ve všech případech velmi podobná. Vypadá to jako modus operandi a s tím související cílené oddalování výplaty peněz klientům," domnívá se Mudrý.

Realitka se vymlouvá na dovolenou

Raiff Nemovitosti zároveň požaduje úschovu peněz na svém účtu i v případech, kdy to není nutné a platba by mohla jít rovnou na účet prodávajícího.

Společnost sídlí v objektu známém jako "Plzeňka" v chodovské Školní ulici. V kanceláři však podle klientů už delší dobu není nikdo k zastižení. Na dveřích je už od srpna cedule s informací, že firma má dovolenou do září 2013.

Oslovení klienti se navíc shodují, že se panu Hnátkovi nemohou dovolat. Stejná je i zkušenost redakce MF DNES, která se od neděle pokouší získat vyjádření zástupců společnosti. Mobil pouze vyzvání, na SMS zprávu se žádostí o vyjádření pan Hnátek nereagoval.

Zastihnout muže ani jeho manželku se redaktorovi nepodařilo ani v kanceláři, ani při opakované návštěvě na adrese bydliště. "Před čtyřmi dny je tady hledala policie. Zvonili i u nás, jestli nevíme, kde jsou," poznamenal na chodbě domu v Palackého ulici mladý muž ze sousedství.

Klientka měla štěstí, část peněz dostala

Jedné z nespokojených klientek se nedávno po řadě měsíců podařilo od Raiff Nemovitosti většinu svých peněz získat. Musela však vynaložit velké úsilí, neustále makléře uhánět a hlasitě se dovolávat svých práv.

"Vyplatilo se jí to. Z celkem 380 tisíc korun už má paní Miroslava Kalová asi 300 tisíc na svém účtu," upřesnil Mudrý. Klientka se o svých špatných zkušenostech rozepsala i v diskuzi na internetu. "V lednu jsem přes ně prodala byt, a místo aby mi vyplatili peníze, utratili mi je," napsala doslova.

Makléři podle ní lžou a vymlouvají se jednou na zkrat při převodu peněz, nebo že peníze převedli jinam. "Paní Hnátkova mi naopak tvrdí, že si bere půjčku, aby napravila, co manžel provedl a banka ji prý prověřuje už třetí týden," pokračuje v komentáři.

Na specializovaných internetových stránkách lze najít řadu dalších podobných ohlasů. Před několika dny dokonce vznikla na Facebooku stránka nazvaná Poškozeni firmou Raiff Nemovitosti s.r.o., která má za cíl informovat o praktikách firmy.

Přestože název společnosti a barvy firemní prezentace mohou vzbuzovat dojem, že realitka Raiff Nemovitosti patří do skupiny Raiffeisenbank, ve skutečnosti s ní nemá nic společného.

Nejčtenější

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Další z rubriky

Pletení pomlázek je dodnes rodinná tradice. Vydělávají na nich řetězce

ČESKO. Světové agentury zaznamenaly i české pojetí Velikonoc. Muž s velkou...

Obejít známé a sousedy, pomlázkou zajistit, že ženy ani ­dívky příští rok neuschnou, a vykoledovat si kraslice. Tato...

EU se stává energeticky závislou, většinu dováží ze zahraničí

Ilustrační snímek

Více než polovinu své energetické spotřeby řeší členské státy Evropské unie dovozem. Stávají se tak čím dál tím...

Čechy přitahují značky obchodních řetězců. Nejvíc jogurty a mléko

Ilustrační snímek

Privátní značky jsou v České republice na vzestupu, přestože ve všech okolních zemích stagnují. Mezi nejvyhledávanější...

Najdete na iDNES.cz