Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. února 2023 Veronika

Šéfům firem na sběr odpadu policie obstavila majetek včetně rodinných domů

  18:00
Policie obstavila majetek předsedovi představenstva kolektivních systému skupiny REMA Davidu Benešovi i jeho bratrovi Karlovi, který je stejně jako první jmenovaný členem představenstva společností REMA Systém a. s., REMA PV Systém a. s. a REMA Baterry s. r. o. Podle informací z katastru nemovitostí byly bratrům obstaveny pozemky a rodinné domy, jejichž jsou majiteli.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Společnost REMA nechtěla věc komentovat s tím, že jde o Benešovu osobní záležitost. „Dotazy, které jste nám zaslal, se netýkají společnosti REMA Systém, a. s., nejsme tedy schopni vám na tyto odpovědět,“ uvedla za firmu Julie Melnyková. Sám David Beneš na e-maily ani SMS redakce nereagoval. Podle Melnykové má e-mailovou schránku funkční.

Orgány činné v trestním řízení nicméně obstavení majetku potvrdily. „S ohledem na to, že trestní řízení je neveřejné, ale i s ohledem na efektivní procesní strategii, se k věci nebudeme a ani nemůžeme jakkoliv vyjadřovat,“ uvedl mjr. Mgr. Roman Pecka zástupce vedoucího 1. oddělení.

Obstavení majetku ředitelům firmy nepřichází ve vhodnou chvíli. Společnosti skupiny REMA totiž musí do konce roku zažádat o novou licenci, bez toho totiž nemohou poskytovat služby svým klientům. O služby by tak mohly přijít velké firmy jako Alza, SWS nebo distributor elektroniky ED systém.

Sponzoři STAN

Důvodů, proč mají oba Benešové obstavený majetek, může být více.

REMA Systém a.s.

REMA Systém, a.s., je neziskově hospodařící akciová společnost, která se zabývá sběrem odpadů elektrických a elektronických zařízení. Právě REMA Systém, a.s. byla jednou z firem, které poskytly hnutí STAN diskutovaný dar a dle Ministerstva životního prostředí uvedla nepravdivé údaje o své sběrné síti. Hlavními vlastníky REMA Systém, a.s. jsou prostřednictvím několika firem David a Karel Benešovi a Ladislav Dušek. Další nejvýraznější firmou v tomto propletenci je společnost D2B Group, a.s.

REMA PV Systém, a.s.

Společnost REMA PV Systém provozuje a řídí kolektivní systém, zajišťující zpětný odběr vysloužilých komponent fotovoltaických elektráren. Na účtech firmy REMA PV Systém mají podle skupiny provozovatelů solárních elektráren chybět zaplacené zálohy na budoucí recyklaci solárů. REMA PV Systém je z 90 % vlastněna společností REMA Systém, a.s. Zbylých 10 % vlastní Asociace Informačních Technologií a Telekomunikací.

Společnost v minulosti čelila kritice za to, že sponzorovala politickou stranu STAN. Neměla by však dar stranám vůbec poskytovat, neboť to zakazuje nový zákon. Případem se má zabývat samotné ministerstvo životního prostředí. Firma se totiž charakterizuje jako neziskově hospodařící – organizuje sběr, třídění, nakládání a recyklaci starých elektrospotřebičů.

Podle nového zákona o výrobcích s ukončenou životností, který nabyl účinnosti v lednu 2021, nicméně subjekty, které provozují podobné „kolektivní systémy“, nesmí rozdělovat zisk a peněžní prostředky získané z příspěvků výrobců a výnosy z nich lze využít pouze na některé striktně vymezené účely. Společnost se podle svých slov nedopustila porušení zákona.

REMA PV Systém čelí žalobě od provozovatelů fotovoltaik na pozdější recyklaci solárů. Podle firmy se spory týkají financování plnění zákonné povinnosti prostřednictvím kolektivního systému. Někteří provozovatelé solárních elektráren se totiž obávají toho, že z kolektivního systému bylo vyvedeno téměř 250 milionů korun. Z veřejně dostupných účetních rozvah firmy je potom patrné, že od roku 2018 jsou peníze na účtu firmy přesouvány do kapitoly dlouhodobých pohledávek. Případ řeší i ministerstvo životního prostředí (MŽP).

Exministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) v minulosti uvedl, že se REMA se navíc soudí se státem téměř o miliardu korun. „Rema má otevřenou pohledávku vůči ministerstvu životního prostředí v nominální hodnotě 520 milionů. S dalším příslušenstvím to dnes už je téměř miliarda, o kterou se s ministerstvem soudí,“ řekl.

REMA Systém v minulosti chybovala i jinde. Uvedla nepravdivé údaje při provozování kolektivního sběru elektroodpadu, což potvrdilo i MŽP. Podmínky vyžadují provozovat sběrné místo v každé obci nad dva tisíce obyvatel. Od České inspekce životního prostředí za to REMA dostala pokutu.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autor:

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Neperte, pracujte! Firma vytáhla bič, jak kontrolovat práci na dálku

Trend práce z domova místo v kanceláři způsobil, že ještě nikdy dříve tolik lidí tak masově nepředstíralo, že dřou....

Do Česka přichází andělské spodní prádlo i louisianské smažené kuře

Český maloobchodní trh je pro zahraniční značky stále atraktivní a ročně zde zakotví několik desítek z nich. V loňském...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Oligarchové přelstili Londýn a obešli nový zákon zaměřený na ruský majetek

Velká Británie se po loňské ruské invazi na Ukrajinu rozhodla změnit legislativu týkající se vlastnictví majetku...

KONTEXT: Evropa z krize vychází jako poražený, míní stratég Pražské plynárenské

Měla to být nejhorší zima v novodobých dějinách Evropy, přesto se černé scénáře nenaplnily a plyn v zásobnících...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pivovar Heineken představuje nový koncept. V Česku otevře devět Bažantoven

Pivovar Heineken letos otevírá vlastní restaurační koncept pivní značky Zlatý Bažant. První Bažantovna již vznikla na...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

Milostivé léto potřetí a naposledy. Tentokrát se zaměří na daně a pojištění

Premium Stát letos nabídne poslední šanci, jak se levně zbavit dluhů. Tentokrát se zaměří na dluhy na sociálním pojištění a...

KOMENTÁŘ: Elektřina jako občanské právo, ale řádně zregulované

Premium Energetická krize ukázala nejen kolaps energetického trhu v Evropské unii, ale také změnu pohledu na elektřinu jako...

Kavárny CrossCafe prosperují lépe než dřív. Značka chystá pražský comeback

Podnikání má Jan Janák v krvi. Hned po revoluci podnikal ve stavebnictví, pak si s bratrem otevřel první restauraci....

Dotace do zdravotnictví stát využil účelně, ale nevyváženě, zjistil NKÚ

Dotace ve výši 7,5 miliardy korun, které rozdělovalo ministerstvo pro místní rozvoj na pořízení zdravotnického...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Jak poznat přetížená játra. Příznaky, které by vás měly varovat

Již dávno neplatí, že za nemocná játra může jen a pouze nadměrná konzumace alkoholu. Stále častěji je totiž na vině...