Rath se rozhodl zřídit síť neziskových nemocnic

  1:00aktualizováno  1:00
Ministr zdravotnictví David Rath v pátek přišel s radikálním plánem, jak získat rozhodující moc prakticky nad všemi nemocnicemi v zemi. Bez ohledu na to, zda nemocnice patří státu, krajům, obcím nebo soukromým podnikatelům.

Jde o zestátnění, vyvlastnění, protiústavní krok, komentují Ráthův návrh soukromí podnikatelé. Ilustrační foto | foto: Dan MaternaMF DNES

Rath a skupina poslanců chtějí zákonem přinutit vlastníky k následujícímu výměnnému obchodu: My vás necháme u obrovského zdroje peněz ze zdravotního pojištění, ale sami určíme, co se bude u vás léčit a za co se peníze z pojištění utratí.

Obce, kraje, ale i majitelé nemocnic tonou v nejistotě. Hrozí jim, že ztratí vliv na jejich chod a hospodaření, přitom však dál budou zodpovídat za jejich ztráty a dluhy.

"Jedu od premiéra Paroubka, právě jsme to řešili," řekl v pátek večer Rath a vysvětlil, jak má podle něho vypadat nový zákon o neziskových nemocnicích, který se bude od úterý znovu projednávat v parlamentu a který bude mít rozhodující vliv na chod českého zdravotnictví.

"Je to nejhorší zákon, který se kdy ve Sněmovně objevil," prohlásil o něm náměstek moravskoslezského hejtmana Jiří Veverka z ODS.

Plíživé zestátnění?
Zákon předpokládá, že v zemi vznikne síť takzvaných neziskových nemocnic. Poslanci původně počítali s tím, že by se do ní dostala zhruba polovina ze dvou set českých a moravských špitálů, ale Rath tam chce zařadit prakticky všechny.

Nemocnice mimo tuto síť by totiž podle něho neměly mít vůbec přístup ke zdravotnímu pojištění. 

Ale majitelé nemocnic se děsí toho, že v neziskové síti ztratí na svůj majetek vliv - přijdou o hlavní slovo ve vedoucích orgánech. Budou muset platit případné ztráty nemocnice. A před převodem na neziskovou nemocnici ji musí vlastník přinejmenším z části oddlužit.

Státu zákon zaručí právo rozhodovat v neziskových nemocnicích o mzdách, bude určovat rozsah poskytované zdravotní péče.

"Buď vlastníci na tyto podmínky přistoupí, nebo ať z pojištění nečerpají," řekl Rath.

Na krajských úřadech panuje pozdvižení. "Je to neuvěřitelné. Investovali jsme třeba do nemocnice v Krnově půl miliardy korun a teď nevíme, jestli přežije," kroutí hlavou Veverka.

"Zákon naplánuje nějaký rozsah péče, ale my máme nést odpovědnost za financování," zlobí se středočeský hejtman Petr Bendl.

Ještě víc se zlobí soukromníci: "Jde o zestátnění, vyvlastnění, protiústavní krok," tvrdí podnikatelé, kteří však nechtějí problém komentovat otevřeně.

O posledním vývoji kolem nového návrhu zákona včera nevěděli ani členové sněmovního výboru pro zdravotnictví: "Je to skandální. Tak důležitý návrh má projít připomínkovým řízením, mají se k němu vyjadřovat kraje. Místo toho jsou kolem záhady," řekl lidovecký člen zdravotního výboru Josef Janeček, podle něhož se poslední verze zákona stále mění.

Na zdraví nevydělávejte
Spoluautor poslaneckého návrhu zákona o nemocnicích poslanec Vojtěch Filip z KSČM je přesvědčen, že zákon vlastníci nemocnic uvítají.

"Nezisková síť bude otevřená pro každého. Nabízíme zřizovatelům, aby využili novou právní formu. Prodělek budou pokrývat ze svého, zisky reinvestovat. Zisk dělat nemusí, na rozdíl od obchodních společností to totiž není jejich povinnost. Zdravotnická zařízení v základní zdravotnické síti by ani neměla být provozovaná kvůli zisku," řekl Vojtěch Filip.

Otázka je, co bude s nemocnicemi mimo neziskovou síť.

"Budeme muset celý zákon dořešit tak, aby zůstal zachován přístup občanů ke zdravotní péči. Bude to trvat o něco déle, než jsme předpokládali," řekl Rath.

Autoři:

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Další z rubriky

Red Bull otevřel obchod v pražském hračkářství. Energetické nápoje nenabízí

Hračkářství Hamleys v Praze rozjelo netradiční spolupráci. Obchod v obchodě si...

Jako místo své první české pobočky si výrobce známých energetických nápojů Red Bull vybral hračkářství Hamleys v centru...

Vyšší zdanění loterií rozpočtu ani prevenci nepomůže, míní odborníci

Ilustrační snímek

Odborná veřejnost kritizuje připravovaný daňový balíček, který počítá s vyšším zdaněním hazardu. Podle expertů na...

Moravský burčák z Maďarska. Inspekce rozjela kontroly na plný plyn

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce kontrolovali prodej...

Kontroly burčáku jsou v plném proudu. Inspektoři zatím navštívili sto prodejních míst, přičemž čtyřicet procent vzorků...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz