Pátek 23. dubna 2021, svátek má Vojtěch
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. dubna 2021 Vojtěch

Evropská unie chce lidi odnaučit kouřit. Hodlá vychovat beztabákovou generaci

Rakovina je jednou z hlavních příčin úmrtí v Evropě a zároveň miliardový výdaj státních kas. Zraky Evropské komise se nyní stáčejí ke zdravotnímu problému, který sice nezavírá ekonomiky jako pandemie, zato s lidstvem nejspíš ještě dlouho bude. Kouření je jednou z hlavních příčin rakoviny, a proto ho chtějí komisaři téměř vymýtit. Do dvaceti let má podle unijního plánu kouřit jen pět procent zdejší populace.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Plán Evropské komise ze začátku února počítá se čtyřmi miliardami eur (téměř 105 miliard korun), které by zlepšily boj proti rakovině. Protože se závislosti na kouření připisuje zhruba 27 procent všech případů rakoviny, je tento problém hlavním terčem unijních snah. Evropská komise chce do konce roku aktualizovat pravidla upravující sazby spotřební daně tabáku.

V současné době kouří přibližně čtvrtina občanů Evropské unie. Představa Eurokomisařů o takzvané „beztabákové generaci“ je podle Evy Králíkové, lékařky působící v Centru pro závislé na tabáku ve Všeobecné fakultní nemocnici a na první lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze, sice krásná, ale se současným přístupem spíše nereálná.

Když porovnáte průměrný plat dnes a před dvaceti lety a vývoj ceny cigaret, tak zjistíte, že si za průměrný plat nyní pořídíte zhruba dvojnásobné množství krabiček.

Eva Králíková doktorka působící v Centru pro závislé na tabáku

V současné době platí směrnice, podle které má daň v členských státech představovat alespoň šedesát procent maloobchodní ceny cigaret. Česká republika má podle think tanku Tax Foundation nyní spotřební daň na cigarety ve výši 82,7 procent průměrné maloobchodní ceny, což je nad evropským průměrem. Otázkou je, o jak vysokých sazbách komisaři uvažují. Konkrétní čísla zatím nejsou známy.

Vysoká cena závislosti

Pokud by Evropská unie a potažmo i český stát chtěly docílit „beztabákové generace“, zvýšení ceny krabičky o pár korun rozhodně stačit nebude, míní profesorka Králíková.

V EU, která má 450 milionů obyvatel, ročně zemře na rakovinu 1,3 milionu lidí. Každý rok se rovněž objeví 3,5 milionů nových případů rakoviny. 

Zdroj: EU Observer

„Vliv je vždy komplexní – stát, rodina, zdravotníci a další. Ale záleží především na legislativě. Účinnou prevencí je hlavně vysoká cena daná daní, což bohužel u nás není, i když kuřáci budou opačného názoru. Když porovnáte průměrný plat dnes a před dvaceti lety a vývoj ceny cigaret, tak zjistíte, že si za průměrný plat nyní pořídíte zhruba dvojnásobné množství krabiček. Čili reálná dostupnost je dvojnásobná,“ uvádí Králíková. 

Kdyby tedy měly být cigarety stejně dostupné jako na začátku tisíciletí, měly by podle doktorky stát více než dvě stě korun. A pokud se Evropa snaží snížit jejich spotřebu, krabička by měla stát ještě víc.

Jako další efektivní nástroj snížení spotřeby cigaret profesorka zmiňuje zavedení absolutně nekuřáckých prostor včetně některých venkovních. I to je součástí plánu Evropské komise. Dále je to prodej cigaret pouze ve specializovaných obchodech, tedy v trafice, nikoli dohromady s potravinami, a jednotné balení. 

„To znamená, že by byly všechny krabičky stejné, základem by byla hnědozelená barva vyhodnocená jako nejméně atraktivní pro děti a mladé. Na krabičce by nebyla žádná neregulovaná plocha, čímž by odpadlo spojení s image nějaké značky,“ popisuje Králíková. Takové balení již má více než dvacet zemí světa.

Do jakého pytle strčit elektronické cigarety

Evropský plán rovněž zmiňuje rozšíření zdanění na nové tabákové výrobky, čímž myslí například elektronické cigarety. Proti tomuto dílčímu návrhu se však ozvala Světová aliance vaperů, tedy organizace lobbující v Bruselu právě za elektronické cigarety.

Podle ředitele aliance Michaela Landla v plánu „vítězí ideologie nad vědou“, protože se přirovnává kouření klasických cigaret k vapování těch elektronických. „Plán ignoruje množství důkazů, podle nichž představuje vapování méně než polovinu procenta rizika rakoviny, které představuje kouření,“ míní Landl.

Boj Unie proti emisím zdraží Čechům elektřinu, přispělo i mrazivé počasí

Ačkoli Králíková upozorňuje, že elektronické cigarety nejsou „zdravější“ než klasické kuřivo, podstatné snížení celkového rizika připouští. „Vezmeme-li elektronickou cigaretu čili tekutinu bez tabáku, která se zahřívá, je tam méně než pět procent škodlivých látek v porovnání s klasickou cigaretou. Důležité je nezaměňovat elektronické cigarety se zahřívaným tabákem, jako například IQOS, jeho konzumenti vdechují podstatně více škodlivin, než je v aerosolu e-cigaret.“

Elektronické cigarety mohou posloužit při odvykání, protože pro kuřáky představují atraktivní předmět, který se alespoň vzdáleně podobá cigaretě. „Pro vapéry je důležité, že kromě nikotinu dostanou taky hračku do ruky a do pusy, dívají se na ‚kouř‘ a jejich rituál zůstane zachovaný. Jsou vhodné pro ty kuřáky, kteří nedokázali přestat jinak, často to bývají psychiatričtí pacienti. Zajisté je nikdo nedoporučuje nekuřákům včetně dětí,“ uvádí profesorka.

V roce 2020, jsme všichni bojovali proti pandemii covid-19. Ale mnoho z nás vedlo tichou bitvu - boj proti rakovině.

Ursula von der Leyenová předsedkyně Evropské komise

Kromě vapovací aliance za elektronické cigarety lobbuje i německý europoslanec Peter Liese. Podle něj by Unie neměla sjednocovat svůj přístup ke klasickým a elektronickým cigaretám, protože druhé jmenované představují alternativu, u níž jsou negativní dopady na plíce nepravděpodobné.

K takovému postoji se přiklání i český europoslanec Jiří Pospíšil (za TOP 09). „Představa vytvoření ‚beztabákové‘ generace do roku 2040 je určitě hezký ideál, o který bychom měli usilovat, zároveň bychom se jím ale neměli nechat zaslepit. Proto si myslím, že současně s přitvrzením vůči klasickým cigaretám by bylo rozumné zvolit tolerantnější přístup k výrazně méně škodlivým alternativám kouření, jako jsou třeba elektronické cigarety nebo nikotinové nálepky,“ míní Pospíšil. 

Největší zabiják v Evropě

Za celým plánem komise se skrývá jeden konkrétní palčivý problém. Předpokládá se, že do roku 2035 dojde k 24 procentnímu nárůstu úmrtí na rakovinu. To by z této nemoci učinilo největšího zabijáka v Evropské unii, píše list Politico. Unijní úředníci si rovněž uvědomují, že zatímco válčí s koronavirem, na druhé frontě se jim nedaří vykrýt dlouhodobější problém.

„V roce 2020 jsme všichni bojovali proti pandemii covidu-19, ale mnoho z nás vedlo tichou bitvu – proti rakovině,“ uvedla nedávno předsedkyně komise Ursula von der Leyenová. „Bohužel je počet případů na vzestupu,“ dodala.

Podle europoslance Pospíšila je potřeba myslet i na ekonomické dopady rakoviny. „Nemoc totiž kromě nenahraditelné ztráty lidských životů znamená i obrovskou zátěž pro ekonomiku. Takový boj s rakovinou plic stojí více než léčba rakoviny prsu, tlustého střeva a prostaty dohromady. Pro představu: náklady spojené s péčí o pacienty s rakovinou plic se odhadují na více než tři miliardy eur ročně,“ uvádí Pospíšil.

Rovný přístup

Nutno zmínit, že kouření není jeden problém, na který se komise v rámci boje s rakovinou zaměřuje. Rovněž plánuje etikety se zdravotním varováním u alkoholických produktů do konce roku 2023, které by láhve s alkoholem značily podobně jako cigaretové krabičky.

Kladivo na nezávislá média selhalo. Polská vláda přepisuje návrh nové daně

Komisaři si rovněž kladou za cíl sjednotit přístup k těm občanům, které postihla rakovina. Plánují vytvořit síť propojující uznávaná zdravotnická centra ve všech členských státech. Devadesát procent všech občanů by mělo tak mít přístup alespoň do jednoho z nich.

„Je nepřijatelné, že se míra včasného odhalení, diagnostika, způsob léčby a přežití v EU liší. Musíme mít Evropskou unii, která bude zastupovat všechny její občany stejně,“ uvedla k tomu evropská komisařka pro zdraví Stella Kyriakidesová.

Autor:

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.

  • Nejčtenější

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Brexit skončil fiaskem. Británie válčí se zaseklým vývozem a odlivem kapitálu

I více než 100 dní poté, co Velká Británie definitivně opustila Evropskou unii, tamní firmy stále bojují s novými...

Směna na 16 hodin? Nesmysl, který nikdo nechce, zní ze svazů zaměstnavatelů

Maximální délka pracovní směny by se v určitých případech mohla prodloužit ze současných 12 hodin na 16. Pro mimořádné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko ekonomickou úrovní překonává Španělsko a blíží se Itálii

Ekonomická úroveň Česka příští rok stoupne na 88 procent průměru 19 zemí eurozóny. Česko se tak přibližuje Itálii, mělo...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Bakalova společnost žádá o ochranu. Jeho módní butiky se ocitly v dluzích

Společnost Luxury Brand Management (LBM), která provozuje butiky s luxusní módou a doplňky a patří do portfolia firem...

Nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem jsou Rusové, říká průzkum

V Česku je aktuálně zaregistrováno 13 337 subjektů, které mají ruského vlastníka. Rusové jsou tak nejčastějšími...

Airbnb zavádí podporu na telefonu. Má pomoci vyřešit rušení nočního klidu

Přestože krátkodobých pronájmů v poslední době kvůli koronaviru ubylo, sousedé, kteří narazí na jakékoli potíže s...

Obchodní centra stojí před výzvou. Kvůli pandemii musí změnit svou tvář

Protikoronavirová opatření přiměla Čechy upravit dosavadní chování i nákupní zvyky. Podle dat nedávného průzkumu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...