A také jejich životní náklady. Na základě těchto čísel pak byl vypočítán manažerský index kupní síly. Výzkum zahrnoval padesát zemí světa včetně Česka.
Na špici tabulky nejlépe placených manažerů se kromě ekonomicky silných velmocí jako USA a Německo objevilo také několik jihoamerických států. Kromě Ekvádoru jsou tam i Chile, Uruguay, Venezuela, Peru se také ještě vešlo do první patnáctky.
V těchto zemích berou sice manažeři ve srovnání třeba s Británií, Francií nebo Itálií méně, ale mají výrazně nižší životní náklady. "Špičkoví manažeři v Evropské unii možná berou jedny z nejvyšších platů na světě, ale také platí mnohem vyšší daně a sociální pojištění než jejich kolegové v rozvojových zemích," uvedl šéf evropské pobočky Mercer Carlos Mestre.
I v EU podle něj navíc panují poměrně značné rozdíly. Dobře na tom jsou manažeři v Německu a Británii, a to právě kvůli vysokým platům. Slušně se mají třeba i Španělé nebo Portugalci. V porovnání například s Belgičany a Italy mají sice zhruba srovnatelnou úroveň ročních příjmů, zároveň však platí mnohem nižší odvody státu.
Na dolním konci tabulky se umístili manažeři z Indie, Bulharska a Vietnamu. A jen těsně před nimi figurují zástupci střední a východní Evropy. Polsko, Maďarsko, Rumunsko, Srbsko a Černá Hora, Česká republika a Bulharsko se srovnaly až v poslední desítce.
"Manažeři ve střední a východní Evropě a také některé země z Asie jsou až na konci tabulky, protože jejich platy zůstávají v porovnání s vyspělým světem stále velice nízké. Tyto ekonomiky však rychle rostou a příjmy manažerů z uvedených regionů se zvyšují mnohem prudším tempem než v západních státech," dodal Mestre.