Radlery jsou plné škodlivých éček, varuje hoax. Bát se není třeba, říkají experti

  8:30aktualizováno  8:30
Ovocná piva jsou podle informací, které kolují po internetu a které si lidé přeposílají poštou, škodlivá. Obsahují éčka, která mohou napomoci vzniku rakoviny či způsobit kožní nádor. Odborníci na bezpečnost potravin s tím však nesouhlasí. Podle nich je pití radlerů bezpečné.

Ovocné pivo Staropramen Cool Grep | foto: Koláž - iDNES.cz

Fáma se zaměřila na vítěze testu MF DNES, ovocné pivo Staropramen Cool Grep, které obsahuje 13 éček (více zde). Pět z nich je podle kolujících zpráv velmi škodlivých.

Fáma vs. experti

Jak odborníci vyvracejí informace šířící se internetem, si přečtěte zde

Tak například E952 zvyšuje údajně účinky karcinogenů a v USA je toto sladidlo zakázáno. "Ano, to je pravda. Ve Spojených státech je tato látka zakázána, avšak ne kvůli zdravotním hlediskům, spíš kvůli průmyslovým zájmům," říká Jana Vrkoslavová ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ), který se zabývá přítomností aditiv v potravinách.

Některé studie z šedesátých let minulého století sice spojují tuto látku s výskytem rakoviny močového měchýře, avšak další studie podle SZÚ tento fakt vyvrátily.

Sladidlo E954 je podle hoaxu nebezpečné už jen tím, že se vyrábí z toluenu. Podle SZÚ však i v tomto případě studie vyvrátily, že by tato látka způsobovala nádorová onemocnění.

Také spotřeba dalších pranýřovaných látek E950 (acesulfam K) a E951 (aspartam) lidské zdraví podle SZÚ nepoškodí. Studie totiž u acesulfamu neprokázaly jakékoliv toxické účinky této látky, která se z těla vylučuje v nezměněné formě. Aspartam se sice v těle rozkládá tak, že vznikne toxická sloučenina metanol, avšak v tak malém množství, že neškodí.

Na opunciích žije brouk Dactylopius coccus. Z něj se vyrábí karmínové barvivo,

Lidskému zdraví neškodí podle expertů ani poslední "škodlivá" látka, barvivo E120. Hoaxu vadilo hlavně to, že barvivo se získává z rozemletých brouků Dactylopius coccus, kteří žijí na opunciích. Zdravotní ústav využití hmyzu v potravinářství potvrzuje, ale nevidí na tom v ohledu na bezpečnost potravin nic závadného. 

SZÚ: Pět plechovek denně po celý život dospělému neuškodí

Přítomnost všech pěti látek v radlerech je tak podle Daniely Winklerové, vedoucí oddělení pro speciální potraviny SZÚ, v pořádku.

Aditiva v potravinách

V ČR je zkoumá Národní referenční laboratoř pro aditiva v potravinách při Státním zdravotním ústavu (SZÚ).

Úřad zapracovává směrnice EU do české legislativy. Sleduje a vyhodnocuje spotřebu vybraných aditiv. Monitoruje zátěž lidí těmito látkami z potravin. Vyvíjí analytické metody pro stanovení aditiv v potravinách. Poskytuje laboratorní servis pro chemické analýzy potravin.

"Použitá éčka v nápoji Cool Grep jsou evropskou legislativou povolená a jejich zdravotní bezpečnost je přezkoumána. Obsah těchto látek navíc zdaleka nedosahuje povolených maximálních množství. Není tedy důvod se jich obávat," ujišťuje Winklerová. Podle ní je naopak nápoj dobrou alternativou piva, protože obsahuje méně alkoholu.

Podle její kolegyně Vrkoslavové může sedmdesátikilový člověk pít denně po celý svůj život 2,5 litru tohoto nápoje a stále bude na několikanásobně nižší hranici takzvané akceptovatelné denní dávky, která zaručuje, že nedojde k poškození organismu.

Všechna éčka prošla testem bezpečnosti, pokud se využívají podle předpisů, jsou bezpečná

O neškodnosti éček v nápoji nepochybuje ani Státní zemědělská a potravinářská inspekce. "Využití všech pěti aditiv je pro daný druh nápoje povoleno, je bezpečné a pro spotřebitele nepředstavuje zdravotní riziko," říká Romana Kadaňková ze SZPI.

Využití aditiv v potravinách vyrobených v EU posuzuje podle ní Evropský úřad pro bezpečnost potravin. Pokud je aditivum schváleno, musí být jeho využití označeno na obale výrobku buď názvem, nebo kódem E a trojmístným číslem. Samotné označení E pak podle Kadaňkové zaručuje, že aditivní látka prošla hodnocením bezpečnosti, a pokud se využívá v rozsahu daném předpisy, je její využití zcela bezpečné.

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Další z rubriky

Peking oznámil nová cla. Vyhněte se Číně, vyzval Trump firmy

Donald Trump na summitu G20 v Argentině (2. 12. 2018)

Páteční večer rozvířila přestřelka mezi USA a Čínou. Peking nejprve oznámil nová cla na americké zboží ve výši 75...

168 tisíc karosérií ročně. Škoda otevřela v Boleslavi novou lakovnu

Michael Oeljeklaus (uprostřed), člen představenstva společnosti Škoda Auto za...

Automobilka Škoda Auto ve čtvrtek otevřela novou lakovnu v hlavním závodě v Mladé Boleslavi. Práci v ní najde více než...

LEGO začalo prodávat kostky s rozšířenou realitou. Z koberce ožívá v mobilu

Nová kolekce LEGO Hidden Side využívá technologii rozšířené reality.

Výrobce stavebnic LEGO začal prodávat první sady, využívající takzvanou rozšířenou realitu. Chce se víc přiblížit dětem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz