Fáma se zaměřila na vítěze testu MF DNES, ovocné pivo Staropramen Cool Grep, které obsahuje 13 éček (více zde). Pět z nich je podle kolujících zpráv velmi škodlivých.
Fáma vs. expertiJak odborníci vyvracejí informace šířící se internetem, si přečtěte zde |
Tak například E952 zvyšuje údajně účinky karcinogenů a v USA je toto sladidlo zakázáno. "Ano, to je pravda. Ve Spojených státech je tato látka zakázána, avšak ne kvůli zdravotním hlediskům, spíš kvůli průmyslovým zájmům," říká Jana Vrkoslavová ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ), který se zabývá přítomností aditiv v potravinách.
Některé studie z šedesátých let minulého století sice spojují tuto látku s výskytem rakoviny močového měchýře, avšak další studie podle SZÚ tento fakt vyvrátily.
Sladidlo E954 je podle hoaxu nebezpečné už jen tím, že se vyrábí z toluenu. Podle SZÚ však i v tomto případě studie vyvrátily, že by tato látka způsobovala nádorová onemocnění.
Také spotřeba dalších pranýřovaných látek E950 (acesulfam K) a E951 (aspartam) lidské zdraví podle SZÚ nepoškodí. Studie totiž u acesulfamu neprokázaly jakékoliv toxické účinky této látky, která se z těla vylučuje v nezměněné formě. Aspartam se sice v těle rozkládá tak, že vznikne toxická sloučenina metanol, avšak v tak malém množství, že neškodí.
Lidskému zdraví neškodí podle expertů ani poslední "škodlivá" látka, barvivo E120. Hoaxu vadilo hlavně to, že barvivo se získává z rozemletých brouků Dactylopius coccus, kteří žijí na opunciích. Zdravotní ústav využití hmyzu v potravinářství potvrzuje, ale nevidí na tom v ohledu na bezpečnost potravin nic závadného.
SZÚ: Pět plechovek denně po celý život dospělému neuškodí
Přítomnost všech pěti látek v radlerech je tak podle Daniely Winklerové, vedoucí oddělení pro speciální potraviny SZÚ, v pořádku.
Aditiva v potravináchV ČR je zkoumá Národní referenční laboratoř pro aditiva v potravinách při Státním zdravotním ústavu (SZÚ). Úřad zapracovává směrnice EU do české legislativy. Sleduje a vyhodnocuje spotřebu vybraných aditiv. Monitoruje zátěž lidí těmito látkami z potravin. Vyvíjí analytické metody pro stanovení aditiv v potravinách. Poskytuje laboratorní servis pro chemické analýzy potravin. |
"Použitá éčka v nápoji Cool Grep jsou evropskou legislativou povolená a jejich zdravotní bezpečnost je přezkoumána. Obsah těchto látek navíc zdaleka nedosahuje povolených maximálních množství. Není tedy důvod se jich obávat," ujišťuje Winklerová. Podle ní je naopak nápoj dobrou alternativou piva, protože obsahuje méně alkoholu.
Podle její kolegyně Vrkoslavové může sedmdesátikilový člověk pít denně po celý svůj život 2,5 litru tohoto nápoje a stále bude na několikanásobně nižší hranici takzvané akceptovatelné denní dávky, která zaručuje, že nedojde k poškození organismu.
Všechna éčka prošla testem bezpečnosti, pokud se využívají podle předpisů, jsou bezpečná
O neškodnosti éček v nápoji nepochybuje ani Státní zemědělská a potravinářská inspekce. "Využití všech pěti aditiv je pro daný druh nápoje povoleno, je bezpečné a pro spotřebitele nepředstavuje zdravotní riziko," říká Romana Kadaňková ze SZPI.
Využití aditiv v potravinách vyrobených v EU posuzuje podle ní Evropský úřad pro bezpečnost potravin. Pokud je aditivum schváleno, musí být jeho využití označeno na obale výrobku buď názvem, nebo kódem E a trojmístným číslem. Samotné označení E pak podle Kadaňkové zaručuje, že aditivní látka prošla hodnocením bezpečnosti, a pokud se využívá v rozsahu daném předpisy, je její využití zcela bezpečné.