Rada pro vysílání umožnila změnu ve složení držitele licence Novy

aktualizováno 
- Rada pro rozhlasové a televizní vysílání v úterý schválila žádost, na jejímž základě se výrazně změní složení společnosti CET 21, která drží licenci na vysílání televize Nova. Po úterním nejednohlasném schválení žádosti o navýšení základního jmění CET 21 získají v této společnosti zřejmě téměř devětačtyřicetiprocentní podíl dva nové subjekty - firmy Edikon a MEF Media.

"Rada rozhodla o žádosti kladně," řekl na dotaz ČTK po celodenním zasedání předseda rady Josef Josefík. Navýšení jmění CET 21 z 200.000 korun na 10,2 miliónu korun a přistoupení nových společníků podpořilo osm z 12 přítomných členů rady, dva byli proti a dva se zdrželi hlasování.

Mediální zástupce CET 21 Roman Bajčan ČTK řekl, že již ve středu bude držitel licence na valné hromadě jednat o konkrétním způsobu navýšení základního jmění. CET 21 podle něj vítá rozhodnutí rady jako "krok, který povede ke stabilizaci společnosti jako licencovaného subjektu pro televizní vysílání".

Proti připravované změně uvnitř CET 21 se vyslovili někteří poslanci a zejména zahraniční společnost CME, která v minulosti do Novy investovala. CME po letošním odříznutí od zisků z Novy požaduje od dosavadního majoritního vlastníka CET 21 Vladimíra Železného stamilióny korun. Právě na úkor Železného podílu do CET 21 nyní vstoupí MEF Media a Edikon, kterou údajně vlastní dva z nejbližších Železného spolupracovníků. MEF Media je v držení společnosti MEF Holding - ta je stoprocentním vlastníkem i společnosti Česká produkční 2000, která v létě nahradila při zajišťování vysílání Novy Českou nezávislou televizní společnost (ČNTS), kterou vlastní CME.

Generální ředitel ČNTS Jan Vávra ČTK řekl, že rozhodnutí rady "vážně poškodí ČR, (neboť) se ukazuje", že státní regulační orgány nerespektují rozhodnutí mezinárodních soudních institucí. "Rada se tímto rozhodnutím jednoznačně ztotožnila s podvodným jednáním Vladimíra Železného," dodal. Kvůli Nově vedou zahraniční investoři řadu právních sporů; šéf CME Ronald Lauder dokonce mezinárodní arbitrážní řízení vůči ČR, která podle něj nezajistila dodržení česko-americké smlouvy o ochraně vzájemných investic. "Rozhodnutí rady bude ČR zřejmě stát půl miliardy dolarů (17,9 miliardy korun), protože se potvrdilo, že Lauderova žaloba je opodstatněná," řekl ČTK prezident CME Fred Klinkhammer.

Rada se opakovanou žádostí o navýšení základního jmění CET 21 zabývala bez konečného výsledku již na minulém zasedání. Úternímu rozhodnutí předcházela rozsáhlá jednání až do pondělního večera, během nichž se podle informací ČTK se členy rady v pondělí setkal například i právní zástupce CET 21 Aleš Rozehnal, který zároveň figuruje jako předseda představenstva společnosti Edikon. Ta by měla nyní v CET 21 získat zhruba 24,5 procenta a MEF Media 24 procent. Se Železného jménem má zůstat spojeno 11,78 procenta, vyplývá z informací ČTK. Jednatel CET 21 Peter Kršák bude mít podíl 16,61 procenta. Zbývající části jmění má v držení pět vlastníků.

Předchozí žádost o navýšení jmění rada v říjnu zamítla. Podle radních by tehdy nová struktura CET 21, v níž by noví společníci získali majoritu, v sobě nesla "riziko možného převodu licence". Nynější žádost se týkala o něco menší vlastnické změny, přičemž rada dopředu naznačila, že má proto větší šanci na úspěch. Tato žádost již "vyhovuje pravidlu rady", aby v licencovaném subjektu zůstalo v rukou původních společníků aspoň jedenapadesát procent majetku, řekla ČTK dříve mluvčí rady Helena Havlíková. Rada podle ní obecně hodnotí navýšení základního jmění jako pozitivní.

Stálá sněmovní komise pro sdělovací prostředky v září před rozhodnutím o první žádosti radu v jednohlasně přijatém usnesení vyzvala, aby "zabránila nevratným krokům v rámci současných majetkových poměrů" v CET 21. Ta dostala vysílací licenci od rady počátkem roku 1993 zdarma a podíly v ní se následně staly předmětem řady výnosných obchodů; svůj dosud majoritní podíl tak získal například Železný.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Babiš chce moderní Česko, plánuje větší investice do vědy a výzkumu

Místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) Karel Havlíček a...

Rada pro výzkum, vývoj a inovace ve středu schválila Inovační strategii ČR 2019-2030, díky, které by se Česko mohlo...

Počet návštěvníků pražské O2 areny překročil 10 milionů

Chinaski na závěrečném koncertu turné k desce Není nám do pláče 16. listopadu v...

Branami největší české multifunkční haly prošel v neděli návštěvník s pořadovým číslem 10 milionů. Návštěvnost haly...

A nechcete náhodou garáž? Předkupní právo obyvatel domu může brzy skončit

Studenti zde mají garáž pro kola, stejně tak jako podzemní garáž pro auta.

Poslance čeká schvalování novely občanského zákoníku, která má zavést výjimku z předkupního práva pro garážová stání....

Najdete na iDNES.cz