Řada ojetých aut nebude smět na silnici

  9:16aktualizováno  9:16
- Do přeplněných bazarů, kde nyní čeká tři sta tisíc aut na své kupce, přibylo jen za poslední čtvrtletí dalších třicet tisíc vozů. Tento zvýšený dovoz ojetých aut zavinila nová vyhláška, podle níž nebude možné přihlásit v tuzemsku do provozu auto, které bylo vyrobeno před rokem 1995. "Zcela tak zmizí z bazarů nejžádanější skupina aut do sto tisíc korun. Právě ony tvoří asi osmdesát procent všech prodejů," říká předseda sdružení drobných dovozců, opravářů a prodejců vozidel Jan Slawisch. Na tom, co takový příliv ojetých aut udělá s cenou v bazarech, se neshodují ani sami prodejci.

"Po Novém roce se zvýší ceny ojetin o 30 až 50 procent. Každý bude chtít letos dovezená auta prodat až po Novém roce, kdy bude moci jejich cenu 'našponovat'. Teď před Vánoci se však prodej ojetin zastavil," míní Marcela Hlaváčková z autobazaru Trancar, který se specializuje na dovoz amerických ojetých aut.

Opačného názoru je ovšem Vlastimil Hošek z autobazaru Mudra a Hošek v Karlových Varech: "Nepřihlášené vozy lze rozebrat na náhradní díly nebo je na nové papíry repasovat. Myslím, že s trhem se nic dramatického nestane, protože ojetin je tu dost. Žádné velké cenové skoky se konat nebudou. Trh se alespoň očistí od nekvalitních aut."

Co může přinést nová vyhláška
* země se nestane smetištěm Evropy - všechny vozy budou splňovat Euro 2, tedy nejpřísnější ekologické normy
* rozšiřuje se prostor pro úplatky při přihlašování vozidla do provozu
* v nejžádanější kategorii do 100 tisíc korun se zmenší nabídka

Dovozci však kromě přetékajících bazarů budou mít ještě další problém. Autorizovaní dovozci totiž přestali schvalovat dovezená ojetá auta a bez jejich potvrzení je nelze přihlásit do provozu.

"Policie taková auta nechce přihlašovat, a nezbývá tedy nic jiného než ojetý vůz rozebrat a prodat na náhradní díly," uvádí Hlaváčková.

Dovozci nemají šanci ani po Novém roce, protože to už bude platit nová norma, a tu nyní dovezená auta většinou nesplňují.

Aby alespoň zmírnili své ztráty a nemuseli dovezená vozidla rozebírat, snaží se dovozci vyjednávat s ministerstvem dopravy, aby příští rok pro tato auta, proclená do konce roku, platila ještě stará norma.

"Spolu s ministerstvem vnitra zvažujeme posunutí přihlašovací povinnosti pro vozidla dovezená do konce letošního roku," řekl první náměstek ministra dopravy Jaroslav Vrána s tím, že by měl být stanoven nějaký přesný termín.

Podle dovozců by ovšem měla pro vozidla dovezená do konce roku platit dnešní pravidla neomezeně, aby měli dovozci čas auta před přihlášením případně opravit.

Od Nového roku platná vyhláška pro dovoz ojetých aut, takzvané Euro 2, stanoví především přísnější emisní normy. Ty platí v Evropské unii od roku 1995 a splňují je všechna od té doby vyrobená auta.

Při nákupu ojetého vozidla v zahraničí je tedy třeba v jeho technickém průkazu hledat potvrzení o tom, že tuto normu splňuje. "Někdy je to ovšem problém. Ne všechny země - například Francie - totiž tento údaj do technického průkazu uvádějí.

Nejste tedy schopni zjistit, zda můžete auto dovézt, či nikoliv. Ani autorizovaní dovozci nám totiž nebyli schopni říct, které typy a ročníky vozů budeme moci dovážet," vysvětluje Slawisch.

Podle zástupců ministerstva dopravy přispějí nová pravidla pro přihlašování ojetých vozidel do provozu v tuzemsku k pročištění vozového parku.

"Jde o to, abychom se nestali vrakovištěm Evropy," říká Vrána. "Navíc o tom, že začne od prvního ledna příštího roku platit, všichni dopředu dva roky věděli," dodává.

Struktura trhu osobních automobilů

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Témata: Euro, Evropská unie

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Češi proinvestovali v Dluhopisech Republiky přes tři miliardy

Alena Schillerová (13. prosince 2017)

Občané ČR se mohou od loňského prosince podílet na financování státního dluhu prostřednictvím nákupu tzv. Dluhopisů...

Češi rádi sladké, na zdravější nápoje si zvykají jen pomalu

Ilustrační snímek

Stále častěji se na etiketách nejrůznějších výrobků objevují nápisy lákající na produkty bez cukru či nízkokalorické...

Najdete na iDNES.cz