Puglia: kraji se říkávalo vinařský sklep Evropy

  9:28aktualizováno  9:28
Region Puglia tvoří podpatek italské "boty" a táhne se od jihu vzhůru až k malebnému poloostrovu Gargano, vyhlášenému čistým mořem. Své početné návštěvníky pak Puglia určitě nenechá trpět žízní. Patří totiž k vůbec nejproduktivnějším italským vinařským oblastem.

V historických dobách byl vývoz zdejšího vína rozšířen natolik, že si Puglia vysloužila přízvisko "vinařský sklep Evropy". Sláva zdejšího vinařství časem vybledla, ačkoli i dnes se zde ročně vyprodukuje skutečně enormní množství hroznů. V převážné většině však končí v kategorii základních, stolních vín, určených pro místní spotřebu.

Vedle toho existují v Puglii také vína vyšší třídy se statutem DOC, mezi nimiž si největší úcty zaslouží Salice Salentino a pověstný Castel del Monte. I když celkově ve výrobě jednoznačně převažují červená vína, nejznámějším vyslancem tohoto regionu se dnes paradoxně stalo jedno víno bílé.

Nese jméno Locorotondo a lze se s ním bez problémů setkat i v našich zemích. Láká nejen zvukomalebným názvem (zkuste najít jiné slovo s pěti "o"), ale také jemně ovocnou chutí, která skvěle doplňuje pokrmy z mořských plodů.

Škála pěstovaných odrůd je opravdu nepřeberná a zahrnuje jak mezinárodní, tak původní druhy. Prim mezi nimi hrají tři specifické odrůdy, které si zasluhují přece jen větší pozornosti. Místní Negroamaro (doslova "černá hořká"), historická Uva di Troia (réva z Troje) a především slavné Primitivo, jehož název vznikl v souvislosti s časným zráním hroznů - jakkoli by se zdánlivě nabízely jiné asociace.

Na věhlasu odrůdy Primitivo se však Puglia podílí jen malou měrou. Jde totiž o synonymum pro americký Zinfandel neboli Zin, pro mnohé Američany víno téměř kultovní. Poslední výzkumy dokonce ukazují, že se do Spojených států odrůda Zinfandel či Primitivo dostala dříve než do Puglie.

Vedle vína, oliv, pálícího slunka a moře nabízí Puglia také vskutku ojedinělý návod, jak se vyhnout placení daní. V městečku Alberobello a jeho okolí lze spatřit unikátní raritu - tzv. trulli, fantaskní obytné budovy o jedné místnosti zakryté mohutnou kónickou střechou, která tvoří opticky největší část celého domu. Střecha je přitom sestavena z nijak nespojovaných kamenných desek.

Tato podivuhodná konstrukce prý sloužila v dávných dobách zdejším obyvatelům k tomu, aby stačili dům rozebrat dříve, než dorazil výběrčí daní. Jakmile zmizel za obzorem, dům znovu postavili.

Historické trulli jsou ozdobeny záhadnými symboly, jejichž smysl dodnes nikdo nerozluštil. Já si však myslím, že to nutně musí být zaklínadla, aby se ten zatracený chlápek náhodou nevrátil. Třeba pro zapomenutou lahev vína z Puglie...

Autoři:

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Další z rubriky

Za výplatu 112 litrů tuzemáku. Cena alkoholu roste úměrně se mzdou

Alkohol (ilustrační foto)

I když Češi pořád pijí nadprůměrně, spotřeba alkoholu v Česku klesá. Z jedné výplaty si pořídí 112 litrů lahví rumu,...

LEGO začalo prodávat kostky s rozšířenou realitou. Z koberce ožívá v mobilu

Nová kolekce LEGO Hidden Side využívá technologii rozšířené reality.

Výrobce stavebnic LEGO začal prodávat první sady, využívající takzvanou rozšířenou realitu. Chce se víc přiblížit dětem...

Fastfoody v úzkých. Zákaz brček se blíží, alternativy zatím chybí

ilustrační snímek

Zákaz plastových brček dělá řetězcům rychlého občerstvení docela těžkou hlavu. Papírová brčka, která začal ve svých...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz