První klient zkrachovalé cestovky chce odškodné po státu

  10:58aktualizováno  10:58
Na ministerstvo pro místní rozvoj dorazila vůbec první výzva k náhradě škody od klienta zkrachovalé cestovní kanceláře. Tažení na stát odstartovala advokátní kancelář Jana Kalvody jménem jednoho z poškozených klientů zkrachovalé cestovky Parkam Holidays.
O peníze prostřednictvím letos vzniklého sdružení Krachy cestovek se hlásí klienti zkrachovalé Parkam Holidays, Vivamonde a BG Travel.

O peníze prostřednictvím letos vzniklého sdružení Krachy cestovek se hlásí klienti zkrachovalé Parkam Holidays, Vivamonde a BG Travel. | foto: Bulharsko

CK Parkam Holidays zkrachovala loni v červenci. Pojišťovna ale odmítla klientům vyplatit všechny peníze za neuskutečněné zájezdy. Důvodem bylo nedostatečné pojištění cestovní kanceláře. Klienti, kteří po krachu cestovky neodletěli na zakoupenou dovolenou, získali zpět jen 58 procent ceny zájezdu (více čtěte zde).

Ještě horší byl případ letošního krachu BG Travel. Tato cestovka byla pojištěna u stejné pojišťovny, ta však v červenci stovkám klientů oznámila, že jim za neuskutečněné zájezdy nevyplatí nic. Odůvodnila to nedostatečným limitem pojištění, které si u ní cestovka sjednala (čtěte BG Travel klientům nic nedá).

Vůbec poprvé se tak stalo, že lidé v Česku nebyli po krachu cestovky odškodněni vůbec. Generali přitom argumentovala zastaralým zákonem.

Problém je v zákoně, tvrdí právníci. Stát to odmítá

"Cestovky jsou podpojištěné, záměrně se vyhýbají tomu, aby se pojistily na částku, kterou by měly být kryty, a nikdo to neřeší. Upozorňuje se na to léta a k ničemu to nevede," popsal nyní iDNES.cz Jan Kratochvíl ze sdružení Krachy cestovek, které poškozené klienty sdružuje. Podle něj se však ukázalo, že problém není v pojišťovnách, jak se někdy tvrdilo, ale v interpretaci zákona. "Je špatně implementována celá úprava," dodal.

Advokátní kancelář Jana Kalvody odeslala první výzvu na ministerstvo pro místní rozvoj jménem klienta zkrachovalé Parkam Holidays. Domáhá se v ní náhrady škody způsobené nesprávným úředním postupem.

"Registrujeme několik stovek lidí, kteří přišli o peníze kvůli tomu, že stát nezajistil důsledné přenesení evropské směrnice do českého právního řádu," popsal Kratochvíl. Vyjádření advokáta Jana Kalvody redakce iDNES.cz shání.

O peníze prostřednictvím letos vzniklého sdružení Krachy cestovek se hlásí klienti zkrachovalé Parkam Holidays, Vivamonde a BG Travel. Po státu budou požadovat dohromady zhruba 1,5 milionu korun.

Stát vinu za stovky případů poškozených lidí odmítá. "Výzvu jsme oficiálně obdrželi dopoledne. Ministerstvo je přesvědčeno, že zákon číslo 159/1999 Sb., o některých podmínkách podnikání a o výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu, je i s ohledem na svou dvanáctiletou historii dostatečný a je plně v souladu s Evropskou směrnicí, a proto jakékoliv nároky na náhradu škody odmítá," sdělil iDNES.cz mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Marek Ženkl.

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Airbus představil nový koncept letadla, design křídel čerpá z přírody

Koncept Airbus Bird of Prey, představený v červenci ve Velké Británii

Největší evropský výrobce letadel Airbus před několika dny představil svůj nejnovější koncept. Jmenuje se Bird of Prey...

Mana chce expandovat se svým "jídlem budoucnosti", shání miliardu

Velký boom za sebou mají nápoje Mana, v kartonovém obalu se vyrábí v Německu.

Její majitelé začínali v garáži, dnes zaměstnávají přes sedm desítek lidí. Řeč je o společnosti Heaven Labs, která pod...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Další z rubriky

Apple Card v Česku? Možná ano. Firma si zaregistrovala ochrannou známku

Na Apple Card firma spolupracuje s Goldman Sachs.

Když Apple v březnu představil svůj Apple Card, očekávaný platební systém, dala veřejnosti informace pouze o tom, že se...

Krizí v posledních letech prošla většina firem. Nejvíc straší kyberútok

Zasedací místnost v coworkingovém centru ImpactHub Brno.

Sedm z deseti firem prošlo v posledních pěti letech krizí. Většinu z nich postihla několikrát. Nejčastějšími důvody...

ČNB do pololetí zadržela 743 padělaných bankovek, o třetinu méně než loni

Padělaná eura.

Česká národní banka zadržela v prvním pololetí letošního roku 743 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. To je o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz