Nechuť k přijetí eura je rekordní, odpůrce referend ODS chce plebiscit

  11:12aktualizováno  11:12
Kdyby se nyní konalo referendum o přijetí společné evropské měny eura, slavili by nejspíš jeho odpůrci. V průzkumu agentury CVVM se proti přijetí společné měny vyslovilo "rozhodně" 48 procent dotázaných, dalších 29 procent bylo spíše proti.
Na každého stoupence přijetí eura připadají v tuto chvíli více než čtyři odpůrci, uvedl CVVM.

Na každého stoupence přijetí eura připadají v tuto chvíli více než čtyři odpůrci, uvedl CVVM. | foto: Vladan Rámiš, iDNES.cz

Rozhodně pro přijetí eura jsou nyní podle CVVM čtyři procenta Čechů, spíše pro čtrnáct procent. Dopočet do celku, odpovídající každému dvacátému dotázanému, si nebyl jistý, jak odpovědět.

Na každého zastánce přijetí eura tak připadají více než čtyři odpůrci myšlenky, že by se Česká republika měla připojit ke společné evropské měně a vyměnit koruny a dnes už v podstatě virtuální haléře za eura a centy.

Podstatné je znění otázky, kterou vzorku více než tisíce lidí výzkumníci CVVM položili. Politici totiž hovoří o tom, že Česko výhledově euro přijme (to je závazek vyplývající ze vstupu do EU), ale nyní na to není vhodná doba - mimo jiné i proto, že Česká republika nesplňuje kritéria, která jsou k přijetí eura nezbytná.

Otázka nicméně byla obecná: "Souhlasíte nebo nesouhlasíte s tím, aby bylo za měnu České republiky přijato euro?"

"Podpora eura roste s úrovní nejvyššího dokončeného vzdělání a klesá s rostoucím věkem. Mezi zastánce eura patří statisticky významně častěji mladší lidé ve věku do třiceti let, absolventi vysokých škol, dotázaní, kteří životní úroveň své domácnosti hodnotí jako dobrou, studenti, lidé hlásící se k pravici, voliči TOP 09 nebo ODS, respondenti důvěřující vládě a ti, kdo ekonomickou situaci ČR hodnotí jako dobrou nebo jako 'ani dobrou, ani špatnou'," uvádí CVVM.

Při pohledu na časovou osu je zřejmé, že lidé dříve ve většině přijetí eura vnímali přínosněji. Poté, co Evropou začala otřásat hospodářská krize, se však jejich pohled proměnil.

Vývoj názorů na přijetí eura coby české měny

Vývoj názorů na přijetí eura coby české měny v letech 2001-2013 podle agentury CVVM. Červené body a spojnice odrážejí součet lidí, kteří jsou rozhodně či spíše proti přijetí eura, zeleně jsou stoupenci zavedení společné měny i v ČR.

Odpůrci eura nicméně průběžně sílili už před hospodářskou krizí, už v roce 2005 jich bylo téměř tolik co zastánců.

Zajímavé je i to, že premiér Petr Nečas v Praze koncem dubna ujišťoval stálého předsedu Evropské rady Hermana Van Rompuye, že Česká republika euro přijmout chce (více o Rompuyově návštěvě zde), jeho vlastní ODS nicméně v otázce přijetí společné měny trvá na celostátním referendu. Tedy mechanismu, který jinak občanští demokraté odmítají (více o ODS a referendech zde) jako populistický prvek.

Prezident Miloš Zeman, který se označuje za eurofederalistu, říká, že si umí představit přijetí eura v České republice v horizontu pěti let. Vůči Evropě výrazně rezervovanější Nečas mu ovšem nedávno oponoval, že stanovit pevné datum přijetí eura by byla chyba (více najdete zde).

S přijetím eura by na Českou republiku dolehly závazky plynoucí z přijetí Evropského stabilizačního mechanismu, takzvaného eurovalu. Do toho mají členské země eurozóny vložit kapitál, ekonom České spořitelny Jan Jedlička jej v případě ČR odhadl na 280 miliard korun. Peníze jsou určené k záchraně zemí, jež se dostanou do ekonomických problémů (více o eurovalu jsme psali zde).

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Slavná Íránka nenosila hidžáb, firma Nike jí ho přimalovala a sklízí kritiku

Íránská matematička Maryam Mirzakhaniová

Íránská matematička Maryam Mirzakhani si po celý život, který prožila v zahraničí, demonstrativně nevzala na hlavu...

Další z rubriky

Nestlé začíná v Česku nově prodávat veganské jídlo Garden Gourmet

Pohled do provozu olomoucké Zory, největší továrny na cukrovinky v Česku...

Firma Nestlé Česko začala v tuzemsku prodávat veganské a vegetariánské produkty pod značkou Garden Gourmet. Vyrábí je v...

Češi snědli 300 kg polského masa se salmonelou, prodalo jej pražské řeznictví

Kuřecí maso

Na českém trhu se vyskytla zásilka 300 kilogramů kuřecího masa z Polska, ve které vyšetření prokázalo bakterie...

Drahota žene Čechy do nájmu, ve městech je ale tvrdá konkurence

Ilustrační snímek

Přísnější hypotéky a drahé byty způsobily, že se mnohým Čechům vzdaluje sen o vlastním bydlení. Volí proto nájemní...

Najdete na iDNES.cz