Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Penzijní reforma se nepovedla. Druhý pilíř straší Čechy, ukázal průzkum

  • 414
Buď vláda odvedla svou práci na reformě špatně, nebo byli lidé dříve "hauři", ovšem s vidinou reálného startu penzijní reformy se neznámého kroku zalekli. Takto lze interpretovat výsledky výzkumu mezi tisícovkou ekonomicky aktivních obyvatel, podle kterého jen šest procent obyvatel souhlasí se zavedením druhého pilíře důchodové reformy a 54 procent je výslovně proti.

Průzkum provedla agentura Ipsos pro čtvrteční ekonomické Fórum Zlaté koruny a MF DNES má jeho výsledky k dispozici.

Před dvěma lety přitom bylo ve stejném výzkumu pro vytvoření možnosti spořit si část ze svého důchodového pojištění v soukromých fondech (druhý pilíř důchodového systému) více než polovina dotazovaných.

Speciál o penzijní reforměČtěte v pondělí 26. 11.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

"Výzkum jasně ukázal, že důchodová reforma mezi lidmi ztratila podporu, kterou ještě před dvěma roky při nástupu vlády měla," říká šéf Zlaté koruny Pavel Doležal. Podle něj chybí lidem o reformě dost informací, což uvedlo téměř 56 procent respondentů.

Vláda žádnou velkou osvětovou kampaň neudělala a na vysvětlování reformy hodlá ministerstvo financí uvolnit dva miliony korun.

Důvěryhodnosti reformě nepřidal ani prezident Václav Klaus, který v poslední chvíli shodil její technickou novelu, a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, který slibuje její zrušení. Pětina lidí tak má podle výzkumu obavy, že příští vláda druhý pilíř zruší a jejich peníze budou v ohrožení.

Za takových okolností vlastně vláda může považovat za úspěch, že 13,2 procenta lidí zvažuje, že do systému spíše nebo rozhodně vstoupí.

O druhý pilíř mají zájem lidé s vyšším výdělkem

"Tyto výsledky odpovídají našim aktuálním analýzám. Věřím, že počet lidí, kteří vstoupí do důchodového spoření, bude narůstat se stoupající informovaností," komentoval v neděli výsledky průzkumu premiér Petr Nečas (ODS). Podle něj je nyní veřejnost znejistěna hlavně negativní kampaní opozice.

Z průzkumu dále vyplývá, že zájem je vyšší u mužů a u lidí s čistým příjmem nad 30 tisíc korun měsíčně, jimž by se měl krok nejvíce vyplatit. O vstupu jich uvažuje dokonce 53 procent.

Reforma od Nového roku umožní lidem tři procenta jejich hrubé mzdy, která dnes v rámci důchodového pojistného odevzdávají státu, posílat na jejich soukromý důchodový účet. Podmínkou je, že si k tomu přidají ještě dvě procenta ze svého.

Co znamená, když se řekne

1. pilíř

důchod vyplácený státem, jak ho nyní znají všichni penzisté

2. pilíř

nové důchodové spoření, které plánuje vláda

  • vstup je dobrovolný, ale vystoupit z důchodového spoření nelze
  • spoří se 5 % z hrubé mzdy (3 % důchodového pojištění + 2 % z vlastní kapsy)

3. pilíř
dobrovolné doplňkové penzijní spoření, dosavadní penzijní připojištění, které již funguje a kde si mohou lidé spořit na důchod.

,