Velký průzkum mezi podnikateli: Budeme nabírat, recese už končí

  0:01aktualizováno  0:01
Průzkum mezi majiteli středních a velkých firem od poradenské firmy EY, jež pořádá soutěž Podnikatel roku, potvrdil zlepšující se vyhlídky ekonomiky pro příští rok. Dvě třetiny z nich se chystají rozšiřovat podnikání, bezmála polovina bude přibírat zaměstnance.
Podnikatelé si věří a čekají lepší časy. Ilustrační snímek

Podnikatelé si věří a čekají lepší časy. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na otázky EY odpovídali účastníci předchozích ročníků soutěže Podnikatel roku, šéfové a zároveň spolumajitelé úspěšných firem, jejichž obrat se pohybuje v řádu desítek až stovek milionů korun. Čtvrtina z oslovených pak dosáhla tržeb přes miliardu.

1Jak se bude vyvíjet v příštích 12 měsících ekonomika?

Podnikatelé si věří a čekají lepší časy. Podle 69 procent z nich skončí recese do roka, téměř polovina z oslovených chce příští rok nabírat nové lidi.

Máte tip na Podnikatele roku?

Pošlete nám svůj tip pomocí tohoto formuláře

"Odhaduje se, že 67 procent veškerých nových pracovních míst v EU v loňském roce připadá na podnikatelský sektor. Podnikatelé tak představují zásadní hnací sílu pro vytváření práce," říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka poradenské společnosti EY v Česku.

Ještě optimističtější byli oslovení ohledně rozšiřování své firmy. Podnikání chce v průběhu příštích měsíců rozšiřovat 64 procent z nich, s omezením nepočítá téměř nikdo.

2Vyplatil by se vám přesun výroby do jiné země?

Vzhledem k častým nářkům firem na špatné tuzemské podmínky k podnikání je překvapivý výsledek průzkumu ohledně případného přesunutí výroby. Jen čtvrtina z majitelů úspěšných firem uvedla, že by se jim přesun produkce vyplatil. Nejčastěji přitom zmiňovali Asii, Slovensko a Rusko.

3Předčasné volby a podnikatelé v politice?

Nestabilní politické prostředí nahrává nepředvídatelnosti podnikatelského prostředí. A to se šéfům pochopitelně nelíbí. Pětapadesát procent z nich vnímá proto předčasné volby negativně, vítá je jen desetina. Vcelku střízliví jsou majitelé firem také ohledně svého působení v politice. Šedesát procent si myslí, že by do politiky měli podnikatelé zamířit, čtvrtina z dotázaných je opačného názoru.

4Šíří se korupce a jak reagujete na úplatek?

Může se hodit

Najděte si práci, která vás bude opravdu bavit.
Nyní přes 17 tisíc volných pracovních míst na jobDNES.cz.

Zaujměte potencionálního zaměstnavatele kvalitním životopisem. Vygenerujte si ho zdarma na jobDNES.cz.

Korupce se zhoršuje. Zatímco před dvěma lety byla nabídnuta možnost někoho uplatit 44 procentům tehdy oslovených, letos už tak odpovědělo 56 procent. Více než dvě třetiny tvrdí, že nabídku nechali bez reakce, zhruba desetina se stabilně přiznává, že úplatek dává. Odpovědělo tak devět z oslovených, přičemž pozitivní byl přínos úplatku jen pro čtyři.

"Vnímám pozitivně i těch pár podnikatelů, kteří nahlásili korupční chování vyšším místům. Bohužel většina podnikatelů, kteří se setkali s uplácením, přešla tuto možnost bez reakce," upozorňuje Magdalena Souček.

5Co dobrého a špatného vám podnikání přineslo?

Více peněz a více svobody, výměnou za málo času a vysokou odpovědnost. To jsou nejčastější dva plusy a minusy podnikání, jak je vidí majitelé českých firem. K těmto obecným rysům podnikání letos na otázku, jak se změnil vás životní styl oproti době, kdy jste ještě nepodnikal, přibyla odpověď: ztráta soukromí. Takový pocit má osm procent úspěšných podnikatelů.

6Jak dlouho a kde trávíte dovolenou?

Pokud zde čekáte, že majitelé a šéfové převážně velmi úspěšných firem, mezi nimiž je i několik miliardářů, jezdí do nejexotičtějších krajin a zemí, můžete být zklamáni. Stejně jako většina Čechů se drží oblíbených destinací, mezi nimiž vede jasně Chorvatsko.

Druhou nejoblíbenější dovolenou v cizině je Itálie a potom Řecko. Šestnáct procent zůstalo letos v létě v tuzemsku, přičemž nadprůměrnou dovolenou, tedy více než pět týdnů ročně, si dovolí čerpat jen 31 procent oslovených.

Nejčtenější

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Další z rubriky

Amazon zvyšuje mzdy. Řadoví pracovníci budou vydělávat až 175 korun na hodinu

Dobrovízské distribuční centrum Amazonu má rozlohu 95 tisíc čtverečních metrů.

Amazon plánuje od září zvednout mzdy pracovníkům svého logistického centra v Dobrovízi u Prahy, zaměstnanci si polepší...

Práce jako pro Popelku. Divadla paruky potřebují, vlásenkáři ale chybí

vlásenkářka Jarmila Kamínková

Divadla hledají zkušené vlásenkáře. Ruční výroba paruk je náročná a filmový průmysl nabízí lepší finanční ohodnocení....

Zemědělci jsou s digitalizací dál než průmysl, tvrdí průzkum

Autonomní stroj Robotti poprvé v Česku. Stroj zvládne obdělat deset hektarů...

Zemědělci jsou v digitalizaci dál než průmysl, tvrdí nový průzkum Asociace malých a středních podniků, který se zabýval...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz