Euro pomáhá, míní podle průzkumu většina Čechů. Ale pouze firmám

  11:14aktualizováno  11:14
Zavedení eura by tuzemským podnikům zjednodušilo obchodování a administrativu, myslí si 55 procent Čechů. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro projekt Moje Evropa. Podle více než dvou třetin obyvatel by však zavedení společné evropské měny přineslo výrazné zdražování nebo nutnost doplácet na jižní státy eurozóny.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Českým firmám by společná evropská měna pomohla i podle Svazu průmyslu a dopravy ČR, který její zavedení dlouhodobě podporuje. „Jsme exportně zaměřená ekonomika a 66 % našeho vývozu putuje do zemí eurozóny. Díky euru se zde podařilo odstranit významnou bariéru obchodu, riziko změny kurzu,“ říká mluvčí svazu Eva Veličková.

Euro stále v nedohlednu. Ministerstvo a ČNB vstup do eurozóny nedoporučují

V podobném duchu komentuje případné zavedení eura v Česku i Hospodářská komora (HK). „Pokud se na problematiku podíváme optikou firem, přijetí eura by bylo výhodné. Snížily by se jim transakční náklady, nemusely by se zajišťovat proti kurzovým změnám,“ říká její mluvčí Miroslav Diro. 

Společná evropská měna by podle něj byla výhodná i pro turisty. Stejný názor sdílí podle průzkumu agentury Median pro projekt Moje Evropa 62 procent obyvatel. Další dotazované výhody už ale tolik respondentů nepodpořilo. Například pouze 26 procent lidí míní, že by Česko díky euru dohnalo životní úroveň západních zemí rychleji.

Češi euro nechtějí

Z průzkumu naopak vyplývá, že Češi mají s eurem spojeny především nevýhody. Se všemi čtyřmi dotazovanými negativy totiž souhlasí minimálně dvě třetiny respondentů. Největšímu podílu (76 %) by chyběla koruna jako symbol českého státu. Podle 74 procent lidí by ČR přijetím eura ztratila schopnost ovlivňovat tuzemskou ekonomiku kurzem koruny a 73 procent má za to, že by euro přineslo výrazné zdražování.

Na další dotazovanou nevýhodu eura upozorňuje i Diro. „Společná měna přináší spoluzodpovědnost za všechny další členy eurozóny. Pokud se tedy některá ze zemí dostane do problémů – jako třeba v minulosti Řecko nebo další jihoevropské státy – ponesou určitým dílem finanční zodpovědnost i Češi,“ říká mluvčí HK.

Předstihla poslední Itálii. Nejzadluženější zemí eurozóny je nyní Francie

Ze šetření komory navíc vyplývá, že by se přijetí eura negativně dotklo malých českých firem a drobných podnikatelů. „Musíme přitom brát v potaz, že podnikatelé v naší zemi nejsou výhradně jen exportéři a pro celou řadu zejména mikro a malých podniků by znamenal přechod na euro jen čisté náklady,“ upozorňuje Diro.

Prouza: politici rezignovali

Podle bývalého tajemníka pro evropské záležitosti a zakladatele projektu Moje Evropa Tomáše Prouzy výsledky průzkumu Medianu ukazují, jak politici rezignovali na snahu vysvětlovat skutečné dopady přijetí eura.

“Většina obav, které lidé uvádí jako důvody proč euro nepřijmout, je lichých, včetně obávaného zdražování. Bohužel, chybí zde vůle se o euru vůbec bavit, natož ho přijmout,“ říká Prouza. Za příklad pozitivního dopadu společné evropské měny považuje Slovensko.

Životní úroveň na Slovensku s eurem roste rychleji než kdy dřív, navíc se ukazuje, že zemi provedlo krizí lépe než koruna Čechy. Díky společné měně je navíc Slovensko pro řadu investorů zajímavějším cílem než okolní státy,“ uvádí Prouza.

Tuto výhodu připouští i Eva Veličková. „Rozhodnutí o investici je velmi komplexní proces., každá investice má jiné parametry. Ale jestliže by si investor chtěl spočítat argumenty pro a proti v dané zemi, tak používání jednotné měny patří jednoznačně mezi výhody,“ uvádí.

Autor:

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Další z rubriky

EET děsí řemeslníky. Někteří raději zváží penzi nebo systém obejdou

Pokladní systém Dotykačka.

Třetí a čtvrtou vlnu elektronické evidence tržeb, která odstartuje na jaře 2020, zatím podnikatelé vyhlížejí s největší...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Miliony neutečou. Auditor mýta bude i bez tendru

Ilustrační snímek

Až v lednu odstartuje nový systém kamionového mýta na bázi satelitní technologie, musí na výběr někdo dohlížet. Jinak...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz