Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. října 2021 Brigita

Startuje odchod Česka od uhlí. Kotle Prunéřova I definitivně vyhasly

  9:48
Po více než padesáti letech vyhasl v úterý ve tři čtvrtě na jedenáct v úterý dopoledne oheň pod kotlem uhelné elektrárny Prunéřov I. Konec jedné z podkrušnohorských čoudících dam má i širší rozměr. Její uzavření signalizuje začátek konce doby uhelné.

Elektrárna Prunéřov I s aktuálním výkonem 440 MW končí po třiapadesáti letech provozu. | foto: ČEZ

Stát už delší dobu ví, že chce výrobu elektřiny i tepla z uhlí úplně opustit. Jen se zatím neví, jak rychle. A s tím souvisí i otázka, čím uhlí nahradit. V posledních letech se totiž podíl hnědého uhlí na celkové výrobě elektřiny v Česku pohybuje stále kolem 45 procent.

Členové uhelné komise, kteří mají o konci uhlí rozhodnout, mají na stole tři scénáře. Konec uhlí by mohl nastat už za deset let – nebo také až v polovině století. Zatímco třeba v Německu už rozhodli, že poslední uhelku zavřou nejpozději v roce 2038, v Česku má být první návrh termínu konce hnědého uhlí hotov v září.

Elektrárna Prunéřov

  • 440MW byl instalovaný výkon čtyř bloků elektrárny Prunéřov I.
  • 150lidí pracovalo v elektrárně. Část z nich přejde do jiných zdrojů.
  • 53let byla v provozu uhelná elektrárna Prunéřov I.

Problém však je, že experti devatenáctičlenné komise se nescházejí moc často. Letos se viděli zatím jen dvakrát a není jasné, kdy se sejdou znovu. Stále častěji zaznívají hlasy, že se to do září nestihne a že datum konce se dozví (nejprve) vláda až někdy na sklonku roku.

Největším výrobcem energie z uhlí je s desítkou zdrojů polostátní ČEZ. Velké uhelné zdroje vlastní také skupina finančníka Pavla Tykače Sev.en Energy a Energetický a průmyslový holding jiného miliardáře, Daniela Křetínského.

ČEZ přitom loni na podzim načrtl investorům svou strategii útlumu uhelné energetiky. Do roku 2025 chce snížit instalovaný výkon uhelných zdrojů proti roku 2018 o polovinu. V tom je však započítán i prodej elektrárny Počerady do rukou Tykače (v roce 2024), který počítá s dalším provozem uhelného zdroje minimálně po dobu několika let.

Největší část uhelného výkonu chce ČEZ odstavit mezi lety 2035 a 2040, kdy dojde uhlí v lomu Tušimice. Po roce 2040 už má zůstat v provozu jen nejmodernější blok v elektrárně Ledvice. A v polovině století už se chce firma obejít zcela bez uhlí. Výstupy uhelné komise to však pochopitelně mohou změnit.

Meziročně již ČEZ odstavil 500 megawattů uhelných bloků. Zavřel dva starší bloky v Ledvicích, blok elektrárny Dětmarovice a blok ve Vítkovicích. Spolu s Prunéřovem jde téměř o tisíc megawattů, což přibližně odpovídá jednomu temelínskému bloku. „V příštím roce dojde k odstavení elektrárny Mělník III a dvou kotlů v Poříčí,“ doplňuje mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Jak skončit s uhlím v Česku

  • Na scénáři ústupu od uhlí pracuje aktuálně uhelná komise. Vznikla loni v létě jako poradní orgán vlády. Má celkem 19 členů, předsedají jí ministr průmyslu Karel Havlíček a ministr životního prostředí Richard Brabec. V komisi jsou také zástupci průmyslu, dotčených regionů či lidé z ekologických organizací. Kompletní návrh ústupu od využívání uhlí by komise vládě chtěla předložit v září tak, aby kabinet mohl do konce roku rozhodnout. Je ale možné, že tyto termíny se ještě posunou.
  • Uhelná komise má připravit tři scénáře dekarbonizace, mezi roky 2030 a 2050. Rychlá cesta by znamenala útlum využití uhlí už v letech 2030 až 2035, střední od roku 2035 do roku 2045 a pomalejší pak v letech 2045 až 2050.

Podle ekologů by Česko mělo mít při útlumu uhlí větší ambice. Člen uhelné komise a zároveň člen ekologické organizace Greenpeace Jan Rovenský říká, že nestačí stanovit finální rok. „Je stejně důležité, jak bude vypadat celá útlumová křivka. Nemělo by se stát, že stát začne s útlumem až v roce 2030 a do té doby pojedou všechny uhelky,“ říká Rovenský. Podle něj by měl stát skončit nejpozději do roku 2025 s výrobou elektřiny z uhlí, která jde na vývoz. „Jde zhruba o třetinu elektřiny z uhelných elektráren,“ dodává. 

Do roku 2030 je pak podle představ ekologů možné zavřít zbývající dvě třetiny uhelných elektráren. Nahradit je může kombinace obnovitelných zdrojů, snižování spotřeby či částečně zemní plyn. A o pět let později také tepláren, které rovněž mohou zčásti přejít na plyn a částečně je mohou nahradit decentrální zdroje.

Vedle vládní komise vznikla minulý týden jako alternativa také neformální Stínová uhelná komise. Mezi jejími členy jsou akademici, odborníci či lidé z dotčených regionů. Vládní komise podle nich nepostupuje transparentně. A kritizují také to, že v ní převažují lidé navázaní na uhelné firmy, které mají zájem na pomalém útlumu.

Pokud jde o lokalitu v Prunéřově, ČEZ ji nehodlá opouštět. Starou elektrárnu, která se nachází na dohled od modernější prunéřovské dvojky, čeká demontáž. O tom, co firma s pozemky udělá, se však zatím nerozhodlo. Ve hře je například paroplynová elektrárna, klasická plynová kotelna, solární parky či bateriová úložiště. „Jde i o jednu ze zvažovaných lokalit pro ‚gigafactory‘, tedy továrnu na výrobu baterií do elektroaut,“ říká Kříž.

ŽIVĚ: Planespotting Letiště Václava Havla

  • Nejčtenější

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Babiš žádá cenový strop pro klienty Bohemia Energy a kompenzaci pro všechny

Premiér Andrej Babiš vyzval Energetický regulační úřad, aby zvážil zastropování cen u dodavatelů energií, kteří...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Písařík z Bohemia Energy převádí majetek ze svých firem na fungující podnik

Majitel padlé skupiny Bohemia Energy Jiří Písařík začal převádět majetek mezi svými jednotlivými společnostmi. Jak...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Moravské vinařství má nejlepší tramín na světě, rozhodli porotci ve Francii

Nejlepší víno odrůdy tramín na světě pro letošní rok pochází z Ratíškovic na Hodonínsku a vyrobilo jej B\V vinařství....

U kanceláří i bytů se musí myslet na vzduch, světlo i ticho, shodli se experti

Lidé podle průzkumů tráví až devadesát procent času uvnitř budov, ať už doma nebo v zaměstnání. Překvapivě je však...

Prazdroj a Microsoft pomohou chmelařům. Vyvíjejí software na zavlažování

Plzeňský Prazdroj a americký Microsoft chtějí pomoci českým pěstitelům chmele, aby mohli včas reagovat na změny...

Na pivo jen s testem či očkováním. Pořád lepší než zavřít, říkají hospodští

Souhlasíme s kontrolami, ale nechceme zodpovídat za správnost dokladu, to musí zůstat na zákazníkovi. Takové jsou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Rodině postavil dům za Prahou. Z obří obývací kuchyně se stal problém

Pan Jarda je původem z Uherského Brodu, ale již léta pracuje a žije v Praze. Pro svou lásku Alenu a jejich dvě děti...