Průmysl začal po roce opět růst

aktualizováno 
P r a h a - Po více než roce ohlásil včera ČSÚ opět mírný růst průmyslu. Pokud by měl letošní říjen stejný počet pracovních dní jako loňský, vyrobily by podniky skoro o procento více než před rokem. Není to sice mnoho, ale na druhou stranu poprvé po více než roce, kdy se průmysl dostal do plusu.
Zároveň se otočil i nepříznivý poměr mezi růstem mezd a produktivitou práce - zatímco platy v průmyslu vzrostly reálně o čtyři a půl procenta, pracovní výkonnost zaměstnanců se zvedla o 5,2 procenta.

Pokud se nebere v úvahu, že letos byl říjen o dva pracovní dny kratší než před rokem, byl výsledek průmyslové výroby o 1,3 procenta horší než loni.

Navzdory příznivým zprávám byli ekonomové vývojem v průmyslu zklamáni. "Na podzim velmi výrazně vzrostl vývoz, a tak jsme čekali, že když k němu přispěje i oživená poptávka v tuzemsku, vytáhnou spolu růst průmyslu do výraznějších kladných čísel. Jenže se ukázalo, že domácí poptávka je stále na bodu mrazu a průmyslu vůbec nepomohla," říká ekonom Ivo Nejdl z Raiffeisen Bank.

Podle něho se o skutečném oživení v průmyslu i v celé ekonomice bude moci hovořit až ve chvíli, kdy se začne zvedat i poptávka tuzemských firem a domácností. A to by mělo nastat nejdříve v polovině příštího roku. "Do té doby budeme sice pozorovat pomalé přírůstky výroby, bude to však jen díky tomu, že průmyslu pomáhá oživení v západní Evropě. A také díky tomu, že se budeme srovnávat s velmi špatnými loňskými daty," dodal Ivo Nejdl.

Také Martin Hlušek z Erste Bank Sparkassen ohodnotil poslední údaje z průmyslu jako nepříznivé. "Průmyslový sektor má stále daleko k ekonomickému oživení," podotkl.

Naopak velmi příznivě přivítali ekonomové zlom ve vývoji mezd a produktivity práce. Celý letošní rok totiž provázela varování domácích i zahraničních expertů, že příliš rychlý růst mezd převyšující růst produktivity může zvednout vlnu nezaměstnanosti i inflace. Mezera mezi mzdami a pracovní výkonností se však nyní uzavřela. "Na rozdíl od začátku letošního roku tak již z této strany skutečně nehrozí riziko pro rovnováhu ekonomiky," uvedl Martin Čihák z Komerční banky.

Při pohledu na jednotlivá odvětví se přitom ukazuje, že růst platů zatím dokázaly omezit pouze podniky ve zpracovatelském průmyslu. Naopak v energetice i v těžebnictví rostou platy stále příliš rychle.

Podle Ivo Nejdla je to kvůli tomu, že zpracovatelské podniky mají větší možnost vyvážet a díky tomu jsou daleko víc otevřeny zahraniční konkurenci. "Jejich restrukturalizace tak probíhá rychleji než v energetice či v těžebním průmyslu." Malá možnost uplatnit své výrobky na zahraničních trzích je podle ekonomů také důvodem pro špatný vývoj ve stavebnictví. Stavební firmy totiž musí většinu produkce udat na domácím trhu, kde zatím poptávka zůstává mizivá. Jejich produkce se v říjnu snížila meziročně o více než sedm procent, po vyloučení vlivu pracovních dní činil propad 6,3 procenta

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Desítky zakázek bude nutné vyhlásit znovu, ministerstvu se ztratila data

Ilustrační snímek

Národní elektronický nástroj (NEN) má ulehčit zadávání veřejných zakázek, v novém roce však některým soutěžícím práci...

Polské hovězí se salmonelou skončilo v Česku ve školách a v nemocnici

Ilustrační snímek

Ze zhruba 700 kilogramů polského hovězího masa se salmonelou, které skončilo v Česku, se do tepelně upravených pokrmů...

Moneta o miliardu snížila nabídku na převzetí Air Bank a Home Credit

Ilustrační snímek

Společnost Moneta Money Bank se rozhodla snížit nabídku na převzetí konkurenta Air Bank a českého a slovenského Home...

Najdete na iDNES.cz