„Prosincový meziroční pokles průmyslové produkce nejvíce ovlivnila výroba motorových vozidel. Projevil se zde především vliv vysoké srovnávací základny z předchozího roku. Poklesla i produkce elektrických zařízení, zejména komponentů pro automotive,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.
K loňskému poklesu průmyslu nejvíce přispěla výroba strojů a zařízení, v útlumu byla i produkce motorových vozidel i základních kovů, hutnictví a slévárenství. Meziročně klesla také těžba uhlí. Rostla naopak výroba potravinářských výrobků, ostatní zpracovatelský průmysl a výroba papíru a výrobků z papíru.
Desítky státních miliard do bydlení jsou nesmysl, varuje analytik stavebnictví![]() |
„Průmyslová výroba v prosinci v meziročním srovnání vykazuje pokles třetí měsíc v řadě. Ten je způsoben především výpadkem poptávky ze zahraničí, výhledově nelze očekávat zásadní zlepšení ani v letošním roce. Kvůli nižšímu využití kapacit firmy stále reportují pozvolné snižování počtu zaměstnanců, v prosinci konkrétně o 2 procenta,“ říká Filip Pastucha, analytik skupiny Deloitte.
V prosinci se propadlo automobilové odvětví
Hodnota nových zakázek v běžných cenách v prosinci 2024 ve sledovaných odvětvích byla na stejné úrovni jako v prosinci 2023. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně zvýšily o 0,5 procenta, tuzemské nové zakázky klesly o 1,0 procenta. Meziměsíčně byla hodnota nových zakázek nižší o 0,2 procenta.
V příštích měsících uvidíme pády i velkých stavebních firem, říká expert![]() |
Automobilové odvětví vykázalo výrazný pokles výroby o 11,3 procenta. „Prosincové výsledky na celkovém obrázku průmyslu nic nemění. Pokles automobilového průmyslu lze částečně ospravedlnit vysokým srovnávacím základem, ale z pohledu počtu vyrobených automobilů to nebyl příliš úspěšný měsíc ani tak,“ doplňuje Petr Dufek, hlavní ekonom skupiny Creditas.
Stavebnictví se propadlo druhý rok po sobě
Nepříliš ideální výsledky za rok 2024 hlásí také stavebnictví. To se propadlo již druhý rok po sobě. Loni k tomu přispělo zejména pozemní stavitelství, což jsou stavby budov.
„V loňském roce bylo dokončeno o pětinu méně bytů méně než o rok dříve. Bytová výstavba je zamrzlá, stagnuje kvůli vyšším úrokovým sazbám hypoték, rostoucím dalším nákladům na bydlení i pomalému stavebnímu řízení. Průměrné stáří bytů v České republice přesahuje 40 let. Byty či domy stavěné před několika desítkami let už neodpovídají současným očekáváním, která se týkají moderního bydlení,“ komentuje Ondřej Boreš, public affairs manažer Velux.
V loňském prosinci ale na tom byla stavební produkce lépe a její meziroční růst zrychlil na 9,7 procenta z listopadových 2,5 procenta. Meziměsíčně byla výroba vyšší o 4,5 procenta. „V prosinci se stavebnictví dařilo, produkce vzrostla meziročně i meziměsíčně a v růstu bylo jak pozemní, tak inženýrské stavitelství,“ podotýká Radek Matějka z ČSÚ.
Rozvrat bytového sektoru v Česku zastaví jen „baťovská mašina“, říká stavitel![]() |
V prosinci byla zahájena výstavba 2 990 bytů a tento počet meziročně klesl o 5,7 procenta. Dokončeno bylo 1 934 bytů, což znamenalo meziroční pokles o 60,1 procenta. „Výrazný pokles počtu dokončených bytů v prosinci byl zaznamenán v rodinných i bytových domech a kromě nízkého počtu bytů za ním stála také vysoká srovnávací základna,“ uzavírá Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.