K mírnému lednovému růstu v průmyslu nejvíce přispěla produkce kovových výrobků a výroba chemických látek. „Navzdory všem překážkám se průmysl jako celek zatím drží. V lednu, podobně jako koncem loňského roku, průmyslová produkce mírně rostla. Můžeme to považovat za dobrý výsledek, neboť čísla srovnáváme s lednem roku 2020, kdy hospodářství v Česku ještě běželo standardně,“ uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.
Výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků se proti loňskému lednu zvýšila o 4,2 procenta, produkce chemických látek a přípravků téměř o deset procent, výroba elektrických zařízení rostla o čtyři procenta. Naopak o více než pětinu klesla výroba nápojů.
Covid připravil Česko o stamiliardy. Před nejhorším pomohlo Německo a průmysl |
„Výrazný pokles produkce v nápojovém průmyslu dlouhodobě odráží sníženou poptávku v důsledku pandemie,“ řekla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová. Nižší o šest procent byla produkce potravin, opravy a instalace strojů a zařízení pak klesly zhruba o deset procent.
„Ekonomiku budou na začátku roku nadále dusit slabé služby a mallobchod těžce zkoušený třetí a čtvrtou vlnou pandemie. Se skutečným startem oživení proto počítáme až ke konci druhého kvartálu,“ odhadl hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.
„Průmysl v prvním čtvrtletí brzdí pomalé dodávky komponent a také komplikace pro pracovní sílu dané pandemickou situací. Pravděpodobně se negativně projevuje i brexit, kvůli kterému docházelo k předzásobení tamějších odběratelů,“ doplnil ekonom Komerční banky Michal Brožka.
Propad stavebnictví zpomalil
Ve stavebnictví se lednová produkce reálně meziročně snížila o 5,2 procenta po prosincovém revidovaném poklesu o 11,4 procenta. Stejně jako o měsíc dříve si pohoršily pozemní stavby, kam spadá výstavba bytů, kanceláří nebo skladů, a vzrostlo inženýrské stavitelství, tedy zejména dopravní stavby.
„Stavební produkce v lednu narazila na vysokou základnu a horší počasí, přesto její meziroční pokles nebyl tak výrazný a meziměsíčně dokonce vzrostla. Dále platí, že inženýrské stavitelství je na tom lépe než pozemní stavby,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.
Stavební firmy mají nejvíce zakázek od roku 1999, ukazují nové údaje |
„Z pohledu již dříve zveřejněných zakázek i průzkumů mezi firmami je vidět, že firmy trápí především nedostatek zaměstnanců spíše než nedostatek práce. A v tomto směru se nejspíš situace nezmění ani v nejbližších měsících,“ komentoval data analytik ČSOB Petr Dufek.
Úřady v prvním měsíci roku vydaly 6044 stavebních povolení, meziročně o 12,3 procenta méně. O 8,3 procenta klesla i orientační hodnota těchto staveb, která tak dosáhla 33 miliard korun. Ubylo rovněž bytů, které se začaly stavět. V lednu jich bylo 2629, meziročně o 11,3 procenta méně. Naopak počet bytů, které stavbaři dokončili, proti loňskému lednu stoupl o 11,5 procenta na 3027.