"Březnové údaje o průmyslové produkci potvrzují, že se mnoho odvětví českého průmyslu bez větších problémů vypořádalo se silnou korunou," míní Helena Horská z České spořitelny.
Ve třetím měsíci vzrostla zejména produkce výrobků investiční povahy, zboží dlouhodobé spotřeby naopak ustoupilo ze scény.
Průmyslovému sektoru pomohly především výrobci počítačů a ostatních elektrotechnických zařízení, dále zpracovatelé nerostných paliv a plastů. Meziročnímu poklesu produkce naopak tradičně nedokázali čelit producenti textilu a oděvů a zpracovatelé kůže.
"I kdyby koruna již neposilovala, mohou mít problematická odvětví nejtěžší chvíle ještě před sebou," upozornil Pavel Sobíšek z HVB Bank.
Celkové tržby průmyslových podniků v březnu meziročně stouply o 0,8 procenta. Příjmy firem se zahraniční kontrolou se zvýšily o 7,7 procenta, na celkových příjmech se tyto podniky podílejí téměř polovinou.
"Podle statistiky tak domácí podniky vyrábí v mnohem větší míře na sklad, čímž se zvýší podíl zásob na růstu ekonomiky v prvním čtvrtletí. Samotný fenomén rozdílu mezi tržbami a produkcí přežívá, ačkoli minulý vývoj dával naději na jeho uzavírání," míní Miroslav Brabec z Raiffeisenbank.
Zaměstnanost v průmyslu se v prvním čtvrtletí snížila o 22,7 tisíc lidí, tedy o 1,9 procenta. Průměrná měsíční nominální mzda činila 14 202 korun (meziročně stoupla o šest procent), přičemž produktivita práce stoupla o 3,4 procenta.
"Zpracovatelské podniky sice zavádějí úsporná opatření, snižují zaměstnanost i tempo růstu mezd, přesto se ale zhoršuje relace mezi růstem produktivity a růstem mezd," podotýká Sobíšek.