Prověrce dozorčích rad chybí razance. Firmy nechtějí poskytovat dokumenty

  3:18
Prověřování dozorčích rad největších státních podniků je v plném proudu. Vratislav Kulhánek, bývalý šéf Škody Auto a dnes poradce, který audit pro ministerstvo financí dělá, září spokojeností a prověřovaní členové kontrolních orgánů jakbysmet. Odhalí ale personální audit pověstné trafiky, nebo je to jen posezení nad kávou?
Jedním z hlavních nešvarů českých dozorčích rad je to, že členství v nich se dostává jako „trafika“ za odměnu. Ilustrační foto.

Jedním z hlavních nešvarů českých dozorčích rad je to, že členství v nich se dostává jako „trafika“ za odměnu. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

"Bylo to fajn a myslím, že byl pan Kulhánek s naší společností velmi spokojen," říká o testování Jaroslav Pantůček, šéf státní firmy Mero, který se proklepnutí dozorčí rady také účastnil. Orgán Mera se za poslední tři roky v podstatě neměnil, a tak to v něm prý všechno pěkně šlape.

Kulhánek se podle informací MF DNES zajímal hlavně o to, jak se v dozorčí radě stanovují odměny. Nechal si také předložit zápisy z jednání rady a zjišťoval absence jednotlivých členů.

Příjemné popovídání, jak se zdá, proběhlo i ve státním Čepru. "Známe se s panem Kulhánkem už dlouho, ještě když u nás šéfoval továrně Bosch," říká šéf dozorčí rady Čepra Miroslav Beneš, bývalý lídr ODS Jihočeského kraje. Na plat se ho prý Kulhánek neptal. "Zajímal se o fungování společnosti, jaké máme cíle a jak se v poslední době změnily výsledky hospodaření," vysvětlil Beneš.

Pět typů hlídačů

Kdo zasedá v dozorčkách

Kamarád
Zastupuje spíše šéfa společnosti, kterou má kontrolovat, než její vlastníky. Schválit veškeré transakce firmy "není problém", zbytečně se nevyptává na detaily.

Šťoural
Všem leze na nervy. Členům rady proto, že svými otázkami prodlužuje schůzi, vedení firmy mu zase musí ke všemu dělat obšírné analýzy, s nimiž nikdy není spokojen.

Mimóza
Na schůze rady chodí pravidelně, ale není jasné, zda ví, v které firmě sedí. Jeho zájmem je hladký průběh schůze, který zaručuje její krátké trvání.

Absentér
Většinou mu do jednání rady něco vleze. Často jde o služební cesty, někdy je to špatný zdravotní stav. Výjimkou není časově náročný koníček, který mu nedovoluje vysedávat po schůzích.

Šedý průměr
Účastní se pravidelně schůzí, materiály má nastudované. Na nic se však nevyptává – buď se bojí rozházet si management, nebo je mu dění ve firmě šumák.

Kulhánek sám říká, že řadu lidí z dozorčích rad státních firem už dlouho zná. Nemůže to uškodit objektivitě auditu? "Mám v zadání být nekompromisní," říká Kulhánek.

Je pravda, že ne všude zažil tak vřelé přivítání. Ve státním ČEZ mu nevydali zápisy z jednání dozorčí rady a odmítli sdělit, kdo má jaký plat. Šéf rady se drží zpátky: "Pan Kulhánek nikoho zkoušet nebude, jak se původně psalo. Jak pozná, že jsou v radě kompetentní lidé? Asi od pohledu, nebo nevím," říká Martin Kocourek (ODS) skepticky.

Podle zdroje MF DNES podobně narazil i jinde, dozorcům stačilo nedat souhlas k prozrazení jejich odměn. Vrchní auditor v tom potíž nevidí. "Se získáváním údajů o odměnách nemám problémy. Nechtěl jsem papíry, jednoduše jsem se lidí v dozorčí radě zeptal," říká Kulhánek.

Jedním z hlavních nešvarů českých dozorčích rad je skutečnost, že členství v nich se dostává jako "trafika" za odměnu. Schůze jednou měsíčně totiž může být docela příjemný vedlejší zdroj příjmů.

K nejatraktivnějším v tomto směru patří dozorčí rada ČEZ. V přepočtu na hlavu se zde za jedno zasedání bere podle propočtů MF DNES 158 tisíc korun. Tedy pokud nejde o státního úředníka, který si sezení v dozorčích orgánech státních firem odbývá v pracovní době a zdarma.

Naposledy se škatulata v ČEZ hýbala loni v květnu, když nastoupila Fischerova vláda. Místo svého náměstka tam nový ministr průmyslu Vladimír Tošovský vyslal bývalého šéfa Středočeské plynárenské Miloše Kebrdleho, člena ČSSD.

A ministr financí Eduard Janota zase splnil přání svého předchůdce Miroslava Kalouska a místo v dozorčí radě honorované 50 tisíci měsíčně získal jeho poradce Vlastimil Jiřík.

Ten souhlasí, že post získal jako odměnu za úspěšný prodej balíku akcií ČEZ z rukou státu. Stát díky němu ušetřil 18 miliard korun – prodal totiž akcie ČEZ výhodněji, než původně vláda čekala. "Dozorčí radě se věnuji stoprocentně," okomentoval své ani ne roční působení v ČEZ Jiřík.

O tom, že nejde jen o posezení nad chlebíčky, je přesvědčen i Beneš ze státního podniku Čepro, kam se dostal jakožto poradce exministra průmyslu Martina Římana (ODS). "Věnuji se této práci i mimo pravidelné zasedání. Dozorčí rada spolupracuje i na přípravě legislativy, stanovuje mechanismus odměn managementu," vypočítává Beneš.

Mají však vůbec radní skutečnou moc odhalit nedostatky a ovlivnit tak dění ve firmě? V Česku je obecné povědomí o tom, že by se neměly do rozhodování představenstva vůbec plést. I když schůze zpravidla trvají jednu až čtyři hodiny, prostor na vyjádření teoreticky je. Stačit důkladně prostudovat projednávaný materiál však může být problém.

V ČEZ například musí podle stanov dostat členové rady podklady k miliardovým transakcím firmy alespoň týden dopředu. "Někdy je to fraška. Stal se i případ, že jsme papíry pro velkou transakci dostali na stůl těsně před projednáním na dozorčí radě," stěžuje si jeden z členů rady ČEZ, který si nepřál být jmenován.

Jinde si radní mohou připadat nepostradatelní. Bez jejich souhlasu se nikam nehne například státní exportní pojišťovna EGAP ani její sesterská Česká exportní banka (ČEB). Státem podporované půjčky nad půl miliardy korun nebo pojištění vývozu nad určitý limit totiž podléhají jejich schválení. Podle Luboše Vaňka, radního v ČEB i EGAP a současně náměstka ministra průmyslu, není zasedání jen formalita. "Kdybychom schválili pojištění neúměrně rizikového vývozu a poté došlo na hrazení škody, nezbude ve fondu na pojištění pro ostatní podniky," argumentuje. Podle něho může rada rozhodnutí o konkrétním úvěru pozdržet do příštího zasedání, pokud podklady nedostane aspoň deset dní předem.

Obě instituce, dozorované výhradně náměstky ministrů a úředníky, ministr financí nedávno rovněž zařadil na auditorský seznam.

Koučink na poště

Jeden z největších státních podniků ovšem ze seznamu vypadl – Česká pošta. Ta tvrdí, že to tak není. "Obdobnou aktivitu zadal firmě pana Kulhánka ministr vnitra Martin Pecina," uvádí mluvčí Ivo Mravinac. "Jde o nedorozumění, dělám tam koučink nového předsedy Jiřího Macešky," kroutí hlavou Kulhánek.

Cílem má být naučit tamní dozorčí radu správně fungovat, protože poštu čeká přechod ze státního podniku na akciovou společnost. O slabých stránkách jejích radních se tak vláda nic nedozví. Výsledky auditu mají být hotové do půlky dubna.

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

27. března 2024  17:29

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

25. března 2024  11:54

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Seznam zakázaných kotlů. Co vám od září hrozí, když v nich budete dál topit

23. března 2024

Premium Češi stále provozují nejméně 150 tisíc starých neekologických kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní...

Loď v Baltimoru měla potíže už dřív, most si o nehodu říkal, soudí odborníci

27. března 2024  11:17

Bezprostředně po úterní nehodě lodi v americkém Baltimoru vedení společnosti, která loď provozuje,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bankrot zažehnán, zatím. Saúdové nalijí do luxusních elektroaut miliardu dolarů

25. března 2024  18:42

Americký výrobce luxusních elektromobilů Lucid získá od divize saúdskoarabského státního...

Do dobíječek dá stát dalších šest miliard. Už jich je víc, než auta potřebují

28. března 2024

Dalších šest miliard korun plánuje ministerstvo dopravy v příštích letech využít na výstavbu nových...

Kryptopodvodník Bankman-Fried dostal 25 let. Zpronevěřil osm miliard dolarů

28. března 2024  17:07,  aktualizováno  17:43

Americký soud poslal zakladatele zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX Sama Bankmana-Frieda na 25 let...

Palubní personál rakouských aerolinek stávkuje, dotýká se to i spojů s Prahou

28. března 2024  16:39

V Rakousku ve čtvrtek začala 36hodinová stávka palubního personálu aerolinek Austrian Airlines...

Pěstitelé v problémech. Cena vína prakticky neroste a jeho spotřeba klesá

28. března 2024  15:58

Spotřeba tichých vín, tedy ne šumivých ani perlivých vín, v České republice v loňském roce dál...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...