Proud příští rok zdraží o 4,6 procenta. Jisté je i zdražení plynu u RWE

  15:20aktualizováno  16:30
Domácnosti si od ledna připlatí za elektřinu 4,6 procenta a podniky zaplatí o 5,2 procenta více. Vyplývá to z cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu. Aby se však tento scénář naplnil, musí ještě parlamentem projít novela, která dodatečně zdaňuje sluneční elektrárny.

Proud kvůli solárnímu boomu zdraží přesto, že cena silové elektřiny od ledna klesne. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Typické domácnosti, které elektřinou netopí ani neohřívají vodu, s platnou novelou zaplatí  společnosti ČEZ příští rok 9 834 korun, E.ON 10 025 Kč a Pražské energetice 10 258 Kč. Pokud by novela neprošla, zvýšily by se tyto roční výdaje o 458 korun. Model běžné spotřeby počítá s roční spotřebou 2 200 kWh/rok.

V případě energeticky náročnějších domácností (ohřev vody, topení) by případné obstrukce v souvislosti se zákonem znamenaly nárůst výdajů o 978 korun nebo 3 120 korun.

Cenová mapa elektřiny vydaná Energetickým regulačním úřadem na rok 2011.

Pokud by zdanění solárníků neprošlo, elektřina by zdražila podstatně citelněji: domácnostem v průměru o 11,2 procenta, podnikům o 14,5 procenta. Novela, která zdaňuje příjmy fotovoltaických zdrojů daní 26 procent, ale nejspíše Parlamentem projde, nyní ji projednává Senát.

"Z pohledu ERÚ je důležité, že vzniklou situaci kompenzuje pokles ceny takzvané silové elektřiny na velkoobchodním trhu (neregulované úřadem)," uvedl v prohlášení úřad. Ke snižování cen podle úřadu přispívá také rostoucí konkurence.

Proud pro koncové zákazníky ale zdraží přesto, že ČEZ od ledna cenu za silovou elektřinu o 2,5 procenta sníží. Firma to vysvětluje tím, že silová elektřina tvoří jen třetinu celkové sumy za proud, zbytek tvoří regulované složky určované ERÚ. A právě ty kvůli solárnímu boomu porostou.

True

Domácnosti, které odebírají plyn od společnosti RWE Transgas, mají navíc jisté, že si od ledna do března připlatí za plyn. Přestože ERU zlevnil regulované složky za přepravu (o 1,7 %) i distribuci (o 0,4 %), ceny zemního plynu na složenkách se zvednou v průměru o 2,3 procenta.

Průměrná domácnost, využívající plyn na vaření, ohřev vody a vytápění, si měsíčně připlatí 80 korun, tvrdí RWE. Domácnost, která na plynu jen vaří, za plyn vydá o pětikorunu navíc. Důvodem zdražování má být oslabování české měny vůči dolaru a zdražování ropy včetně odvozených produktů na světových trzích. Ostatní plynaři nové ceníky oznámí ve středu.

Dolar byl na současné úrovni lehce pod 19 korunami i v srpnu, kdy všechny plynárenské společnosti včetně RWE oznámily, že ceny až do konce tohoto roku měnit nebudou. Zatímco předtím byl kurz 19 korun za dolar výsledkem dlouhodobého posilování české měny, nyní je to naopak a dolar kvůli problémům v eurozóně zdražuje.

"Pro stanovování cen vycházíme z kurzů za období posledního měsíce. Koruna výrazně ztrácí vůči dolaru, stojí za tím i problémy s eurem, problémy v Irsku a Portugalsku, které ovlivňují kurz koruny vůči dolaru. Ve chvíli, kdy koruna oslabí, nákup se samozřejmě prodražuje," sdělil iDNES.cz mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský.

RWE tvrdí, že dalším důvodem pro zdražení zemního plynu je kromě kurzu i vyšší cena, kterou platí svým dodavatelům v Rusku (tři čtvrtiny dodávek) a v Norsku (zbytek). Cena plynu je odvozena z ceny ropy, která v posledních třech měsících zdražila zhruba o více než deset dolarů za barel a nyní je na půli cesty mezi 80 a 90 dolary.

True

Výsledná cena plynu je určena několika položkami. Z osmdesáti procent je to cena komodity samotné. Konkurenti RWE ji nakupují i na spotovém trhu, kde je v současnosti výrazně levnější, RWE Transgas nicméně na burze nenakupuje a řídí se cenami od svých zahraničních dodavatelů.

"Ceny ruského plynu jsou stanovené na základě dlouhodobých kontraktů a neodrážejí tak současný vývoj na spotovém trhu s plynem. Tam je díky přebytku plynu a nízké poptávce cena velmi nízko," říká analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Ceny na burze jsou levnější díky přebytkům plynu z léta a nízké poptávce.

RWE Transgas tvrdí, že si nákupy levnějšího plynu na spotovém trhu jako menší konkurence nemůže dovolit. Mimo jiné proto, že se na burze obchoduje málo plynu, který by nepokryl spotřebu zákazníků. Firma zásobuje tři čtvrtiny země a se svými dodavateli má také až do roku 2035 takzvané "take or pay" smlouvy, které ho zavazují k odebrání minimálního ročního množství plynu. Pokud odebere méně, zbytek musí doplatit.

Další složkou ceny je cena za distribuci (regulovaná položka - určuje Energetický regulační úřad), regulovaná cena za přepravu a výdaje na obsluhu zákazníků. Regulované složky ceny plynu tvoří přibližně 24 procent z celkové ceny plynu.

Autor:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Místo na skládku do třídírny. Česko se chystá zatočit s odpady

Třídit plasty a papír není žádná procházka růžovou zahradou

Během příštích patnácti let se má zásadně změnit osud odpadů z domácností. Do jaké míry, závisí na tom, jak důsledně...

Počet návštěvníků pražské O2 areny překročil 10 milionů

Chinaski na závěrečném koncertu turné k desce Není nám do pláče 16. listopadu v...

Branami největší české multifunkční haly prošel v neděli návštěvník s pořadovým číslem 10 milionů. Návštěvnost haly...

Všechny účty v jedné aplikaci? Banky váhají, propojení využívá minimum lidí

Středeční odstávka mobilního bankovnictví Komerční banky (19. dubna 2017)

Už je to víc než rok, kdy měly banky umožnit propojení s účty v jiných ústavech. Zatím to však udělaly jen některé....

Najdete na iDNES.cz