Skrytá hrozba: test protipožárních dveří inspektory šokoval, prohoří hned

  1:16aktualizováno  1:16
Ohnivzdorné dveře vydrží vystavení žáru výrazně kratší dobu, než je zákonem stanovených třicet minut, vyplývá z testů České obchodní inspekce. Úřad se třemi tuzemskými výrobci: Ador, Masonite a Gerbrich již vede správní řízení. Alarmující je, že testované dveře během schvalovacího procesu před uvedením na trh splnily všechny normy.

Inspektoři mimo jiné zkoumají, zda materiál odpovídá technickému osvědčení vydanému pro kontrolované dveře. | foto: ČOI

Zdá se , že na českém trhu se běžně prodávají stavební výrobky, které jsou životu nebezpečné. Mezi nimi protipožární dveře, které prohoří stejně rychle jako ty obyčejné.

Ukázaly to testy České obchodní inspekce. Troje ze čtveřice testovaných protipožárních dveří prohořely za výrazně kratší dobu, než je zákonem stanovených 30 minut.

Následky by mohly být fatální: pokud by například v bytě s těmito dveřmi vypukl požár, oheň by se rozšířil tak rychle, že by obyvatelé měli jen minimum času na únik.

Inspekce našla při loňských testech chyby u tří tuzemských výrobců: Ador, Masonite a Gerbrich. Se všemi třemi stále vede správní řízení. Protože rozhodnutí dosud nenabylo právní moci, inspekce nechce uvést, kolik pokut a v jaké výši výrobcům udělila.

Alarmující je, že všechny testované dveře během schvalovacího procesu před uvedením na trh splnily všechny normy. Při namátkovém testu však místo půl hodiny některé prohořely za pět minut.

Inspektory na závadné dveře navedli přímo hasiči, kteří měli výrobce delší dobu v podezření. „Výsledek všechny přítomné zaskočil. Potvrdilo se podezření hasičů i oprávněnost jejich podání,“ uvedla Česká obchodní inspekce v tiskové zprávě.

Problém může být v tom, že současné zákony umožňují výrobcům, aby si nechali schválit pro prodej kvalitní výrobek. A pak vyráběli a dodávali na stavby produkt v odlišné a levnější variantě. Podobnému problému totiž čelí i stavbaři, které trápí nekvalitní omítky (psali jsme o nich zde).

Výrobci se závadami nesouhlasí, všichni se proti pokutě odvolali. „Nejsme si vědomi žádného porušení pracovních postupů ani záměny materiálů,“ uvedl například Jiří Appl, jednatel firmy Ador.

Nikdo neví, kolika dveří se problém týká

Inspektoři mimo jiné zkoumají, zda materiál odpovídá technickému osvědčení vydanému pro kontrolované dveře. Zjistili, že použité prvky rámové konstrukce byly menší, než jak byly deklarované v dokumentaci. Jindy nebyly dodrženy velikosti spár mezi výplní a rámem křídla. V některých případech bylo rozdílné i zajištění spojení rámů.

Stát výrobcům přikázal, aby vadné dveře stáhli z trhu. Jenže nikdo neví, kolika dveří se problém ve skutečnosti týká. Mnoho jich je dávno zabudováno v hotových domech. Lidé netuší, jak nebezpečný materiál ve svých bytech nebo v kancelářích mají. „Nelze specifikovat, kolik dveří bylo potenciálně špatných. ČOI nemá informace o tom, kolika spotřebitelům závadné dveře byly v minulosti dodány,“ řekl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Výrobci rozporují nejen výsledky, ale také metodiku kontrol. Například firma Ador uvedla, že při testování byly dveře špatně namontovány a seřízeny. „O provádění ověřovací zkoušky jsme nebyli jako výrobce ani informováni, ani jsme k této zkoušce nebyli přizváni. Na rozdíl od dodavatele jediného vzorku, který ve zkoušce vyhověl – a ten si tyto dveře na zkoušku sám připravoval,“ řekl Jiří Appl, jednatel Adoru. Podle něj firma nechala následně provést kontrolu v jiné laboratoři a stejné dveře prošly normou.

Kontroly dveří pokračují i dál, ČOI je bude prezentovat v příštím roce. „Na základě letošních odběrů a následných zkoušek vzorků požárních dveří z veřejné prodejní sítě lze konstatovat, že situace se výrazně zlepšila,“ uvedl Zdeněk Hošek z generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru.

Server iDNES.cz protipožární dveře testoval již loni. Více čtěte ZDE.

Autor:

Nejčtenější

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

Stát chce koupit hutě ArcelorMittal za korunu, tvrdí Babiš

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích.

Stát chce koupit ostravský hutní podnik ArcelorMittal za korunu. Premiér Andrej Babiš to uvedl v pondělním vydání...

Exekuční lavina za bilion korun. Vláda chce bezútěšnou situaci řešit

Exekuce

Počet lidí v exekuci se meziročně mírně snížil. Beznadějně zadlužený nicméně zůstává každý desátý dospělý obyvatel...

Bankovní asociace vítá plán vlády na vytvoření Národního rozvojového fondu

ČSOB - ilustrační snímek

Česká bankovní asociace přivítala plán vlády na vytvoření Národního rozvojového fondu, do kterého by přispívaly banky...

Najdete na iDNES.cz