PROFIL: Uhlí proměnil ve zlato. Doly už vyždímal, tak je Bakala opouští

  13:25aktualizováno  13:25
Většina majetku, který český miliardář Zdeněk Bakala získal, pochází z ostravsko-karvinského uhlí. Jediný velký obchod, který v rodné zemi udělal, tedy koupě OKD v roce 2004, se mu královsky vyplatil. Teď sice odevzdal své akcie „zdarma“, velké peníze už si však z dolů vytáhl dříve.

"Jsem požitkář," říká Zdeněk Bakala. | foto: Jiří ŠvorcXman.cz

Když ve středu ohlásil Zdeněk Bakala a jeho letitý partner, maďarský finančník Peter Kadas, definitivní odchod z ostravsko-karvinských dolů, nešlo vlastně o žádnou velkou změnu. Oba muži jen stvrdili známou skutečnost: příběh českého uhlí pro ně skončil už před rokem.

Bakala a OKD

Sám Zdeněk Bakala, podle Forbesu loni šestý nejbohatší Čech a po jednu dekádu nejmocnější český uhlobaron, na chod NWR neměl vliv přinejmenším od loňského dubna.

Tehdy odešel z představenstva firmy a dolům se přestal věnovat. A to přestože spolu s Kadasem kontrolovali donedávna 50,5 procenta NWR, takže oba byli pořád největšími individuálními akcionáři dolů.

Oficiálním odchodem z dolů pokračuje postupné Bakalovo stahování z českého byznysu.

Základ bohatství je v uhlí

Bakala žije převážně ve Švýcarsku a­ ve Spojených státech. V rodné zemi, do níž se vrátil jako emigrant počátkem devadesátých let, měl dlouho podstatnou část majetku, ale postupně se ho zbavuje.

Doly, jež Bakala s Kadasem koupili od Viktora Koláčka, Petra Otavy a ­Jana Przybyly v roce 2004, rozdělili na části a postupně zpeněžovali. A pořád v tom pokračují.

Loni prodal firmu RPG Byty a s ní přes 40 tisíc bývalých hornických bytů. Lidé z realitního trhu obchod odhadují až na 20 miliard korun.

Za necelé tři miliardy se zbavil také železničního přepravce, společnosti AWT, kterou vybudoval z ­původní důlní dopravy OKD.

Momentálně tvoří základ Bakalova byznysu v Česku rodinný holding BM Management, do nějž patří vydavatelství Economia, síť butiků Luxury Brand Management či vývojářská firma Warhorse Studios. A­ cyklistická stáj Etixx–Quick-Step, která má sice sídlo v Belgii, ale jezdí za ni i čeští jezdci.

Zdeněk Bakala má nadále silnou pozici rovněž na realitním trhu. Jeho firmě Asental patří přes přes 45 ­milionů metrů čtverečních pozemků, zejména v Moravskoslezském kraji. A i když jde často o území šachet, přesto může jít o lukrativní majetek: třeba za lokalitu „Nad Barborou“, kde má vzniknout průmyslová zóna, se mu Moravskoslezský kraj chystá vyplatit 200 milionů korun.

Bakalovi navíc patří 200 tisíc metrů čtverečních kanceláří, ubytovací zařízení a hotely. Menší část nemovitostí má v Praze, třeba koncertní síň Forum Karlín. Ale základ bohatství leží v Moravskoslezském kraji.

Bývalý uhlobaron je aktivní také v­ dobročinné oblasti. Nadace Bakala Foundation podporuje nadané studenty, Bakala je sponzorem Knihovny Václava Havla.

Takřka vše, na čem v posledních letech v Česku Zdeněk Bakala vydělával, má nicméně původ v OKD. Holding Luxury Brand Management, pod nějž patří většina „nekarvinských“ aktivit, podle posledních dostupných čísel prodělával stejně jako Economia.

Bakalovi lidé ujišťují, že finančník odchod z Česka neplánuje. „Skupinu BMM chce rozvíjet dlouhodobě, stejně jako filantropické aktivity,“ říká jeho mluvčí Roman Frkous. Prodej dalších aktiv prý není na pořadu dne. Ale signály z byznysových kruhů jsou jiné. Mezi investory se třeba mluví o tom, že kupce hledá vydavatelství Economia.

Bakalu navíc s velkou pravděpodobností opouští jeho klíčový český manažer Kamil Čermák, šéf představenstev Economie, LBM i­ Asentalu, který řídí jejich strategii a vnější vztahy. Na přímý dotaz MF ­DNES Čermák sice svůj chystaný odchod od Bakaly nepotvrdil, ale podle zdrojů blízkých firmě o­ rozchodu oba muži intenzivně jednají.

Vítěz i poražený zároveň

Bakalův odchod z OKD začal předloni. Tehdy zadlužená firma, v níž s­ Kadasem v té době kontrolovali dvě třetiny akcií, začala prodělávat a mířila k finančnímu kolapsu.

Krach odvrátila finanční injekce ve výši 3,3 miliardy korun, kterou do NWR nalili akcionáři a věřitelé NWR, tedy investiční banky a fondy, jež utopily kapitál v jejích dluhopisech a akciích.

Bakala s Kadasem do NWR poslali ze svých kapes zhruba miliardu, věřitelé dvakrát tolik. Navíc se věřitelé vzdali části svého dluhu, takže jejich pomoc celkem přesáhla devět miliard korun. Bakala s Kadasem už při této operaci přišli o část akcií i kus pravomoci.

Pro Bakalu je odchod z OKD neslavný i vítězný zároveň. Koupě OKD, jejich rozparcelování a ústup z vycucané, ke krachu mířící firmy, ho v očích většiny Čechů znemožnily. Mimo jiné i proto, že Bakala okázale dává léta najevo, že mu jako finančnímu investorovi na dlouhodobém fungování dolů a budoucí prosperitě regionu nezáleží. S ostravskými celebritami se neukazuje, o filantropické aktivity v kraji nemá zájem. Jednání o hašení následků útlumu dolů se neúčastní.

Fotogalerie

Nenávidí ho jeho zaměstnanci, kteří při vstupu NWR na burzu za rodinné úspory nakupovali po pár kusech akcie NWR, aby jim zůstaly po pěti letech v rukou bezcenné cáry papíru a teď navíc hrozba ztráty práce. Nemají ho rádi jeho bývalí nájemníci, v nichž nejdřív neuváženými prohlášeními vzbudil naději, že jim hornické byty levně rozprodá, což nikdy neudělal.

Kriticky o Bakalovi mluví i politici, s nimiž jeho firma jedná o útlumu. Prezident Zeman ho nazval „gaunerem“.

Zato je muž, který se v mládí vyučil krejčím a v začátcích emigrace v ­Americe se těžce protloukal, jedním z nejúspěšnějších českých byznysmenů. Jeho jmění dle časopisu Forbes činí okolo 25 miliard korun. Nejméně 60 miliard jemu a Kadasovi přinesla investice do OKD. Sám Bakala dál hraje na světovém kapitálovém trhu. S Kadasem vlastní podíl v plynárenské skupině Green Gas či v ukrajinském těžaři železné rudy Ferrexpo, jenž i přes krizi vydělává.

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Češi budou víc klikat kvůli jídlu, věří e-shopy. Čekají rychlý růst

Ilustrační snímek

Loňský rok byl pro e-shopy nadmíru úspěšný. Nejvíce narostly ty, které nabízejí jídlo a pití, a to o více než padesát...

Zdravý rozum zvítězí, věří exportéři. Pokud ne, na hranicích budou fronty

Odpůrci brexitu demonstrují v Birminghamu během konference Konzervativní...

Špatná zpráva. Tak hodnotí Asociace exportérů úterní odmítnutí dohody o brexitu v britském parlamentu. Může být ale...

Najdete na iDNES.cz