"Podle našich průzkumů bylo loni založeno a následně prodáno přes 2 000 tzv. ready-made firem," říká Radovan Mužík, partner společnosti Incoma Research. Z celkového počtu 27 000 firem, které vznikly v loňském roce, tak mají ty hotové podíl téměř osm procent.
Prodejcům firem na klíč by mohl vzít klienty nový obchodní zákoník. Jak MF DNES informovala, ten počítá například se snížením základního kapitálu u s. r. o. z 200 tisíc na pouhou jednu tisícikorunu.
"Tato novela může ovlivnit naše podnikání, ale spíše pozitivním způsobem, například se bude zakládat více společností místo fyzických osob, které podnikají na živnostenský list," myslí si Martin Chamr ze společnosti Chamr& Partners.
A dodává, že ve Velké Británii nebo USA také existuje možnost založit společnost s minimálním kapitálem, a přesto tam fungují prodejci firem na klíč. "Většina našich klientů chce mít obchodní společnost založenou rychle a bez obav, že něco opomenou nebo zanedbají," zůstává optimistou i Petr Mála, ředitel firmy Společnosti Online.
Nákup "eseróčka" na klíč stojí přibližně 40 000 korun, akciová společnost je k mání zhruba za sto tisíc. Kromě toho musí zájemce ještě zaplatit kupní cenu obchodního podílu, který bude vlastnit. Prodejci firem na klíč totiž vytvoří i základní kapitál. Podíl může zájemce zaplatit z vlastních zdrojů, formou půjčky od banky nebo půjčkou od právě kupované společnosti.