Prodejci elektro: Musíme zdražit. Počítače až o několik tisíc

  1:03aktualizováno  12:11
Elektronika v Česku zřejmě podraží. Podle velkých prodejců dojde nejpozději v září kvůli sílícímu dolaru ke skokovému růstu cen především u počítačů. Za dolary se totiž nakupuje v Číně, kde se drtivá většina výpočetní techniky vyrábí. Výrobci změnu ceníků nekomentují.

Ilustrační foto | foto: Technet.cz

Televize by si příznivé ceny mohly udržet o něco déle, i u nich však má cena časem vyskočit.

"Až se vyprodají zásoby elektroniky, které si obchodníci udělali na jaře, kdy byl dolar levnější, dojde k desetiprocentnímu, možná patnáctiprocentnímu zdražení," tvrdí Bohuslav Komín za síť prodejen Euronics. Podle něj se bude zdražení týkat především výpočetní techniky, tedy notebooků a jejich příslušenství. Přenosný počítač, jenž se v současnosti prodává za 15 tisíc korun, bude stát 17 až 19 tisíc korun.

To potvrzují i zástupci velkých internetových obchodů Alza.cz a Mall.cz. "Zdražení, které přijde nejpozději počátkem nového školního roku, bude jev v Česku za posledních 15 let nevídaný," říká Jan Samko z vedení Alzy. Zdražení podle něj ohlásili všichni velcí výrobci počítačů, mezi které patří Hewlett-Packard či Acer, Dell a Asus. Tyto značky pokrývají 90 procent tuzemského trhu s notebooky.

Zvýšení cen potvrdil šéf Aceru Petr Čech, i když růst nenazývá zdražením, ale přizpůsobováním cen kurzu. "Acer nikdy žádné zboží nezdražoval, ale vzhledem k tomu, že procentuální marže výrobců IT jsou řádově jednociferná čísla, pokrytí výkyvů větších než 2 procenta není ekonomicky únosné pro žádného výrobce. Celkový pokles hodnoty EUR a CZK proti USD od začátku roku je cca 20 procent, což je ono "zdražení". Korekce cen ale probíhá postupně a týká se nově vyráběného zboží," řekl.

Růst cen prozatím odmítají výrobci audiovizuální techniky.

Podle šéfa tuzemského zastoupení LG Víta Šuberta firma zdražení neplánuje, manažer však připouští, že ceny podnik stanovuje na měsíční bázi, takže jejich změna by nebyla složitá. Zdražování neplánuje prozatím ani tuzemské zastoupení společnosti Panasonic, neboť většinu televizorů pro tuzemský trh vyrábí firma v Česku a drahý dolar tak jejich cenu neovlivňuje. Pokud ke zdražení televizí dojde, bude se podle lidí z branže týkat jen nejmodernějších modelů, starší by si měly ceny udržet.

Sílící dolar k euru děsí obchodníky od počátku roku

Od počátku roku 2009 se maloobchodní ceny elektroniky nijak výrazně nehýbaly, a výkyvy v kurzech měn tak prodejci rozpouštěli do svých marží. Podle Samka si však nyní už do zisků obchodníci sahat nechtějí, neboť kvůli rostoucí konkurenci se například notebooky prodávají nejčastěji s marží od tří do sedmi procent. A to je podle něj minimum, za které se ještě vyplatí prodávat. Euro, na které je koruna vázána, navíc nemusí být ještě na dně.

"V případě nepříznivého vývoje fiskální situace v eurozóně může euro i nadále oslabovat," říká analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. V případě dalších finančních problémů Evropské unie by tak elektronika dovážená z Asie i nadále zdražovala.

Euro vůči dolaru oslabuje průběžně od počátku letošního roku a stejně tak česká koruna. Zatímco tisícidolarový notebook mohli v lednu tuzemští prodejci nakoupit v přepočtu zhruba za 18 300 korun, nyní je to už 21 300 korun.

Zdražuje se i kvůli rostoucím cenám surovin a dopravy

Svůj podíl, i když mnohem menší než silný dolar, budou mít podle odborníků na zdražení i rostoucí ceny surovin.

Podle analytika společnosti Gartner Paula O’Donovana budou muset čínští výrobci elektroniky promítnout dražší suroviny do cen výrobků prakticky okamžitě. "Čínské fabriky pracují často jen s procentní marží, takže nemají s cenami příliš kam couvat. Pokud se zvedne cena drahých kovů, které jsou pro výrobu počítačů nutné, musí tuto změnu brzy promítnout do ceny svých výrobků," tvrdí.

Hatlapatka uvádí, že v Číně od počátku roku podražilo zlato o 12 procent a v současnosti je jeho cena na historických maximech. Podobně tomu je i u stříbra a platiny. Měď však podle něj spadla o 13 procent.

Podle Komína z Euronicsu na ceny tlačí v neposlední řadě i rostoucí cena dopravy z Asie. "Čeští prodejci skutečně budou muset zdražit, ale do této situace se dostali sami tím, jak mnohdy nesmyslně zlevňovali v minulosti. S maržemi se dostali tak nízko, že výraznější změnu kurzu teď prostě nemohou ustát. Aspoň se ceny vrátí tam, kam patří," říká pracovník jednoho z významných výrobců elektroniky, který si však přál zůstat v anonymitě.

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Další z rubriky

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

ČEZ bude muset zveřejňovat smlouvy. Končí české Palermo, jásá Michálek

ČEZ aktuálně nabízí pět modelů elektromobilů od tří značek: Volkswagen (na...

Energetická společnost ČEZ a další firmy s většinovou účastí státu, které se obchodují na burze, přijdou o dosavadní...

Pivní dvojka posiluje. Staropramen koupil řemeslná piva Pernštejn i Porter

Staropramen koupil Pivovar Pardubice s jeho značkami Porter, Taxis a Pernštejn.

Společnost Pivovary Staropramen po 22 letech koupila konkurenta. Do svého portfolia zařadí značky Pernštejn, Taxis a...

Najdete na iDNES.cz