Prodej Unipetrolu byl čistý, vzkázali Sobotka a Paroubek

aktualizováno 
Privatizace Unipetrolu je v pořádku a případ se znovu otevírat nebude. To je vzkaz, který poslali čeští politici svým polským kolegům. Privatizaci českého petrochemického holdingu nedávno zpochybnil polský tisk. Podle listu Rzeczpospolita byl výsledek privatizace předem domluven.

Jiří Paroubek - Jiří Paroubek | foto: Slavomír KubešMF DNES

Česká politická špička se ale takovému nařčení brání. Premiér Jiří Paroubek považuje celou aféru za provokaci. Šéf ČSSD Stanislav Gross v noci na středu podal trestní oznámení na polského lobbistu Jacka Spyru, který ho nařkl z braní úplatků. - více zde

Trestní oznámení na Spyru podala i společnost Agrofert podnikatele Andreje Babiše, která měla o holding také zájem a právě díky ní měli Poláci Unipetrol získat. Babiš je považován za Grossova blízkého člověka.

Sobotka: Spyra jse stíhán i v ČR
Ministr Sobotka v pátek novinářům sdělil, že lobbista Spyra je stíhán i v Česku, a to za podvody v bankovní oblasti.

Sobotka trvá na tom, že vláda loni prodala Unipetrol za tržní cenu. Podle listu Rzeczpospolita by Poláci ale Unipetrol nikdy nezískali, kdyby se nedohodli právě s Babišem. Výměnou za souhlas s převzetím českého holdingu slíbili Poláci, že Babišovi prodají ziskovou část podniku, píše polský list. - více zde

Ze hry tak vypadla česká společnost Seta, která si najala právě Spyru, zřejmě proto, aby pro firmu dodatečně vyjednal účast na privatizaci některých závodů Unipetrolu.

"Bez nejmenšího důkazu nařkl firmu a její představitele z nezákonného jednání," zdůvodnil podání trestního oznámení generální ředitel firmy Babiš.

 

Sobotka s Grossem u výslechu?
Sobotka ve středu vyloučil možnost, že by kvůli případu Unipetrol cestoval do Polska. Rád polské straně poskytne potřebné informace, k výslechu se ale nechystá.

Mluvčí krakovské prokuratury Jerzy Balicki ale ve čtvrtek uvedl, že polská strana zřejmě o výslech českých politiků požádá. Podle neoficiálních informací by se mělo jednat právě o Sobotku a také expremiéra Stanislava Grosse.

"V rámci vyšetřování takzvané palivové aféry se snažíme získat co možná nejvíce informací o klíčových hospodářských rozhodnutích v podnicích, které jsou ve vlastnictví státu, tedy i v PKN Orlen. Náš zájem samozřejmě podněcují informace o ne zcela jasných okolnostech transakce," uvedl Balicki.

Polská prokuratura začala v první polovině srpna PKN šetřit. Podle dostupných informací z Polska ale ministr Sobotka předpokládá, že předmětem vyšetřování tamní prokuratury není privatizační smlouva mezi českou vládou a PKN Orlen. "Předmětem vyšetřování jsou jiné smlouvy zavřené mezi PKN a jinými subjekty," uvedl.

Jen Poláci podali konečnou nabídku, říká Sobotka
Do privatizace Unipetrolu se podle Sobotky přihlásilo sedm firem. Prvním kolem výběru prošly tři z nich - PKN Orlen, maďarský MOL a Shell. "Jediným kritériem byla cena," řekl v pátek Sobotka. "PKN jako jediná z nich pak předložila konečnou nabídku ve stanoveném termínu a splnila cenové parametry," vysvětlil Sobotka.

Sobotka dále upozornil na to, že prodej Unipetrolu probíhal pod dohledem nezávislých finančních a právních poradců, meziresortní komise a schválila ji i Evropská komise.

Opoziční politici považují aféru za nepřehlednou, ale vážnou. Stínový ministr vnitra Ivan Langer (ODS) soudí, že do případu by se měla vložit Bezpečnostní informační služba. Objevila se totiž informace, že Spyra je pracovníkem polské zpravodajské služby, kterou ale Spyra popřel.

Autoři: ,

Nejčtenější

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Další z rubriky

Deset tisíc pstruhů má v sobě karcinogenní látku, do ČR se dostali z Itálie

Zahájení pstruhové sezona na řece Teplé (16. dubna 2017).

Veterináři zjistili, že 10 500 pstruhů z Itálie mělo ve svalovině zakázanou leukomalachitovou zeleň, povolený limit...

Pletení pomlázek je dodnes rodinná tradice. Vydělávají na nich řetězce

ČESKO. Světové agentury zaznamenaly i české pojetí Velikonoc. Muž s velkou...

Obejít známé a sousedy, pomlázkou zajistit, že ženy ani ­dívky příští rok neuschnou, a vykoledovat si kraslice. Tato...

Čechy přitahují značky obchodních řetězců. Nejvíc jogurty a mléko

Ilustrační snímek

Privátní značky jsou v České republice na vzestupu, přestože ve všech okolních zemích stagnují. Mezi nejvyhledávanější...

Najdete na iDNES.cz