Někdejší král hazardu Hušák prodal hotel. Tvrdí, že odchází do důchodu

  5:00aktualizováno  5:00
Bývalý šéf Sazky Aleš Hušák se zbavil svého posledního viditelného podnikání v Česku. Podíl v pražském hotelu Expo prodal svým společníkům. Kdysi mocný muž odchází podle svých slov do důchodu a má před sebou delší zahraniční pobyt.

Kdysi nejmocnější muž českého sportu, hazardu i politiky, kterému se připisuje hlavní vina za pád bohaté loterijní společnosti Sazka, zřejmě definitivně mizí z mapy českého byznysu.

Zbavil se totiž své poslední oficiální investice v Česku, když prodal třetinu pražského hotelu Expo v sousedství holešovického Výstaviště. Cena obchodu se odhaduje na nízké desítky milionů korun. Oficiálně ji však účastníci transakce nechtějí blíže komentovat.

Křišťálová Lupa 2015

Hušák o důvodech, které ho k prodeji vedly, nehovoří. „Odcházím do důchodu,“ odpověděl v textové zprávě na otázky redakce MF DNES s tím, že má před sebou dlouhodobější zahraniční cestu.

Muž, který v létě oslavil osmapadesáté narozeniny, třetinový podíl prodal svým dlouholetým společníkům Petru Dařílkovi a Milanu Pešíkovi. Ti teď hotel se 106 pokoji vlastní napůl.

„Bavili jsme se o tom už dlouho, Aleš Hušák se chtěl odpoutat. Hotelový byznys v Praze zažívá těžké období, marže jsou nízké. I my jsme zvědaví, kam nás to zavede. Navíc je otázka budoucnosti celého okolí Výstaviště poté, co odešla Sparta,“ naráží Dařílek na to, že hokejový klub zvolil za svou domovskou adresu O2 Arénu.

Hotel Expo není hlavním byznysem, který Dařílka živí. Mnohem více jej nyní zaměstnává podle jeho slov Pivovar Ferdinand, který spoluvlastní a řídí.

Co dnes Aleše Hušáka živí, není jasné

Holešovický hotel patří společnosti Park Praha, kterou Hušák založil se svými kamarády a spolupracovníky z Tělovýchovné jednoty Parku kultury a oddechu Julia Fučíka. Ta organizovala kulturní akce na Výstavišti za minulého režimu, ještě před nástupem Hušáka do představenstva Sazky v roce 1994.

Hušák dělal na Výstavišti po listopadové revoluci několik let obchodního ředitele. V roce 1992 založil s Dařílkem, Pešíkem a dalšími společnost Park Praha, která získala starý Hotel Sport. Ten firma zbourala a na jeho místě postavila současný Hotel Expo.

Fotogalerie

Co dnes Aleše Hušáka živí, není jasné, a ani on o svých dalších aktivitách mluvit nechce. „Snažím se psát,“ odpoví na otázku, co ho dnes nejvíce zaměstnává. Podle všeho nadále vlastní rozlehlou vilu na Menorce, kde pěstuje víno, s nímž také v zahraničí obchoduje.

Podle některých informací spoluvlastní restauraci v Barceloně a podílel se na aktivitách tuzemské investiční skupiny NS Invest, která měla restartovat byznys s distribucí mražených potravin a zmrzlin na základech firmy Noris Czech Republic. NS Invest řídí a spoluvlastní Hušákův známý z východních Čech Miroslav Hálek, svého času nepravomocně odsouzený manažer investičního fondu Trend.

Svazy žádají náhradu škody kolem miliardy

Hušákovou spojkou v NS Investu byl zejména jeho dlouholetý spolupracovník Milan Križánek. Ten ale nedávno po dvou letech opustil představenstvo firmy, což podle některých zdrojů vypovídá i o stažení Hušáka z aktivit této společnosti.

Zřejmě jediné, co Hušáka nadále bude pojit s českým veřejným děním, budou nikdy nekončící spory o to, kdo může za pád Sazky v rukou sportovních svazů.

Současné vedení sportovních svazů má jasno – viníkem je Hušák, proto po něm u soudu žádají náhradu škody kolem miliardy korun. U pražského městského soudu se proto letos střídají bývalí funkcionáři ČSTV i manažeři Sazky, aby na pád loterie vzpomínali. Další jednání je naplánované na listopad.

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Do obchodu s vlastní taškou. Zvyk ze socialismu se vrací

Svoje příznivce má síťovka i v éře igelitových tašek.

Síťovka byla v dobách socialismu nejlepším přítelem člověka, který šel do samoobsluhy. Teď v dobách konzumu a zároveň...

S klidem půjčují lidem. Bankám ještě zatopíme, tvrdí šéf Zonky

Pavel Novák, šéf Zonky

Vzít si půjčku v bance byl ještě před pár lety proces na několik dní. Technologie pustily do finančního světa další...

Další z rubriky

Pražské letiště mělo rekordní rok. Odbavilo přes 16 milionů cestujících

Vstup do letové haly letiště Václava Havla v Praze

Pražské Letiště Václava Havla v loňském roce odbavilo rekordních 16,8 milionu cestujících, což je meziročně o devět...

Češi budou víc klikat kvůli jídlu, věří e-shopy. Čekají rychlý růst

Ilustrační snímek

Loňský rok byl pro e-shopy nadmíru úspěšný. Nejvíce narostly ty, které nabízejí jídlo a pití, a to o více než padesát...

Nemít velvyslanectví v Singapuru je chyba. Musíme to napravit, soudí Babiš

Premiér Andrej Babiš zahájil svou týdenní pracovní cestu po Asii v Singapuru,...

Premiér Andrej Babiš považuje za chybu, že Česká republika nemá velvyslanectví v Singapuru. Novinářům to řekl po...

Najdete na iDNES.cz