Prodej Hospodářských novin jde do finále

  20:07aktualizováno  20:07
Prodej společnosti Economia, která vydává mimo jiné Hospodářské noviny nebo týdeník Ekonom, vrcholí. Nového majitele získá během pár týdnů. Do pondělí má její současný majoritní akcionář, německé vydavatelství Handelsblatt, dostat na stůl závazné cenové nabídky od jednotlivých uchazečů.
Hospodářské noviny, orientované především na byznysmeny, vlastní z většiny německá skupina Handelsblatt. Ilustrační foto

Hospodářské noviny, orientované především na byznysmeny, vlastní z většiny německá skupina Handelsblatt. Ilustrační foto

"Uzavírá se druhé kolo nabídek. Z nich budou naši akcionáři vybírat," potvrdil pro MF DNES předseda představenstva Economie Michal Klíma. Podle něj může dokončení obchodu trvat ještě několik týdnů.

Podle jiného zdroje by definitivní rozhodnutí o kupujícím mohlo padnout už počátkem srpna.

Handelsblattu patří 77,5 procenta firmy a členům vedení Economie včetně zakladatele firmy Miroslava Pavla přes jedenáct procent. Necelých jedenáct procent patří veřejnoprávní tiskové agentuře ČTK.

Prvního nabídkového kola se účastnilo pět vážnějších zájemců.

Tři převážně finanční skupiny: slovenská J&T (stojí například za digitální televizí Z1), PPF Investments (vlastní týdeník Euro), za níž stojí peníze nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, a finančník Zdeněk Bakala (spoluvlastní časopis Respekt). A dva vydavatelé – společnost Mafra (vydává mimo jiné deník MF DNES) a Mladá fronta, a. s. (nemá s MF DNES nic společného – vydává především knihy a časopisy).

. Co je na prodej

Vydavatelství Economia vlastní ze 77,5 procenta německý Handelsblatt. Jeho nejsilnější postavení je v tištěných médiích. Vydává deník Hospodářské noviny, tři týdeníky (Ekonom, Marketing & Media a Obchodní věstník) a osmnáct oborově zaměřených titulů (například Moderní obec, Regál).  Slabší je její postavení na internetu se serverem iHned.cz.
Tržby za noviny a inzerci loni činily 811 milionů, předloni 825 milionů korun. Zisk před zdaněním byl loni 130 milionů, předloni 167 milionů. Na dividendách za rok 2007 vyplatila 184 milionů, za rok 2006 sto dvacet. Ke konci roku měla na účtech a v cenných papírech čtvrt miliardy, nemovitosti v účetní hodnotě přes půl miliardy a žádné bankovní úvěry.

Společnost Mafra se druhého kola nezúčastní. "Cena, kterou za Economii chce Handelsblatt, pro nás nedává ekonomický smysl," uvedl Roman Latuske, člen představenstva  a mluvčí společnosti.

Mluvčí PPF Investments v neděli nebyl schopen říci, zda se druhého kola zúčastní, či ne. Mluvčí Zdeňka Bakaly komentář odmítl, vyjádření vydavatelství Mladá fronta a J&T se nepodařilo získat.

Podle týdeníku Euro existují ještě dva zájemci z řad vydavatelů. A to finská Sanoma, která v Česku vydává především ženské časopisy, jako jsou Květy, a švýcarský Ringier – vydává například Blesk.

Cenu 105 milionů eur (nyní přes 2,4 miliardy Kč), na kterou Handelsblatt odhadoval při startu prodeje hodnotu svého majoritního podílu v Economii, podle lidí z mediální branže nezíská.

Málo průhledný favorit
Nejvyšší předběžnou nabídku podle několika lidí podalo vydavatelství Mladá fronta. To na trhu prodává hlavně časopisy a vydává ekonomický deník E15.

Náklad svých titulů neaudituje, stejně tak nezveřejňuje údaje o svém hospodaření. Poslední účetní závěrka, kterou má firma povinně zakládat do obchodního registru, je za rok 2003. Tehdy prodělala 245 tisíc korun, o rok dříve přes osm milionů.

Neprůhledná je také akcionářská struktura Mladé fronty. Oficiální sídlo mají její majitelé – společnost European Financial Services – v americkém státě Oregon.

Podle lidí, kteří se dlouhodobě pohybují v mediální branži, fakticky za vydavatelstvím stojí František Savov mladší. Ten je známý z poslední doby v souvislosti s případem zmizelé půlmiliardy korun z účtu státní České konsolidační agentury do švýcarské banky UBS.

Případ stále řeší policie, z trestného činu dosud nebyl nikdo obviněn. Ministerstvo financí už žaluje v civilním sporu Savova společně s Milošem Skořepou a Janem Šikem zatím o 140 milionů korun, což je škoda, která státu v této kauze vznikla. Celou částku totiž nedokázal stát ze Švýcarska získat zpět.

Zbytku z půl miliardy se bude navíc domáhat švýcarská banka, která musela státu zmizelé peníze částečně nahradit ze svého.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

ČNB vydá nové výroční dvacetikoruny, o ty první byl mimořádný zájem

Výroční dvacetikoruny vydávané ČNB.

Česká národní banka (ČNB) na konci ledna nabídne zájemcům další trojici příležitostných dvacetikorun, které jsou...

Češi proinvestovali v Dluhopisech Republiky přes tři miliardy

Alena Schillerová (13. prosince 2017)

Občané ČR se mohou od loňského prosince podílet na financování státního dluhu prostřednictvím nákupu tzv. Dluhopisů...

Investor Mička prodal svůj podíl v Liftagu, vydělal mu desítky milionů

Silný rok. Investor Michal Mička koupil v roce 2017 českou módní značku Pietro...

Pražský obchodník Michal Mička prodal svůj 14% podíl v české alternativní taxislužbě Liftago. Podle svých slov spatřil...

Najdete na iDNES.cz