Prodej Českých Radiokomunikací se zřejmě protáhne

  12:48aktualizováno  12:48
- Vláda včera navzdory očekávání neschválila konečnou podobu privatizace Českých Radiokomunikací. Rozhodla pouze, že do konce října vybere poradce, který navrhne postup při prodeji společnosti. "Ten pak znovu projedná kabinet. Prodej se tak pravděpodobně uskuteční až příští rok," řekla po jednání vlády náměstkyně ministra dopravy pro telekomunikace Marcela Gürlichová.

Podle původních představ ministerstev financí a dopravy měl stát prodat majoritní podíl v Českých Radiokomunikacích do konce roku na kapitálových trzích v Praze a Londýně. Část akcií přitom měl přednostně nabídnout dánskému telekomunikačnímu operátoru TeleDanmark, který by tak ze současných necelých jedenadvaceti procent zvýšil svůj podíl na 34 procent.

"Tento způsob privatizace byl vlastně jediný, o kterém se uvažovalo. TeleDanmark totiž svým způsobem už strategickým partnerem společnosti je," uvedl finanční ředitel Českých Radiokomunikací Jaroslav Straka ještě před zasedáním vlády.

Podle odborníků by se privatizace společnosti měla obejít bez problémů. "Jde o čistý prodej, který nenaráží na žádné závazky vlády. Navíc, čím dříve bude společnost prodána, tím lépe se může připravovat na otevření domácího telekomunikačního trhu," míní analytik Československé obchodní banky Vladimír Modrý.

Pětadvacet miliard korun, které chce vláda za prodej Radiokomunikací utržit, považuje Modrý za zisk přiměřený současné ceně akcií na burze. Ta se pohybuje nad hranicí třinácti set korun.

Hlavními devízami Českých Radiokomunikací jsou podle odborníků jejich dceřiné společnosti. Firma vlastní 51 procent akcií v RadioMobilu, druhém domácím provozovateli mobilních telefonů s více než 555 tisíci zákazníky, dalším trumfem Radiokomunikací je společnost Contactel. Tu jako budoucí konkurenci domácímu SPT Telecom založili rovným dílem spolu s TeleDanmark.

České Radiokomunikace mají základní jmění přes tři miliardy korun a v prvním čtvrtletí letošního roku vykázaly zisk před zdaněním 469 milionů korun při celkových výnosech 899 milionů korun. Společnost ke konci loňského roku zaměstnávala zhruba patnáct set pracovníků.

Kromě Fondu národního majetku, který drží balík 51 procent akcií, a TeleDanmarku s 21 procenty jsou dalšími vlastníky Českých Radiokomunikací zahraniční investoři, kteří prostřednictvím GDR, akcií bez hlasovacího práva ve správě Bank of New York International, ovládají 22,7 procenta akcií firmy.

Kromě Fondu národního majetku, který drží balík 51 procent akcií, a TeleDanmarku s 21 procenty jsou dalšími vlastníky Českých Radiokomunikací zahraniční investoři, kteří prostřednictvím GDR, akcií bez hlasovacího práva ve správě Bank of New York International, ovládají 22,7 procenta akcií firmy.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Rádio Penny hraje hudbu, aby lidé víc nakupovali. Tajně i pro zaměstnance

Tým rádia Penny tvoří celkem 10 lidí. Ti se kvůli práci přestěhovali z Česka do...

Přesně před třemi lety, 18. února 2016, začalo vysílat Rádio Penny live. Svého času šlo o jedinou českou stanici, která...

Steaky nebyly z Argentiny. Další dvě restaurace klamaly, zjistila inspekce

Další dvě pražské restaurace klamaly s původem masa.

Další dvě pražské restaurace klamaly hosty záměnou masa. Na případy upozornila Státní zemědělská a potravinářská...

Najdete na iDNES.cz