PRO a PROTI: Má stát sledovat on-line tržby podnikatelů?

  16:27aktualizováno  16:27
Už v příštím roce by měl stát okamžitě vidět každou platbu za zakoupené zboží nebo služby. Povinnost opatřit účtenku kódem získaným on-line od daňové správy dopadne na více než 600 tisíc obchodníků. Jeden z nejdůležitějších zákonů současné vlády má pomoci v boji proti daňovým únikům.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Elektronická evidence tržeb má přinést do státní kasy přes deset miliard korun. K největším únikům dochází podle analýzy Finanční správy v restauračním byznysu. Právě tam má začít nová povinnost platit jako první. Číšníci budou potřebovat například přenosný přístroj připojený k internetu. Další na řadu by měl přijít maloobchod a naposledy řemeslníci. Právě o poslední skupinu se vedl největší boj mezi příznivci a kritiky elektronické evidence tržeb (EET).

Vláda schválila elektronickou evidenci tržeb

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) upozorňoval na to, že ten, kdo nemá pár tisíc navíc na nákup nových technologií, by se do podnikání raději neměl pouštět. Nejsilnějším kritikem chystané povinnosti jsou ODS a TOP 09. Podnikatelé v zájmových sdruženích, ale i restauratéři zákon s výhradami přijali. Hospodští si navíc vyjednali nižší DPH při prodeji svých jídel.

Zda se naplní katastrofické scénáře, nebo on-line sledování tržeb prospěje podnikání i státní pokladně, ukáže až praxe. Postoje odborníků se však někdy radikálně liší. Přinášíme názory prezidenta Komory daňových poradců Martina Tučka a předsedy Strany soukromníků Petra Bajera.

PRONarovnají se podmínky pro podnikání

V zásadě jsem pro, daně by měli platit všichni, což se nyní neděje. Ti, kteří by bez krácení daní nedokázali podnikat, s tím seknou. Zákon by měl srovnat podnikatelské prostředí. To je důležitější než finanční přínos do státní pokladny.

Je ale třeba, aby měli všichni rovné podmínky a aby zákon platil i pro řemeslníky. Najdou se výjimky, může to být třeba státní úřad, který by si těžko dovolil příjmy v hotovosti falšovat nebo zapírat. Povinnost by měla dopadat i na kupujícího, protože právě on v mnoha případech iniciuje daňový únik tím, že buď požaduje placení bez daně, nebo požaduje cenu, které není možné dosáhnout bez placení daně. V budoucnosti by proto bylo správné prosadit i nějaké povinnosti pro kupujícího.

Martin Tuček

Prezident Komory daňových poradců Martin Tuček.

Prezident Komory daňových poradců, auditor firmy Adeus.

Jako daňoví poradci přicházíme do styku především s těmi, co daně platí. Z toho, co od nich slýcháme, k největším únikům daní dochází ve stravovacích a ubytovacích službách, ve stavebnictví a v řemeslných pracích.

Vyhnout se daňové povinnosti je dnes velmi snadné. Stát nemá podrobné kontrolní mechanismy, jak ověřit, že někdo získal určité příjmy v hotovosti. Jednou z technik, na které se může přijít je nákup zboží, které se nezahrne do účetnictví, a jeho prodej bez dokladu na výstupu. Plošně kontrolou tomu zabránit nejde.

Očekávám také, že s platností zákona čeká některé subjekty vysvětlování před úřady. Pokud daně někdo neplatí, zvýší se mu najednou daňový základ a to může vzbudit podezření. Pokud má někdo daňový základ milion korun a najednou kvůli EET bude mít 4 miliony, tak pravděpodobně bude muset odpovědět na otázku správce daně.

PROTIPotrestají se poctiví, desítky tisíc jich skončí

Zákon je experimentem, který odnese celý národ. Skončí desítky tisíc živností a zvednou se ceny potravin. Soukromníci nejsou proti registračním pokladnám, ale elektronická evidence je pro nás kriminalizací podnikání.

Mnozí drobní prodejci zboží, služeb v opravárenství apod. přežívají. Pokud se na ně navalí další náklady (máme spočítáno, že ti, kteří mají paragonový systém, by měli ročně investovat 20 až 30 tisíc korun) je to pro ně likvidační. Jsou tam další, kteří podnikají, ale přitom neumějí spustit počítač. I oni to zabalí. Pak je další skupina: ti, kteří si vydělávají, ale zhruba tolik, jako by byli zaměstnaní. V okamžiku, kdy by měli být takto kriminalizovaní a závislí na finančních úřadech, kdy budou moci být uzavřeni i za formální pochybení, tak se nechají raději zaměstnat.

Petr Bajer

Petr Bajer, podnikatel a předseda Strany soukromníků České republiky

Od roku 2013 předseda Strany soukromníků ČR, místostarosta Holic v Pardubickém kraji a podnikatel v oblasti sběrných surovin.

Ohánění se Chorvatskem také není na místě. Výběr daní se tam v podstatě nezměnil a zkrachovalo tam dvacet tisíc živností. Zákon tam byl přijímán spíš pro ochranu vlastních výrobků před výrobky z EU v okamžiku vstupu do EU. Chtěli si tak krýt některé velké potravinářské firmy. Nemohu si pomoct, ale koresponduje mi to s Agrofertem.

Ohledně výběru daní je třeba se nejdřív zaměřit na větší část koláče. Teď cílíme na drobné živnostníky, u kterých by měl být nedoměrek na DPH zhruba ve výši 7 procent celku, zbytek nikdo neřeší. Neměly by se podporovat biopaliva, je to z našich daní a k ničemu to nevede. Stejně tak se neřeší odlivy peněz do daňových rájů. Tam jsou větší úniky než ty, které má postihnout EET. Tato norma dopadne jen na poctivé. Vietnamce nepřinutíte mít registrační pokladnu nebo to dodržovat. Ze zkušenosti z Chorvatska víme, že to jde obejít, mít dvě pokladny, upravený software atd.

Souhlasíte se zavedením elektronické evidence tržeb?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 6. června 2015. Anketa je uzavřena.

Ne 3669
Ano 1987

Nejčtenější

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Další z rubriky

Vydělávají na státu. Nikdo ale neví, kdo za firmami stojí

Ilustrační snímek

Finanční detektivy trápí, kdo skutečně stojí za firmami, které vyvádějí nelegálně získané peníze do daňových rájů....

Počet návštěvníků pražské O2 areny překročil 10 milionů

Chinaski na závěrečném koncertu turné k desce Není nám do pláče 16. listopadu v...

Branami největší české multifunkční haly prošel v neděli návštěvník s pořadovým číslem 10 milionů. Návštěvnost haly...

Nad Českem loni přelétlo rekordních 912 tisíc letadel, nejvíce v červenci

Ilustrační snímek

Počet vzletů, přistání a přeletů nad Českem v loňském roce zlomil rekord. Oproti roku 2017 toto číslo stouplo o 6,9...

Najdete na iDNES.cz