Příští rok se vyostří bitva mezi dodavateli proudu do domácností

  3:24aktualizováno  3:24
Malí obchodníci s elektřinou se naplno vrhli na lovení klientů mezi domácnostmi a malými podnikateli. Chtějí využít hlavně příštího roku, kdy budou mít šanci ještě relativně snadno podstřelovat ceny tří dominantních hráčů – ČEZ, E.ON a Pražské energetiky.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Tipy, jak ušetřit za elektřinu | foto: Profimedia.cz

Lidé mohou s alternativními dodavateli proudu obvykle ušetřit jednotky procent z ročních nákladů, což může v případě domácností topících elektřinou znamenat úsporu tisícikorun.

Velcí dodavatelé zjistili, že jim teče do bot. A budou se bránit

Poté, co minulý týden ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ) zveřejnil usměrňované ceny za připojení a přenos elektřiny pro rok 2010, začali malí obchodníci naplno ladit své ceníky.

Jejich snaha připravit si dobrou pozici pro lovení klientů v příštím roce vrcholí právě v těchto hodinách, definitivně musí být ceny 2010 schváleny a zveřejněny dnes do půlnoci.

Alternativní dodavatelé elektřiny

Bohemia Energy Entity, Centropol Energy, Bicorn, Lumen Energy, United Energy Trading, Central Energy, Nano Energies Trade

"Kvůli konkurenci to necháváme na poslední chvíli. Určitě ale budeme s cenami tak tři až pět procent pod dominantními firmami," uvedl Lukáš Pokrupa, obchodní ředitel firmy Centropol Energy. Ta nedávno oznámila, že se začne kromě větších firem soustředit právě na domácnosti.

Na trhu je teď sedm celorepublikových alternativních dodavatelů elektřiny pro nejmenší spotřebitele, aktivně jdou do byznysu hlavně společnosti Bohemia Energy, Centropol Energy, Bicorn a Lumen Energy.

Domácnosti a malé podniky jsou segmentem, kde mohou tito obchodníci s proudem ještě poměrně rychle růst a brát klienty z portfolií velkých energofirem.

Trendu odpovídají i statistiky státní firmy OTE, která funguje jako operátor celého trhu s elektřinou a plynem. Zatímco loni za prvních deset měsíců roku změnilo dodavatele necelých patnáct tisíc domácností, letos už jich bylo téměř trojnásobně víc. A v roce 2010 se přetahovaná na trhu ještě přiostří.

"Čekám, že příští rok bude zlomový. Velcí hráči už zjistili, že jim teče do bot, a budou se snažit bránit," předpokládá jednatel firmy Bohemia Energy Entity Jiří Písařík. Podle něj může být konkurence na trhu omezena hlavně tím, že stále poroste regulovaná část ceny elektřiny, tedy ceny za distribuci či různé příplatky na obnovitelné zdroje, kterou musejí platit všichni na trhu.

"Regulovaná cena dříve činila z konečné ceny pro klienta zhruba čtyřicet procent, příští rok už to bude půlka a počítám s tím, že její podíl stále poroste," vysvětluje Písařík.

To bude podle malých prodejců vyhovovat velkým firmám. Čím více se bude na konečné ceně podílet regulovaná složka, tím menší význam bude mít neregulovaná část – tedy cena samotného proudu tvořená na burze – a nabídky se proto budou méně lišit.

To na jednu stranu může zmenšit motivaci lidí přecházet ke konkurenci, na druhou stranu velcí hráči budou dál dobře vydělávat. Na regulovaných cenách totiž na rozdíl od malých obchodníků vydělávají, protože jsou majiteli "drátů" energetických soustav a kromě obchodu se zabývají přepravou proudu.

Například akcionářům společnosti ČEZ, z nichž je nejvýznamnější stát se 70procentním podílem, tak může být jedno, zda miliardy potřebné do rozpočtu vydělá firma ČEZ Prodej, která dodává proud lidem, nebo ČEZ Distribuční, jež má jistý zisk z přepravy elektřiny.

Velkým firmám a potažmo krizí vyhublému státu proto vyhovuje, když regulované ceny rostou, a stát příliš jejich zvyšování nebude bránit ani v budoucnu. Růst regulovaných cen také téměř vymazal letošní zhruba osmnáctiprocentní propad elektřiny na burze, z něhož pro konečné spotřebitele zůstalo zhruba jen tříapůlprocentní zlevnění.

Oficiálně samozřejmě mezi státním ERÚ, který určuje regulované ceny, a polostátním ČEZ žádná vazba není. Ne všichni tomu však věří. "ČEZ je jen další ministerstvo pro výběr daní," nebral si nedávno servítky podnikatel roku Tomáš Březina, majitel firmy na betonové dlaždice Best.

S tím, že by růst regulovaných cen schválně vyřazoval konkurenci a zároveň na něm energetičtí obři tučně vydělávali, nesouhlasí mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž.

"U regulovaných cen šly nahoru hlavně příspěvky na obnovitelné zdroje. Tam ale sloužíme jako průtokový ohřívač, vše, co vybereme, posíláme dál," argumentuje Kříž.

 Ceny elektřiny 2010  Domácnost elektřinou svítí  Domácnost svítí a topí v akumulačkách  Domácnost svítí a topí v přímotopech
   (2200 kWh ve VT)  (1 900 kWh ve VT a 8100 kWh v NT)  (600 kWh v VT a 14 400 kWh v NT)
 ČEZ Distribuce  11 141  23 579  37 745 
E.ON   11 756 26 078 40 575 
 PREdistribuce  11 632  25 938  39 725
Pozn.: údaje v Kč za rok, VT = vysoký tarif, NT = nízký tarif    

Na trhu totiž rychle vyrůstají hlavně solární elektrárny, které mají státem garantovanou vysokou výkupní cenu elektřiny a pro investory jsou výborným výdělkem téměř bez rizika. Stát ovšem potřebuje stále více peněz, aby jim mohl zaplatit.

Kříž však zároveň připouští, že příští rok bude ve znamení dalších velkých převodů hlavně malých přípojek na trhu. "Je to logický vývoj. Malí obchodníci šli nejprve do velkých firem, pak do menších a teď zkoušejí domácnosti, které jsou na obsluhu nejsložitější," dodává.

Podle Jiřího Vaňka, jenž provozuje internetový portál Enfocus srovnávající ceny elektřiny od jednotlivých dodavatelů, se letos nejvíce obula do akvizicí lidí společnost Bohemia Energy.

"Ostatní byli spíše opatrní, obchodně vychází podstatně lépe dodávat firmám než domácnostem," popisuje Vaněk. Podle něj bude přestupů lidí přibývat s tím, jak budou o této možnosti informováni. A bude také záležet na tom, jakou strategii při jejich získávání zvolí malí obchodníci.

Příliš agresivní nábor přes podomní prodejce jim totiž v minulosti přinášel občas negativní reakce, což je ve výsledku poškozovalo.

"V podstatě jsme dali velkým distributorům zbytečně do ruky zbraň tím, že se někteří najmutí prodejci občas nechovali profesionálně," přiznává šéf Bohemia Energy Entity Jiří Písařík. Lidé si stěžovali hlavně na nedostatek informací při podpisu smlouvy a na stornovací poplatky, pokud od převedení odstoupili.

Bohemia Energy proto podle Písaříka přestala s velkými prodejními sítěmi spolupracovat a začala si budovat vlastní, menší prodejní tým. "Vsadím se, že naši konkurenti do získávání lidí ale půjdou tvrdě, takže se negativní reakce opět objeví," dodává Písařík.

Menší hráči svorně tvrdí, že jakéhokoli jejich zaváhání využívají obři k negativní kampani proti převádění. Podle Vaňka je to také jejich nejúčinnější obrana proti cupování jejich portfolií domácností. Obchodně sice ČEZ, E.ON a PRE ztráta malých odběratelů nebolí, začíná jim však stále více jít o pověst.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Českem se šíří prašivé dluhy. Roste počet firem, které přestaly splácet

peníze, ilustrace

Na trhu dluhopisů přibývají firmy, které si půjčily od drobných investorů peníze na další rozvoj a nyní jim je nechtějí...

Ukážeme vám cestu, říká šéf Googlu. A slibuje, že soukromí uživatelů pohlídá

Šéf společnosti Google Sundar Pichai.

Společnost Google v mnoha oblastech určuje směr, kterým se začne hýbat Země. „Technologie se dál rozvíjejí v oblastech...

Dopady boje s hazardem: obce přišly o 1,1 miliardy na daních z automatů

Ilustrační snímek

I když stát vybírá na dani z hazardu rok od roku více, mnoha obcím tyto příjmy klesly. Mohou za to zejména přísnější...

Najdete na iDNES.cz