Český venkov propojí rychlý internet. Zařídit to má státní podnik

  15:04aktualizováno  15:04
Přístup k internetovému připojení o rychlosti minimálně sto megabitů za sekundu má mít do pěti let 95 procent české populace. Výstavbu optické sítě má podle ministerstva vnitra koordinovat státní firma oddělená z České pošty. To se však nelíbí ministerstvu průmyslu a největším soukromým firmám.

Optický kabel | foto: iDNES.cz

O zpřístupnění optické sítě umožňující připojení k vysokorychlostnímu internetu všem obyvatelům Česka se má postarat nový státní podnik odštěpený od České pošty (Odštěpný závod ICT služby). Ten má plnit roli národního koordinátora.

To znamená, že vybuduje infrastrukturu, tedy zajistí výkopy a do nich vloží optický kabel, a poté ji bude pronajímat. Struktura by se tedy dala přirovnat například ke Správě železniční dopravní cesty, které vlastní koleje a za poplatek na nich umožňuje jezdit jednotlivým dopravcům. Na optické síti zase budou moci působit různí koncoví poskytovatelé připojení pro domácnosti a instituce.

Plán na dobudování optické sítě
ObdobíRychlostDostupnost
Do roku 201830 Mb/s a 100 mb/sCelé území 30 Mb/s, polovina území 100 Mb/s
Do roku 2020100 Mb/sCelé území 100 Mb/s
Zdroj: Ministerstvo vnitra

K vybudování požadovaného zasíťování Česka je podle ministerstva vnitra potřeba 25 miliard korun. Víc než polovina (14 miliard korun) má pocházet z evropských fondů (a nakládat s nimi má národní koordinátor - tedy zmíněný odštěpný závod pošty) a zbytek mají zajistit soukromé společnosti v místech, kde se jim to ekonomicky vyplatí. Pokud o to nebudou mít zájem, opět je zastoupí stát.

České Zakázky.cz

Největší databázi veřejných zakázek podle oborů a lokalit v ČR navštivte na WWW.CESKEZAKAZKY.CZ

Takto ve středu prezentoval návrh, nazvaný Národní plán rozvoje sítí nové generace, náměstek ministra vnitra Jaroslav Strouhal. Ten také řekl, že na hlavních bodech návrhu panuje shoda i s další zainteresovanou institucí - ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO). Zástupci MPO ale shodu popírají.

„V této věci zatím shoda mezi stanovisky ministerstev vnitra a průmyslu není. Ve středu se uskutečnilo jednání na úrovní náměstků a další setkání se v této věci plánuje na příští týden. Ministerstvo průmyslu a obchodu má k návrhu Národního plánu rozvoje sítí nové generace, jak jej předložilo Ministerstvo vnitra, v tuto chvíli stále zásadní výhrady,“ popsal mluvčí MPO František Kotrba.

MPO původně chtělo zajistit výstavbu infrastruktury tím, že by evropské dotace směrovalo k soukromníkům, kteří by se zavázali, že optickou síť vybudují. Obě strany se opět mají setkat příští týden. Je možné, že spor bude muset nakonec řešit Evropská komise - tím, že buď povolí, nebo nepovolí plán s využitím nového státního podniku.

Cetin: Nová státní firma je zbytečná

Největší soukromou firmou, která v Česku síťovou infrastrukturu provozuje, je Cetin. Tedy společnost nedávno vydělená od operátora O2 a vlastněná PPF Petra Kellnera. A jeho zástupcům se evidentně původní plán ministerstva průmyslu, které chtělo dotace na budování infrastruktury směrovat přímo firmám, jako je ta jejich, líbil víc.

K čemu rychlý internet?

V současnosti má podle dat prezentovaných ministerstvem vnitra 76 procent populace internet o rychlosti alespoň 2 megabit (Mb), pětina přes 30 Mb. Podle často užívaného ilustračního příkladu tedy stahují například čtyřgigabytový film 4,5 hodiny (v případě připojení 2 Mb) nebo 17 minut (pokud mají připojení 30 Mb).

V případě připojení o rychlosti 100 Mb je to záležitostí o něco málo přesahující čtyři minuty. Vláda tuto investici ale samozřejmě nedělá kvůli stahování filmů. Předpokládá, že objem datových toků potřebných například pro práci z domova bude v příštích letech růst

Stejně, jako bude růst počet připojených zařízení, která se o rychlost dělí. Ať už kvůli zvyšování počtu mobilních zařízení (telefony, tablety), tak i rozvíjejícímu se fenoménu takzvaného internetu věcí.

„Materiál ministerstva vnitra považujeme za velmi překvapivý,“ říká mluvčí Cetinu Martin Žabka s tím, že společnost nevidí žádný racionální důvod, proč by měl stát budovat novou státní firmu v sektoru elektronických komunikací. Cetin podle něj plánuje v příštích letech miliardové investice do zrychlování své infrastruktury včetně možného využití evropských dotací. Do jaké míry tento plán koreluje se záměrem ministerstva vnitra, ale zatím odhalit nechtěl.

Zatím totiž ani není jasné, jak velkou porci by dobudoval nový státní podnik sám. V první fázi chce totiž ministerstvo vnitra zpracovat mapu pasivní infrastruktury. Tedy udělat si jasno v tom, kde je již nyní vyhovující síť, a na základě toho se potom dohodnout s komerčními hráči, kde budou chtít vybudovat infrastrukturu oni a kde takzvaná bílá místa zaplní stát.

Následné budování sítí z veřejných peněz by od vypsání zakázky do předání hotového projektu nemělo trvat víc než dva a půl roku tak, aby byl splněn cíl pro rok 2020. Podobně, formou memorand, by se k rychlému budování vlastní sítě měli podle vize vnitra zavazovat i komerční provozovatelé optických sítí.

Autor:

Nejčtenější

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

Až o 13 korun dražší krabička. Kuřáci si připlatí víc, než se zdálo

Ilustrační fotografie

Kouření může zabíjet a za hříchy se platí. Celou pravdu však kuřákům ministerstvo financí ani zdravotnictví neřekly:...

VIDEO: V 90. letech to byl hit, teď hrozí zánik. Takto dnes hrají bingo

Hra bingo je součástí balíčku, u kterého plánuje ministerstvo financí navýšit...

Miliony lidí sledovaly v 90. letech každý týden televizní hru Bingo. V roce 2019 si ho mohou lidé zahrát už jen v...

Studentské koleje jdou na dračku. Výstavba láká developery

DOMEQ - společné prostory 2

Ceny bytů v Česku narazily na strop, takže někteří realitní investoři pokukují po jiných příležitostech, jak by své...

Najdete na iDNES.cz