Příplatek za práci v noci

  11:53aktualizováno  11:53
- Jsem zaměstnán v podniku, kde se pracuje v dvousměnném pracovním režimu. Druhá směna končí v 22 hod. Často však nastává situace, kdy vzhledem k blížícímu se termínu, kdy má být práce dokončena, požaduje zaměstnavatel, abychom v přesčasech dokončili zadanou práci.

Proto pracujeme ještě po 22 hod., někdy až do půlnoci a někdy i déle. Zaměstnavatel nám však odmítá platit příplatky za práci v noci s odůvodněním, že pravidelně v noci nepracujeme, a že v noční době neodpracujeme 4 hod. Domníváme se, že nemá pravdu a že máme za práci konanou po 22. hod. nárok na příplatek za práci v noci.
J. K. Příbor

Z obsahu Vašeho dopisu vyplývá, že pracujete ve výrobním podniku, tedy v podnikatelské sféře, kde se odměňování zaměstnanců řídí zákonem č. l/l992 Sb. o mzdě. V prováděcím nař. vlády 333/l993 Sb. se stanoví, v paragrafu 5, že mzdové zvýhodnění přísluší za práci konanou v noci, tedy mezi 22 hodinou a 6 hodinou, za předpokladu, že tato práce trvala nejméně dvě hodiny.
Nemáte tedy pravdu ani Vy, když máte dojem, že by měl zaměstnavatel platit s příplatkem za práci v noci všechny přesčasové hodiny. Ovšem nemá pravdu ani zaměstnavatel, který tvrdí, že zaměstnanec musí odpracovat nejméně čtyři hodiny, aby mu vznikl nárok na příplatek.
Podle paragrafu 99 odst. 2 zákoníku práce se za zaměstnance pracujícího v noci pokládá zaměstnanec, který vykonává práce vyžadující, aby byly pravidelně konány v noci v rozsahu nejméně čtyř hodin po sobě jdoucích. Ovšem tato definice pouze zajišťuje pro zaměstnance, který takto v noci pracuje nárok, aby požádá-li o to byl lékařem vyšetřen a) před zařazením na noční práci, b) pravidelně podle potřeby, nejméně však jednou ročně, c) kdykoliv během zařazení na noční práci pro zdravotní poruchy vyvolané výkonem noční práce.
Zaměstnavatel v těchto případech nemůže požadovat po zaměstnanci úhradu za poskytnuté lékařské vyšetření. To znamená, že ustanovení zákoníku práce se netýká odměňování za práci v noci, které upravují mzdové předpisy. Zaměstnavatel pak může dohodnout v kolektivní smlouvě nebo stanovit ve svém mzdovém předpisu výši hodinového příplatku za práci v noci, který nesmí být podle nař. vlády č. 3l8/l998 Sb. nižší než 4,3O Kč, ale jehož horní hranice není předpisy omezena.
Dojde-li k souběhu příplatku za noční práci a příplatku za práci přesčas, přísluší zaměstnanci oba příplatky. Z uvedeného tedy vyplývá, že odpracujete-li v době po 22 hod. nejméně dvě hodiny máte nárok na mzdové zvýhodnění za práci v noci.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Slavná Íránka nenosila hidžáb, firma Nike jí ho přimalovala a sklízí kritiku

Íránská matematička Maryam Mirzakhaniová

Íránská matematička Maryam Mirzakhani si po celý život, který prožila v zahraničí, demonstrativně nevzala na hlavu...

Další z rubriky

Šetrné k přírodě mohou být intimní potřeby i pleny, řekla šéfka Bezobalu

Ředitelka neziskové organizace Bezobalu Veronika Nováčková v diskusním pořadu...

Pro člověka, který nakupuje v klasických supermarketech, je život bez obalů neuskutečnitelným nápadem. V posledních...

Zájem Čechů půjčit státu klesl. Na trh přijdou protiinflační dluhopisy

Ilustrační snímek

V pondělí začalo ministerstvo přijímat objednávky na nové, protiinflační bondy. Jejich výnos bude stanoven podle růstu...

Mladý, svobodný a pořádně bohatý. Do Sazky přišel výherce 123 milionů

Ilustrační snímek

Svobodné dámy z jižní Moravy by se měly v následujících dnech kolem sebe pořádně rozhlížet. Je možné, že mezi jejich...

Najdete na iDNES.cz