Kvůli světové ekonomické krizi a globálním úsporám se nad firmami také vznáší hrozba propouštění, které se často dotýká samotných šéfů.
"Chytré firmy si raději sáhnou na peníze, než aby se zbavovaly šikovných lidí. Proto zatím spíše vidím případy, kdy si vedení odsouhlasí 10 procent dolů na penězích, než aby propouštělo," říká Jan Bubeník z firmy Bubenik Partners, která se zabývá hledáním vrcholných manažerů.
Podle něj takto postupují například světové poradenské společnosti – bonusů se nejdřív zřeknou partneři.
"Jako faktičtí spoluvlastníci musí převzít odpovědnost. Pro fungování byznysu je to lepší než platový tlak nechat spadnout na své zaměstnance," dodává Bubeník.
Na světové úrovni podobně "zchudnou" například šéfové z IT obra Hewlett-Packard.
"Aby nebylo nutné přistoupit k propouštění zaměstnanců HP, tak se vedení rozhodlo ke snížení platu všech pracovníků v závislosti na funkci, kterou ve společnosti zastávají," říká Karel Taschner, PR manažer HP pro Česko a Slovensko.
To znamená, že plat nejvyššího vedení se sníží o 10 až 15 procent, plat výkonného ředitele a předsedy správní rady Marka Hurda se sníží o pětinu. Plat řadových zaměstnanců se sníží od 2,5 do 5 procent. Podle Taschnera je ve východní a střední Evropě včetně Česka toto snížení mezd dobrovolné.
Personální odborníci se shodují, že platový útlum v Česku je teprve na začátku. Až další měsíce ukážou, kam se platy mohou propadnout a jak moc drasticky budou firmy muset řešit své finanční problémy.
"Napříč trhem je zatím cítit hlavně opatrnost. Základní mzdy se nezvyšují, bonusy odkládají. V prvním sledu to postihlo automobilový průmysl, developery a bankovnictví. Ale přidávat se budou i další," potvrzuje vývoj Milan Novák, šéf personální firmy Grafton Recruitment v Česku.