Pátek 24. ledna 2020, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. ledna 2020 Milena

Solární investor: Naznačili mi, že nejsem mezi vyvolenými

  14:27aktualizováno  14:27
Je konec roku 2010. Podnikatel Daniel Honzík má v ruce všechna nutná povolení, zbývá jen, aby distributor jeho solární park připojil do sítě. ČEZ však dává přednost jiným, později dostavěným firmám, často s utajenými vlastníky. Teď musí byznys dotovat. Čelil přitom nabídkám, že by nějak šlo elektrárnu připojit včas.

Solární podnikatel Daniel Honzík. Je jedním z těch, kteří investovali velké peníze do fotovoltaiky, ale ČEZ dal přednost připojení jiným, ještě nedokončeným solárním parkům. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Na konci roku 2010 žádaly o připojení tisíce provozovatelů solárních elektráren. Kdo neuspěl, prodává elektřinu za poloviční cenu. Elektrárny vlastněné ČEZ a velcí investoři s neznámou vlastnickou strukturou však patřili k úspěšným (o podání stížnosti na ČEZ u antimonopolního úřadu čtěte zde).

Daniel Honzík je pražský advokát, vlastník realitní firmy Londýnská. Podniká od začátku 90. let, kdy díky úvěru od rakouských bank skoupil postupně sedm pražských činžáků. Daří se mu. Ale před šesti lety naletěl na solární vábničku a dodnes proklíná den, kdy se rozhodl pustit do státem dotované energetiky.

V roce 2009 Honzík založil firmu Fox Solar a pustil se do stavby elektrárny mezi skladovými halami v Nučicích u Prahy. V prosinci roku 2009 podepsal s firmou ČEZ Distribuce smlouvu o budoucím připojení. V březnu 2010, jakmile dostal stavební povolení, distributorovi zaplatil, vzal si u banky 150milionovou půjčku a dal se do stavby.

V srpnu byl hotov, v září dostal licenci Energetického regulačního úřadu (ERÚ), stavební úřad povolil předčasné užívání stavby (tím ji oba úřady uznaly za hotovou). Jenomže u ČEZ Distribuce Honzík narazil. O připojení marně žádal až do února následujícího roku.

"Všechno bylo připravené – z hotové elektrárny vedl kabel, stočený pod sloupy čekal na připojení do vysokonapěťové sítě. Sami jsme pro něj udělali výkop," líčí Honzík. Distributor měl dokonce uzavřenou smlouvu s montážní firmou, která měla Fox Solar připojit. Jenomže – jak Honzík později zjistil – ve smlouvě s elektromontéry jasně stálo: připojit až po 31. prosinci.

ČEZ připojoval novější, rozestavěné elektrárny

Připojení Fox Solaru přišlo po Novém roce, čímž Honzík přišel o vysokou výkupní cenu za elektřinu. Prodává proud přesně o polovinu levněji než šťastnější konkurenti připojení do silvestra. Elektrárna ho ročně stojí 3 až 3,5 milionu korun. Dotovat ji musí, splácí totiž úvěr bance.

Přesto je Honzík považován za solárního barona. Před časem ho například Česká televize zařadila do reportáže o lidech, kteří vydělávají na tomto byznysu.

Tak jako Honzík na pozdní připojení doplácejí desítky dalších investorů, kteří měli své elektrárny koncem roku 2010 hotové, v kapse měli kolaudace či povolení k předčasnému užívání od stavebních úřadů a licence od ERÚ. K získání dotace chybělo jen jediné: připojení od distribuční firmy. O to víc tyto lidi zlobí, že ČEZ koncem roku 2010 ochotně připojoval jiné, evidentně teprve rozestavěné elektrárny.

Solární investoři, které ČEZ připojil do sítě. Pramen: MF DNES a Sdružení FVE...

OPRAVA: V doprovodné tabulce k článku jsme chybně zařadili mezi solární „rychlokvašky“ fotovoltaickou elektrárnu Kojetín vlastněnou společností SOLAR 6 s.r.o. v seznamu zdrojů, jež získaly připojení do distribuční sítě v roce 2010. FVE Kojetín byla do sítě připojena až v roce 2011, nemá tedy nárok na vysokou dotaci z roku 2010. Jediným společníkem SOLAR 6 s.r.o. je ENERGY 21 a.s., která má akcie na jméno a jejími akcionáři jsou E21 Holding B.V. a DCEMF Mezzanine Holdings B.V., zahraniční private equity investoři.

Honzík nechal v prosinci 2010 z letadla vyfotit největší solární park v zemi, elektrárnu u Ralska, kterou v té době kupoval ČEZ od podnikatele Martina Shenara. Snímky dokazují, že na místě elektrárny bylo staveniště. Přesto ji ČEZ Distribuce včas připojila, stejně jako tři další velké elektrárny, jež v té době ČEZ kupoval od soukromníků. Podobně firma neváhala připojit elektrárnu MMB Solar Partners, jejíž vlastnická firma byla teprve 29. listopadu 2010 zapsána do obchodního rejstříku a hned dva týdny nato dostala licenci od ERÚ. Nebo řadu dalších zdrojů, které byly podle stavebních úřadů dokončeny až v první půli roku 2011 (viz tabulka). Často jde o solární parky zahraničních firem či neznámých vlastníků. Domácím drobným investorům distributor zjevně nepřál.

Podezřelá nabídka

Zdá se přitom, že bylo možné do elitního klubu včas připojených proniknout. Honzík se při svém úsilí o dohodu v prosinci roku 2010 dostal do jisté pražské právní kanceláře. "Bylo mi tam jasně naznačeno, že zatím nejsem v systému vyvolených. Naznačili mi, že je to řešitelné. Bral jsem to jako korupční jednání a nechtěl jsem s tím nic mít," popsal MF DNES. Podobně se na něj v té době obraceli další prostředníci s nabídkou, že za určitý poplatek připojení vyřídí.

S Honzíkem se spojila početná skupina podobně postižených byznysmenů, kteří nyní podávají společně stížnost na ČEZ pro diskriminaci a zneužívání dominantního postavení na trhu. Pokud jim antimonopolní úřad dá za pravdu, budou od ČEZ Distribuce snáz žádat kompenzaci za své ztráty.

Firma by jim například mohla zpětně přiznat vysoké výkupní ceny z roku 2010. Přesně to udělala pro dokončené elektrárny, jež nestihla v době solárního boomu koncem roku 2010 připojit do sítě, distribuční společnost skupiny E. ON, jež působí v jižních Čechách a na jižní Moravě.

Řada stěžovatelů na ČEZ Distribuci s ní vede individuální soudní spory, téměř všichni si stěžují na ERÚ. "Mnozí mají šanci na úspěch, protože jejich argumenty o diskriminaci mají váhu," míní bývalý šéf ERÚ z roku 2010 Josef Fiřt, podobně hodnotí situaci i jeho nástupkyně Alena Vitásková. Po Honzíkově stížnosti ERÚ navíc podal trestní oznámení, policie začala případ řešit jako korupci.

  • Nejčtenější

E-shop s dálničními známkami uděláme zdarma. Na webu se objevila nová výzva

Zatím co ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík si za zakázkou na e-shop s dálničními známkami stále stojí, většina...

Ministerstvo nakreslilo 400 km nových dálnic. Okruh obkrouží střední Čechy

Ministerstvo dopravy připravuje novou koncepci dálnic, která by aktuálně plánovanou síť rozšířila o více než čtyři sta...

Amerika hrozí Česku obchodní válkou kvůli chystané digitální dani

Spojené státy hrozí České republice odvetou v případě, že Česko prosadí chystanou digitální daň. Ta by postihovala mimo...

Zboží z IKEA bude letos možné vyzvednout nově v sedmi dalších městech

Nábytkářský řetězec IKEA v Česku letos otevře výdejní místa v sedmi dalších městech. Zákazníkům budou dostupná v Hradci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přiletěl vrtulníkem a vyhrál miliony. Na muže se v kasinu usmálo štěstí

Český podnikatel ruského původu, majitel kasina a hráč Leon Tsoukernik vyhrál v rakouském Seefeldu u automatu 1,37...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Elitní trenér o zákulisí MMA, drogách, penězích i zženštilé společnosti

Pod jeho vedením vyrostl český šampion Martínek, o něhož projevila zájem slavná organizace UFC. Pro boj v kleci...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

  • Další z rubriky

Jar slaví šedesáté narozeniny s retro kolekcí, popřála mu i Pawlowská

Málokterá značka je v českých domácnostech zakořeněná tak jako Jar. Ve středu oslavil saponát šedesát let od uvedení na...

Miliardy má přinést nová digitální daň pro Facebook, Google či Apple

Novou sedmiprocentní digitální daň pro globální internetové giganty, jakými jsou Google, Facebook či Apple, začali...

Premium

Příliš drahý e-shop na dálniční známky: už jen posudek stál přes milion

Za posudek, který posvětil e-shop na dálniční známky, zaplatil dopravní fond 1,4 milionu korun. Znalecká kancelář,...

Premium

Snadnější oddlužení lidi příliš neláká, může za to nejistota vůči věřitelům

Obrovský nápor zájemců o nové a vstřícnější oddlužení neboli osobní bankrot se nekoná. Lákadlo být opět bez dluhů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz