Solární investor: Naznačili mi, že nejsem mezi vyvolenými

  14:27aktualizováno  14:27
Je konec roku 2010. Podnikatel Daniel Honzík má v ruce všechna nutná povolení, zbývá jen, aby distributor jeho solární park připojil do sítě. ČEZ však dává přednost jiným, později dostavěným firmám, často s utajenými vlastníky. Teď musí byznys dotovat. Čelil přitom nabídkám, že by nějak šlo elektrárnu připojit včas.

Solární podnikatel Daniel Honzík. Je jedním z těch, kteří investovali velké peníze do fotovoltaiky, ale ČEZ dal přednost připojení jiným, ještě nedokončeným solárním parkům. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Na konci roku 2010 žádaly o připojení tisíce provozovatelů solárních elektráren. Kdo neuspěl, prodává elektřinu za poloviční cenu. Elektrárny vlastněné ČEZ a velcí investoři s neznámou vlastnickou strukturou však patřili k úspěšným (o podání stížnosti na ČEZ u antimonopolního úřadu čtěte zde).

Daniel Honzík je pražský advokát, vlastník realitní firmy Londýnská. Podniká od začátku 90. let, kdy díky úvěru od rakouských bank skoupil postupně sedm pražských činžáků. Daří se mu. Ale před šesti lety naletěl na solární vábničku a dodnes proklíná den, kdy se rozhodl pustit do státem dotované energetiky.

V roce 2009 Honzík založil firmu Fox Solar a pustil se do stavby elektrárny mezi skladovými halami v Nučicích u Prahy. V prosinci roku 2009 podepsal s firmou ČEZ Distribuce smlouvu o budoucím připojení. V březnu 2010, jakmile dostal stavební povolení, distributorovi zaplatil, vzal si u banky 150milionovou půjčku a dal se do stavby.

V srpnu byl hotov, v září dostal licenci Energetického regulačního úřadu (ERÚ), stavební úřad povolil předčasné užívání stavby (tím ji oba úřady uznaly za hotovou). Jenomže u ČEZ Distribuce Honzík narazil. O připojení marně žádal až do února následujícího roku.

"Všechno bylo připravené – z hotové elektrárny vedl kabel, stočený pod sloupy čekal na připojení do vysokonapěťové sítě. Sami jsme pro něj udělali výkop," líčí Honzík. Distributor měl dokonce uzavřenou smlouvu s montážní firmou, která měla Fox Solar připojit. Jenomže – jak Honzík později zjistil – ve smlouvě s elektromontéry jasně stálo: připojit až po 31. prosinci.

ČEZ připojoval novější, rozestavěné elektrárny

Připojení Fox Solaru přišlo po Novém roce, čímž Honzík přišel o vysokou výkupní cenu za elektřinu. Prodává proud přesně o polovinu levněji než šťastnější konkurenti připojení do silvestra. Elektrárna ho ročně stojí 3 až 3,5 milionu korun. Dotovat ji musí, splácí totiž úvěr bance.

Přesto je Honzík považován za solárního barona. Před časem ho například Česká televize zařadila do reportáže o lidech, kteří vydělávají na tomto byznysu.

Tak jako Honzík na pozdní připojení doplácejí desítky dalších investorů, kteří měli své elektrárny koncem roku 2010 hotové, v kapse měli kolaudace či povolení k předčasnému užívání od stavebních úřadů a licence od ERÚ. K získání dotace chybělo jen jediné: připojení od distribuční firmy. O to víc tyto lidi zlobí, že ČEZ koncem roku 2010 ochotně připojoval jiné, evidentně teprve rozestavěné elektrárny.

Solární investoři, které ČEZ připojil do sítě. Pramen: MF DNES a Sdružení FVE...

OPRAVA: V doprovodné tabulce k článku jsme chybně zařadili mezi solární „rychlokvašky“ fotovoltaickou elektrárnu Kojetín vlastněnou společností SOLAR 6 s.r.o. v seznamu zdrojů, jež získaly připojení do distribuční sítě v roce 2010. FVE Kojetín byla do sítě připojena až v roce 2011, nemá tedy nárok na vysokou dotaci z roku 2010. Jediným společníkem SOLAR 6 s.r.o. je ENERGY 21 a.s., která má akcie na jméno a jejími akcionáři jsou E21 Holding B.V. a DCEMF Mezzanine Holdings B.V., zahraniční private equity investoři.

Honzík nechal v prosinci 2010 z letadla vyfotit největší solární park v zemi, elektrárnu u Ralska, kterou v té době kupoval ČEZ od podnikatele Martina Shenara. Snímky dokazují, že na místě elektrárny bylo staveniště. Přesto ji ČEZ Distribuce včas připojila, stejně jako tři další velké elektrárny, jež v té době ČEZ kupoval od soukromníků. Podobně firma neváhala připojit elektrárnu MMB Solar Partners, jejíž vlastnická firma byla teprve 29. listopadu 2010 zapsána do obchodního rejstříku a hned dva týdny nato dostala licenci od ERÚ. Nebo řadu dalších zdrojů, které byly podle stavebních úřadů dokončeny až v první půli roku 2011 (viz tabulka). Často jde o solární parky zahraničních firem či neznámých vlastníků. Domácím drobným investorům distributor zjevně nepřál.

Podezřelá nabídka

Zdá se přitom, že bylo možné do elitního klubu včas připojených proniknout. Honzík se při svém úsilí o dohodu v prosinci roku 2010 dostal do jisté pražské právní kanceláře. "Bylo mi tam jasně naznačeno, že zatím nejsem v systému vyvolených. Naznačili mi, že je to řešitelné. Bral jsem to jako korupční jednání a nechtěl jsem s tím nic mít," popsal MF DNES. Podobně se na něj v té době obraceli další prostředníci s nabídkou, že za určitý poplatek připojení vyřídí.

S Honzíkem se spojila početná skupina podobně postižených byznysmenů, kteří nyní podávají společně stížnost na ČEZ pro diskriminaci a zneužívání dominantního postavení na trhu. Pokud jim antimonopolní úřad dá za pravdu, budou od ČEZ Distribuce snáz žádat kompenzaci za své ztráty.

Firma by jim například mohla zpětně přiznat vysoké výkupní ceny z roku 2010. Přesně to udělala pro dokončené elektrárny, jež nestihla v době solárního boomu koncem roku 2010 připojit do sítě, distribuční společnost skupiny E. ON, jež působí v jižních Čechách a na jižní Moravě.

Řada stěžovatelů na ČEZ Distribuci s ní vede individuální soudní spory, téměř všichni si stěžují na ERÚ. "Mnozí mají šanci na úspěch, protože jejich argumenty o diskriminaci mají váhu," míní bývalý šéf ERÚ z roku 2010 Josef Fiřt, podobně hodnotí situaci i jeho nástupkyně Alena Vitásková. Po Honzíkově stížnosti ERÚ navíc podal trestní oznámení, policie začala případ řešit jako korupci.

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Další z rubriky

Kůrovec může letos napadnout polovinu lesů v Česku, varuje Brabec

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Pokud nastane krizový scénář, bude letos v Česku napadeno kůrovcem 500 tisíc hektarů smrkových lesů, tedy polovina...

EU kárá Česko, že není dost zelené. Přidejte obnovitelné zdroje, říká Komise

Ve větrné elektrárně ve Věžnici se uskutečnil den otevřených dveří.

Česko podle Evropské komise nedělá dost pro životní prostředí, tuzemské plány na zvyšování podílu čisté energie a...

ČEZ bude muset zveřejňovat smlouvy. Končí české Palermo, jásá Michálek

ČEZ aktuálně nabízí pět modelů elektromobilů od tří značek: Volkswagen (na...

Energetická společnost ČEZ a další firmy s většinovou účastí státu, které se obchodují na burze, přijdou o dosavadní...

Najdete na iDNES.cz