V Německu pracuje Josef Jandík jako truhlář.

V Německu pracuje Josef Jandík jako truhlář. | foto: Veronika Němcová, iDNES.cz

Práci v Německu jsem našel bez problémů, říká truhlář

  • 239
Pětatřicetiletý Josef Jandík z Klatovska v březnu skoncoval s truhlářskou živností v Čechách a odešel pracovat do Německa. Hlavním motivem byly lepší finanční podmínky a nové zkušenosti.

Hledání nového místa netrvalo dlouho. Hned v prvních německých novinách, které otevřel, našel inzerát svého budoucího zaměstnavatele. "Stálo v něm, že hledá truhláře na výrobu a montáž nábytku. To je můj obor. Při přijímacím pohovoru majitele zajímala praxe, jestli se domluvím a jak to mám daleko," popisuje Jandík.

Do práce nastoupil tři týdny poté. "Sám jsem byl překvapen, že to vyšlo hned na poprvé," vzpomíná.

Může se hodit

Také sháníte lepší práci? Na jobDNES.cz můžete vybírat ze stovek nabídek v různých oborech.

Přijetí nevyžadovalo žádné velké papírování. Sám si musel zajistit pouze zařazení do daňové třídy, na což si najal agenturu, která to za tisícikorunový poplatek vyřídila za něj. Přihlášení k platbě sociálního a zdravotního pojištění zajistil zaměstnavatel. 

Firma, do které nastoupil, zaměstnává asi 15 lidí. Až na jednoho dalšího Čecha v ní pracují jen Němci. "Vztahy jsou tam dobré. Všichni jsou ochotní, když jsem v začátcích něco nevěděl, pomohli mi. To je velké plus," pochvaluje si Jandík.

"Někdy mám problém rozumět bavorsky"

Německy se domluví, někdy má však problém porozumět bavorskému nářečí. "To nemá se spisovnou němčinou, kterou se učíte ve škole, nic moc společného. Kolegové už ale vědí, že jejich hantýrce nerozumím, a snaží se mluvit spisovně," vysvětluje. Žádný kurz němčiny nenavštěvuje, učí se prý hlavně praxí.

Jízda do zhruba 60 kilometrů vzdálené práce mu trvá přibližně hodinu. Domů se vrací každý den, aby mohl být s rodinou. O náklady na naftu se dělí s českým kolegou, který shodou okolností bydlí nedaleko něj, a mohou tak dojíždět společně. 

Co se týče výše platu, nechce být příliš konkrétní. Je to podle něj částka, která představuje více než dvojnásobek průměrné mzdy v Česku. Ta je nyní něco přes 24 tisíc korun. "K tomu dostávám diety, když jedu na montáž," vysvětluje.

V pátek pracuje jen půl dne, firma drží kratší pracovní týden

Mezi další výhody patří také to, že jako otec ročního dítěte má nárok na přídavek na dítě, zatímco v Česku na něj nedosáhne. Výše přídavku je v Německu odstupňovaná podle počtu dětí, pro první a druhé dítě činí 184 eur, v přepočtu něco přes 4 700 korun.

"Na konci roku mi pak vrátí zpět daňové přeplatky, můžu si odečíst také náklady na naftu," uvádí Jandík.

A co ho v nové práci překvapilo? "V Česku jsem se nikdy nesetkal s truhlářkou. Tam jsou hned dvě," říká s úsměvem.

Nezvyklé je pro něj také to, že má o čtyři hodiny kratší pracovní týden než v Česku. "V pátek pracujeme místo 8,5 hodiny jen 4,5. Na jednu stranu je to fajn, protože jsem brzy doma. Na druhou stranu bych si to radši odpracoval v ostatních dnech, protože jet 120 kilometrů kvůli čtyřem hodinám se moc nevyplatí. Oni to tam ale mají takhle zažité, takže s tím asi nehnu," dodává Jandík.