Premiér se vložil do převodů nemocnic

  1:00aktualizováno  1:00
Předseda vlády Jiří Paroubek se rozhodl zasáhnout do vývoje zdravotnictví v krajích. Do Prahy si v pátek svolal hejtmany, kteří se pustili na vlastní pěst a proti vůli ministerstva zdravotnictví do reformy nemocniční sítě v krajích.
Jiří Paroubek

Jiří Paroubek - Premiér Jiří Paroubek. (25. června 2005) | foto: Greg BakerReuters

Na schůzce, které se účastnila i ministryně zdravotnictví Milada Emmerová, však zástupci vládní sociální demokracie s pravicovými hejtmany k žádné shodě nedošli. "Byla to spíš výměna informací," říká středočeský hejtman Petr Bendl.

Na zásah vlády už je pozdě
Sociální demokraté se snaží na poslední chvíli zabránit tomu, aby kraje hromadně měnily své nemocnice na obchodní společnosti. Nemají k tomu však v rukou žádné nástroje, atak jim nezbývá, než se s vývojem v krajích smířit.

Podle mluvčí ministryně Emmerové se tedy vláda alespoň snaží prosadit zvláštní podobu nemocničních firem, jež by měly mít status veřejně prospěšných neziskových společností. Návrh zákona o zdravotnických zařízeních a veřejných službách ve zdravotnictví v pátek hejtmanům představila ministryně Emmerová.

"U některých krajů vypadá řešení jednoduše, někde to bude složitější – třeba v Praze a Středočeském kraji. Tam se toho proto zúčastním osobně," řekl po jednání s hejtmany Jiří Paroubek.

Podobně chce mít pod kontrolou dění v krajích i ministryně Emmerová, která slíbila, že bude jednat postupně se všemi hejtmany o situaci v jejich regionu zvlášť.

Šéfům krajů se však návrhy nového zákona nelíbí. "Neřeší to, co nás pálí nejvíc, totiž nepřinášejí zásadní reformu financování nemocnic," prohlásil hejtman Bendl.

Přeměna nemocnic na firmy je podle Bendla pro kraje obrannou reakcí na populismus vlády v mzdové oblasti. "Snažíme se nastavit režim, kdy nemocnice bude moci utratit pouze tolik, kolik vydělá," shrnul Bendl. Nemocnice jako obchodní firmy totiž nebudou vázány mzdovými předpisy ministerstva.

Do diskuse kolem nemocnic tento týden zasáhla také Česká lékařská komora, jejíž členové mají strach z pádu svých platů. Komora vydala prohlášení, v němž kraje varuje před "plošnou privatizací nemocnic".

"Jde o neověřený experiment, který vedle vážných ekonomických důsledků může mít i velmi nepříznivý dopad na zdravotní stav obyvatel," tvrdí šéf komory David Rath.

Reforma penzí na podzim?
Premiér v pátek také jednal s představiteli pěti koaličních i opozičních politických stran kvůli reformě důchodů. Schůzka měla stanovit zásady, jimiž by se měla chystaná důchodová reforma řídit.

Představitelé pěti parlamentních stran se však v pátek shodli jen na jediném: reforma důchodů je nutná a společná východiska političtí partneři stanoví do konce října.

Autoři:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Chyby za 700 milionů. Ministerstvo práce selhalo při IT zakázkách, tvrdí NKÚ

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek při obhajobě systému vyplácení

Ministerstvo práce a sociálních věcí selhalo při budování informačních systémů pro výplatu dávek a porušilo rozpočtovou...

Měli bychom více spořit, ať máme polštář na krizi, říká Michl

Člen bankovní rady ČNB Aleš Michl.

Když si dnes vložíte peníze na účet, ve většině bank nedostanete skoro nic. Prostor pro vyšší úroky však existuje,...

Počet návštěvníků pražské O2 areny překročil 10 milionů

Chinaski na závěrečném koncertu turné k desce Není nám do pláče 16. listopadu v...

Branami největší české multifunkční haly prošel v neděli návštěvník s pořadovým číslem 10 milionů. Návštěvnost haly...

Najdete na iDNES.cz