Překvapivý návrh z ODS: snížit DPH, když padne druhý penzijní pilíř

  14:52aktualizováno  14:52
S návrhem, že by se měly snížit sazby daně z přidané hodnoty, vyrukovala překvapivě opoziční ODS. Byli to přitom právě občanští demokraté, kteří spolu s TOP 09 v minulé vládní koalici prosadili zvýšení DPH na 15 a 21 procent. S nápadem to přehodnotit přišel nový hlavní ekonomický expert ODS Jan Skopeček.

Ekonomický expert ODS Jan Skopeček | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Ten byl dříve poradcem bývalého prezidenta Václava Klause, jenž se zvyšováním DPH zásadně nesouhlasil. Ještě zajímavější ale je, že pokud Skopeček svou představu v ODS prosadí, popře tím sama strana to, o co v minulé vládě usilovala a kvůli čemu se bývalý premiér Petr Nečas dostal do konfliktu i s několika tehdejšími poslanci ODS v čele s Petrem Tluchořem, Markem Šnajdrem a Ivanem Fuksou.

"Připomenu, že zvýšení DPH proběhlo kvůli důchodové reformě, aby kompenzovalo výpadek v průběžném systému při vzniku druhého pilíře. Pokud současná vláda druhý pilíř zruší či zakonzervuje, není důvod nechat DPH na její vyšší úrovni a budu v ODS prosazovat, abychom přišli s návrhem na snížení této daně," uvedl Skopeček.

Zrušení druhého penzijního pilíře, v jehož rámci lidé mohou část povinných sociálních odvodů přesměrovat do soukromých penzijních fondů, je přitom velmi pravděpodobné.

ČSSD to při vzniku vlády prosadila jako jednu ze základních programových priorit. I když před pár dny ministr financí, šéf hnutí ANO Andrej Babiš o zrušení druhého penzijního pilíře zapochyboval, premiér Bohuslav Sobotka kontroval, že nic takového nepřipadá v úvahu (více zde), a Babiš uznal, že koaliční smlouva se v tomto bez souhlasu partnerů měnit nemůže.

Jestliže expert ODS Skopeček nyní přichází s tím, že by bylo možné DPH, kterou jeho strana zvyšovala, opět snížit, do plánů koalice se tím trefuje, ale jen částečně. ČSSD, ANO a KDU-ČSL se dohodly, že zavedou třetí, sníženou sazbu daně z přidané hodnoty - ale jen na léky, knihy a nenahraditelnou dětskou výživu. Lidovci původně trvali i na plenách, ale pro to nemá Česko vyjednanou výjimku u Evropské unie.

Skopeček vydal prohlášení, že doufá, že ministr financí Andrej Babiš jeho nápad snížit DPH zpět, podpoří. To je ve skutečnosti vysoce nepravděpodobné. Plošné snížení DPH by znamenalo velký výpadek příjmů státního rozpočtu.

Něco takového nesliboval voličům ani Sobotka, když byl ještě lídrem levicové opozice. Právě proto, že by státu chyběly peníze, od začátku mluvil o tom, že se daň z přidané hodnoty nesmí už zvyšovat a jestliže se sníží, tak selektivně. ČSSD přitom kladla důraz na nižší zdanění léků.

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Lehčí lahve a sprite v bezbarvém obalu. Coca-Cola šetří plastem

Ilustrační snímek

Už od června uvádí americká firma Coca-Cola v tuzemsku do oběhu lehčí PET lahve. Díky tomu by společnost měla za rok...

Farmářské trhy pod lupou veterinářů: rok od roku závad ubývá

Letošní kontroly veterinárních inspektorů odhalili celkem 18 procent pochybení...

V teplém počasí rizika spojená se stánkovým prodejem masných či mléčných produktů výrazně rostou. Veterinární...

Sencor svolává do opravy dva modely mobilní klimatizace, hrozí zkrat

Mobilní klimatizace Sencor, kterou společnost Fast ČR stahuje z trhu

Společnost Fast ČR, která je v tuzemsku autorizovaným distributorem spotřebičů Sencor, informuje o problému dvou modelů...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz