Přejít k jinému penzijnímu fondu můžete už jen do konce února

  3:59aktualizováno  3:59
Pokud nejste úplně spokojeni s výnosy a hospodařením vašeho penzijního fondu, máte už jen necelé dva měsíce na to, abyste přešli ke konkurenci. Vzhledem k přípravě reformy penzijního připojištění, na kterou navazuje penzijní reforma, se totiž přestupy od konce února uzavřou.
Pokud nejste spokojeni se svým penzijním fondem, je právě nejvyšší čas ho změnit. S koncem února se totiž tato možnost uzavře.

Pokud nejste spokojeni se svým penzijním fondem, je právě nejvyšší čas ho změnit. S koncem února se totiž tato možnost uzavře. | foto: AP

Jde přitom o změnu, jež se dotýká více než 4,5 milionu lidí, kteří si v systému spoří na penzi. Kdo nestačí přejít do konce února, bude se muset spokojit s fondem, kde je nyní, i pro další roky. Pokud tedy chce spořit za stávajících podmínek.

Přestupy se v roce 2013 sice opět otevřou, ale v případě změny fondu už klient přijde o současné výhody - těmi jsou hlavně garance nejhůře nulového ročního výdělku fondu, možnost požádat si o jednorázovou výplatu naspořené částky nebo o výsluhovou penzi, což je výběr poloviny prostředků po 15 letech spoření.

"Je zřejmé, že mnoho klientů se o tomto termínu nedozví, a tak budou uzamčeni ve stávajícím fondu bez možnosti změnit poskytovatele, aniž by přišli o výhody současného penzijního připojištění," varuje David Vondrák ze serveru Produktovelisty.cz, jenž na změnu upozornil.

Šéfové společností tvrdí, že rozdíly budou nepatrné

Podle něj za takto krátkou dobou na přestup stojí zájmy velkých fondů, které tím chtějí stabilizovat svůj kmen klientů. "Přitom stačilo dát termín například na konec září. I s výpovědní lhůtou by se vše stihlo snadno," dodává Vondrák.

Podle šéfů firem se rozdíly v garancích mezi novým a stávajícím systémem přeceňují. "I v novém systému budou účastnické fondy, které budou nabízet velmi podobnou konzervativní strategii jako dnešní penzijní fondy, takže skutečný rozdíl bude zanedbatelný. Příliš zde démonizujeme formální statut takzvané černé nuly," říká ke garanci nezáporných výnosů šéf penzijního fondu ING Jiří Rusnok, jenž je také prezidentem Asociace penzijních fondů.

Podle něj jde o čistě technické a dočasné omezení, které je uděláno proto, aby mohla být provedena transformace stávajících penzijních fondů na nové penzijní společnosti. V těch bude oddělen majetek klientů fondu od majetku samotného fondu. Budou tak muset transparentněji hospodařit se svěřenými prostředky.

Kdo má dnes uzavřené penzijní připojištění, bude v lednu příštího roku automaticky převeden do takzvaného transformovaného fondu, kde mu zůstanou zachovány všechny dnešní podmínky. Nebude se z něj však moci hnout dále, pokud o ně nebude chtít přijít.

Jsou podmínky vašeho fondu výhodné?

Proto se vyplatí důkladně zvážit, zda jste teď ve fondu, který vám vyhovuje. Při jeho hodnocení se nedívejte jen na čistý zisk fondu a připsané roční výnosy, ale také na takzvané náklady příštích období ve vztahu k celkovému majetku fondu.

V této položce fondy vykazují, kolik vynaložily hlavně na získávání nových klientů. Pokud je položka vůči majetku příliš vysoká, může fond v budoucnu chtít získat investované peníze zpět a o to mohou být nižší výnosy pro jeho klienty.

I kvůli přetahované mezi fondy, která tyto náklady zvyšuje, mohlo ministerstvo financí urychlit uzavření přestupů. "Záměrem ministerstva financí je omezení zbytečných provizních výdajů za převody před začátkem reformy," myslí si šéf Penzijního fondu České pojišťovny Tomáš Matoušek.

Podle něj se stejně lidé, kteří budou od penzijního spoření vyžadovat větší výnosy, nevyhnou přechodu do nového systému. "Kdo bude chtít vyšší zhodnocení, půjde do nových účastnických fondů a bude pak muset přijmout i riziko, jaké je v investičním světě obvyklé a normální," dodává.

Nejčtenější

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk

Ilustrační snímek

Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený...

Americký sen Made in China končí. Kvůli obchodní válce výroba ze země mizí

Ilustrační snímek

Kvůli obchodní válce Čína přestává být „továrnou“ USA a Donald Trump částečně dosáhl svého cíle. Byť celní válkou...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Propuštěn po 30 minutách. Agrofert mění šéfa pekáren United Bakeries

Ilustrační snímek

Agrofert ihned po skončení převzetí pekáren United Bakeries propustil ředitele firmy Ivana Fleka. V čele pekáren byl...

Další z rubriky

Duty free na letišti by měl provozovat Lagardére, zaplatit má 8 miliard

Na Terminálu 2 pražského letiště otevřeli novou komerční zónu

Provoz všech 24 duty free shopů, tedy bezcelních obchodů, na Letišti Václava Havla v Praze asi získá za osm miliard...

Česká pošta zruší 7 000 pracovních míst, zhubne o čtvrtinu

Policisté zasahovali v budově České pošty v ulici Politických vězňů v centru...

Plán restrukturalizace České pošty počítá se zrušením sedmi tisíc pracovních míst za šest let ze stávajících zhruba 30...

ČEZ vyplatí dividendu 24 korun za akcii, nejnižší za posledních 12 let

Ilustrační snímek

Energetická společnost ČEZ vyplatí akcionářům dividendu 24 korun za akcii před zdaněním. Ve čtvrtek ráno o tom po téměř...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz