Přejít k jinému penzijnímu fondu můžete už jen do konce února

  3:59aktualizováno  3:59
Pokud nejste úplně spokojeni s výnosy a hospodařením vašeho penzijního fondu, máte už jen necelé dva měsíce na to, abyste přešli ke konkurenci. Vzhledem k přípravě reformy penzijního připojištění, na kterou navazuje penzijní reforma, se totiž přestupy od konce února uzavřou.
Pokud nejste spokojeni se svým penzijním fondem, je právě nejvyšší čas ho změnit. S koncem února se totiž tato možnost uzavře.

Pokud nejste spokojeni se svým penzijním fondem, je právě nejvyšší čas ho změnit. S koncem února se totiž tato možnost uzavře. | foto: AP

Jde přitom o změnu, jež se dotýká více než 4,5 milionu lidí, kteří si v systému spoří na penzi. Kdo nestačí přejít do konce února, bude se muset spokojit s fondem, kde je nyní, i pro další roky. Pokud tedy chce spořit za stávajících podmínek.

Přestupy se v roce 2013 sice opět otevřou, ale v případě změny fondu už klient přijde o současné výhody - těmi jsou hlavně garance nejhůře nulového ročního výdělku fondu, možnost požádat si o jednorázovou výplatu naspořené částky nebo o výsluhovou penzi, což je výběr poloviny prostředků po 15 letech spoření.

"Je zřejmé, že mnoho klientů se o tomto termínu nedozví, a tak budou uzamčeni ve stávajícím fondu bez možnosti změnit poskytovatele, aniž by přišli o výhody současného penzijního připojištění," varuje David Vondrák ze serveru Produktovelisty.cz, jenž na změnu upozornil.

Šéfové společností tvrdí, že rozdíly budou nepatrné

Podle něj za takto krátkou dobou na přestup stojí zájmy velkých fondů, které tím chtějí stabilizovat svůj kmen klientů. "Přitom stačilo dát termín například na konec září. I s výpovědní lhůtou by se vše stihlo snadno," dodává Vondrák.

Podle šéfů firem se rozdíly v garancích mezi novým a stávajícím systémem přeceňují. "I v novém systému budou účastnické fondy, které budou nabízet velmi podobnou konzervativní strategii jako dnešní penzijní fondy, takže skutečný rozdíl bude zanedbatelný. Příliš zde démonizujeme formální statut takzvané černé nuly," říká ke garanci nezáporných výnosů šéf penzijního fondu ING Jiří Rusnok, jenž je také prezidentem Asociace penzijních fondů.

Podle něj jde o čistě technické a dočasné omezení, které je uděláno proto, aby mohla být provedena transformace stávajících penzijních fondů na nové penzijní společnosti. V těch bude oddělen majetek klientů fondu od majetku samotného fondu. Budou tak muset transparentněji hospodařit se svěřenými prostředky.

Kdo má dnes uzavřené penzijní připojištění, bude v lednu příštího roku automaticky převeden do takzvaného transformovaného fondu, kde mu zůstanou zachovány všechny dnešní podmínky. Nebude se z něj však moci hnout dále, pokud o ně nebude chtít přijít.

Jsou podmínky vašeho fondu výhodné?

Proto se vyplatí důkladně zvážit, zda jste teď ve fondu, který vám vyhovuje. Při jeho hodnocení se nedívejte jen na čistý zisk fondu a připsané roční výnosy, ale také na takzvané náklady příštích období ve vztahu k celkovému majetku fondu.

V této položce fondy vykazují, kolik vynaložily hlavně na získávání nových klientů. Pokud je položka vůči majetku příliš vysoká, může fond v budoucnu chtít získat investované peníze zpět a o to mohou být nižší výnosy pro jeho klienty.

I kvůli přetahované mezi fondy, která tyto náklady zvyšuje, mohlo ministerstvo financí urychlit uzavření přestupů. "Záměrem ministerstva financí je omezení zbytečných provizních výdajů za převody před začátkem reformy," myslí si šéf Penzijního fondu České pojišťovny Tomáš Matoušek.

Podle něj se stejně lidé, kteří budou od penzijního spoření vyžadovat větší výnosy, nevyhnou přechodu do nového systému. "Kdo bude chtít vyšší zhodnocení, půjde do nových účastnických fondů a bude pak muset přijmout i riziko, jaké je v investičním světě obvyklé a normální," dodává.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Dopady boje s hazardem: obce přišly o 1,1 miliardy na daních z automatů

Ilustrační snímek

I když stát vybírá na dani z hazardu rok od roku více, mnoha obcím tyto příjmy klesly. Mohou za to zejména přísnější...

Obce nechtějí stavět průmyslové haly. Kromě hluku z nich nic nemají

Firma Witte Automotive nechává stavět novou halu v ostrovské průmyslové zóně.

Velký byznys často podnikatelé rozjíždějí v garáži. Když už její plocha nestačí, začínají hledat náhradní prostor....

Ukážeme vám cestu, říká šéf Googlu. A slibuje, že soukromí uživatelů pohlídá

Šéf společnosti Google Sundar Pichai.

Společnost Google v mnoha oblastech určuje směr, kterým se začne hýbat Země. „Technologie se dál rozvíjejí v oblastech...

Najdete na iDNES.cz