Sobota 8. května 2021, Den vítězství
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 8. května 2021 Den vítězství

Předmýváním nádobí vyplýtváme ročně tři miliardy litrů vody, zjistil průzkum

  18:47
České domácnosti vyplýtvají předmýváním nádobí před jeho vložením do myčky přes tři miliardy litrů vody ročně. Odpovídá to objemu, který by naplnil největší české přírodní jezero na Šumavě, Černé jezero. Vyplývá to z analýzy společnosti Ipsos pro značku Finish. Češi by podle průzkumu ocenili více vzdělávání v oblasti hospodaření s vodou.

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Už jen pořízení myčky ovlivňuje spotřebu vody. Při jejím používání se podle analýzy provedené na reprezentativním vzorku českých domácností spotřebuje během jednoho mycího cyklu v průměru 9,5 litru vody. To je přibližně devětkrát méně, než kdyby člověk myl nádobí ručně, při kterém by spotřeboval 88 litrů.

Jedna z oblastí, kde Češi často plýtvají vodou, je tak spojena právě s používáním myčky. Mnoho lidí nádobí totiž nádobí před vložením do myčky předmývá.

„Více než polovina Čechů předmývá nádobí předtím, než ho vloží do myčky. Průměrná domácnost tímto způsobem spotřebuje až 57 litrů vody týdně. U těchto domácností jde pak celkově o více než tři miliardy litrů ročně – to je množství vody, kterým byste naplnili největší přírodní jezero v České republice, Černé jezero. A toto množství zbytečně odebíráme z vodního koloběhu naší přírody,“ říká Lukáš Klimek, category manager společnosti Reckitt pro Českou republiku a Slovensko.

Voda spotřebovávaná v domácnostech pochází většinou z podzemních zdrojů. Zásoby spodních vod se ale podle posledních zpráv o stavu vodního hospodářství České republiky Ministerstva zemědělství a dat Českého hydrometeorologického ústavu mezi lety 2010 a 2019 snížily více než o polovinu z 1 590 milionů metrů krychlových na 789 milionů.

Problém přispívá k suchu v krajině, který se prokazuje také úbytkem tůní či mokřadů, tedy ploch, které by přirozeně zadržovaly vodu v přírodě.

„Za posledních několik desetiletí z české krajiny zmizelo téměř 10 000 km čtverečních mokřadů a vodní toky se zkrátily o téměř 5 000 kilometrů. To znamená jediné – voda, která v naší krajině naprší, rychle zmizí. Její odtok se na povrchu nemá kde zastavit, popřípadě jak zpomalit,“ popsal dlouhodobý problém sucha v naší zemi Petr Stýblo, ředitel Českého svazu ochránců přírody.

„Proto bychom se měli snažit obnovit místa, ve kterých se voda v přírodě může zadržovat a následně během období sucha uvolňovat,“ dodal Stýblo.

Lidé žádají více informací

Téma sucha a šetření vody se již dostalo do povědomí větší části Čechů. Pouhých 8 procent z nich ale tento problém nepovažuje za zásadní. Zájem o téma narůstá s přibývajícím věkem. Zatímco se jen 35 procent Čechů ve věku 18–29 let zajímá o téma aktivně a snaží se šetřit vodou, u generace starší 60 let je to už 59 procent.

Průzkum také ukázal, že by lidé přivítali více informací a vzdělávání. Pro pouhou třetinu respondentů je množství informací o hrozbě sucha v Česku dostatečné, 77 procent z dotázaných by se ale rádo dozvědělo více. Ještě hůře je na tom podle Čechů ekologické vzdělávání v oblasti sucha a šetření s vodou. Jen každý šestý ho považuje za dostatečné.

České domácnosti plýtvají jídlem ve velkém. Ročně ho vyhodíme za miliardy

Ve spolupráci Ministerstva životního prostředí, Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka (VÚV TGM), Ústavu výzkumu globální změny (ÚVGZ), Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a České zemědělské univerzity (ČZU) vzniká systém HAMR. Jeho cílem je poskytovat dlouhodobou predikci vodních zdrojů na území České republiky, potřebná data systém shromažďuje od roku 1981.

„Samotný název HAMR v sobě ukrývá jednotlivé typy sucha, které hodnotí. Jde o sucho hydrologické, agronomické, meteorologické a retence,“ vysvětluje Adam Vizina, vedoucí oddělení hydrologie ve VÚV TGM.

Největší sucho v historii

Projekt HAMR ukazuje, že současná situace je oproti minulým letům příznivější. Z dlouhodobého hlediska ale Česko čelí největšímu suchu v historii. „I když naše statistická predikce na začátek léta ukazuje, že by v této době nemělo dojít k výraznému zaklesávání vodních toků, neměli bychom usnout na vavřínech. Za posledních sedm let se Česká republika potýká se suchem, které je jedním z největších v historii,“ řekl Vizina.

Sucha posledních let v Evropě jsou nejhorší od dob Říma, ukázaly stromy

Významný vliv podle něj má nárůst teplot, který mění vodní režim krajiny. „Z tohoto pohledu lze očekávat sníženou dostupnost vody v krajině i v následujících letech i při normálových srážkových úhrnech, a to zřejmě i ve větším měřítku. Dalším aspektem je fakt, že se sucho v rámci České republiky vyskytuje i v dalších oblastech kromě notoricky známé jižní Moravy a Rakovnicka,“ dodal Vizina.

Český svaz ochránců přírody proto zahájil ve spolupráci se značkou Finish dlouhodobou iniciativu s názvem Voda pro českou krajinu. Její ambicí je revitalizace české krajiny tak, aby přispěla k zadržování vody v půdě, a to například budováním mělkých členitých tůní. Svaz se chce také zaměřit na vzdělávání veřejnosti v oblasti snižování spotřeby vody v domácnostech.

Také jste zvyklí, přestože máte doma myčku, nádobí předmývat?

celkem hlasů: 562

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00středa 28. dubna 2021. Anketa je uzavřena.

NE278
Myčku nádobí nemáme149
ANO135
Autor:
  • Nejčtenější

Největší realitka chystá hromadné aukce bytů. Ceny zvýšíme o statisíce, tvrdí

Společnost M&M Reality začíná ve čtvrtek streamovat aukce svých nemovitostí. Největší tuzemská realitní kancelář tím...

Ceny bytů ještě porostou. Za 10 let budou dvojnásobné, říká analytik

Rozstřel Růst cen nemovitostí bude v ČR i nadále pokračovat. Nezastavila jej ani ekonomická krize v souvislosti s pandemií...

Byty jsou nadhodnocené téměř o pětinu, tvrdí studie. Může přijít zlevnění

Z dlouhodobého hlediska jsou byty v Česku v průměru nadhodnocené o zhruba 17 procent. Ve vybraných lokalitách s vysokým...

Covidová pomoc se v Česku zneužívá čím dál víc. Podvody končí i na policii

Odhalených podvodů s covidovou pomocí přibývá. Finanční správa podala kvůli neoprávněnému čerpání bonusu už 109...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chce to nový kapitalismus. Volný trh je mýtus, říká spoluzakladatel Facebooku

Jestli chtějí USA prosperovat, potřebují novou formu kapitalismu, z té současné profituje pouze úzká skupina obyvatel....

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Nejen nebezpečné předměty. Komplikace na letišti způsobují i staré štítky

Největší tuzemské letiště odkrylo prostory třídírny svých zavazadel. „V běžných podmínkách jsme odbavovali cca 20 tisíc...

Největší realitka chystá hromadné aukce bytů. Ceny zvýšíme o statisíce, tvrdí

Společnost M&M Reality začíná ve čtvrtek streamovat aukce svých nemovitostí. Největší tuzemská realitní kancelář tím...

Češi se víc bojí, sklepy přestavují na kryty. Zájem strmě roste, říká stavař

Premium Místo uhlí si stále více Čechů uskladňuje ve sklepě naftu na pohon elektroagregátu. Namísto brambor mají v policích...

Akcie Monety rychle zdražují, na pražské burze se jim v pátek daří nejvíc

Po čtvrtečním oznámení o podpisu rámcové smlouvy mezi Monetou Money Bank a společnostmi ze skupiny PPF posilují akcie...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...