Předčasné důchody pro horníky prošly. Babiš na ně chtěl drobné od Bakaly

  10:25aktualizováno  12:09
Na předčasné důchody pro horníky přes výhrady ministra financí Andreje Babiše kývla vláda. Podpořili to ministři za sociální demokracii a KDU-ČSL, zatímco ANO se zdrželo. Spor tak ale nekončí, to, že horníci budou moci jít do penze o pět let dříve, musí ještě schválit parlament. A bez hlasů ANO či pomoci části opozice to ČSSD a lidovci neprosadí.

Kvůli předčasným důchodům pro horníky přijeli už v září do Prahy horníci z Karvinska. Šéf hornických odborů Jan Sábel se kvůli tomu i pohádal s ministrem Andrejem Babišem | foto: ČTK

„Horníci si určitě předčasně důchody zaslouží, je otázka, kdo to zaplatí. Když pan Bakala vzal sto miliard OKD, mohl by přispět nějaké drobné,“ řekl Babiš při příchodu na vládu. Přeloženo z bonmotu do jasné řeči - na financování nákladů předčasných důchodů by se podle ministra financí neměl podílet jen stát, ale také firma, která je nyní zaměstnává. Jenže sociální demokraté a lidovci na to neslyšeli a spor kvůli zapojení Bakaly protahovat nechtěli.

„Jsem rád, že vláda rozhodla o rozšíření počtu horníků, kteří budou moci odejít o pět let dříve do důchodu. Práce horníků patří k nejnáročnějším profesím a tito lidé se často potýkají se zdravotními následky. Jde o výrazné solidární opatření, jsem přesvědčen, že si to horníci zaslouží,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka. Po jednání vlády uvedl, že věří, že ve Sněmovně získá návrh podporu napříč stranami - od vlády i opozice.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD přinesla na vládu návrh počítající s předčasnými důchody pro horníky opakovaně. V září se kvůli tomu osobně do Prahy vypravili horníci z Karvinska, ale nepochodili. Šéf hornických odborů Jan Sábel se jen pohádal s Babišem, ale horníci si nevydemonstrovali nic, vláda o jejich předčasných penzích nerozhodla. (více zde)

Podle novely zákona o důchodovém pojištění by dřívější penze byla pro horníky, kteří by za sebou měli mít 3 300 směn v dole, v případě uranových dolů 2 200 směn v uranovém dole. Nová pravidla, pokud je schválí také parlament, by měla platit od října příštího roku.

Muži mají nyní do penze odcházet v necelých 63 letech. Důchodová hranice se každoročně odsouvá o dva měsíce. Podle návrhu Marksové by horníci teď tedy chodili do řádného důchodu v necelých 58 letech a do předčasné penze, která je možná až tři roky před termínem, by mohli nastupovat ani ne v 55 letech. Celkové výdaje na předčasné hornické důchody do roku 2055 spočítalo ministerstvo práce na 11,6 miliardy korun.

„Nezavádíme nic nového, není to žádná česká cesta. Už dnes část horníků má nárok na předčasný odchod. My jen rozšiřujeme jejich počet o ty, kteří nastoupí až do 30. září příštího roku,“ řekla ministryně Marksová.

„Ve všech evropských zemích, kde hornictví fungovalo, nebo funguje, takové systémy jsou. Bylo by určitě hezké, kdyby zaměstnavatelé tvořili fond, ze kterého by se ty předčasné důchody mohly spolufinancovat, ale my prostě v takové situaci nejsme,“ reagovala ministryně práce a sociálních věcí na námitky Babiše a dalších ministrů za ANO, kteří se všichni zdrželi hlasování.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Mobilem od Applu platí desítky tisíc lidí, nástup je rychlejší než u Google

Apple Pay

Desítky tisíc klientů si během dopoledne aktivovaly placení mobilním zařízením od společnosti Apple v Česku. První...

Desítky zakázek bude nutné vyhlásit znovu, ministerstvu se ztratila data

Ilustrační snímek

Národní elektronický nástroj (NEN) má ulehčit zadávání veřejných zakázek, v novém roce však některým soutěžícím práci...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Najdete na iDNES.cz