Diskuze

Málo humusu, málo vzduchu. Zemědělci řešili, jak zachránit českou půdu

České zemědělství musí být do budoucna ekologičtější, propojenější s technologiemi a mělo by lépe hospodařit s vodou. Na tom se ve středu během konference Integrace zemědělství, průmyslu, služeb a samosprávy shodli akademici a šéfové českých zemědělských organizací. Podle nich jinak nebude konkurenceschopné.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MN

Na poli nic nezůstane, vše se odveze do bioplynky. A kdožeto vymyslel, že topením biomasou zachráníme Zemi?

0 0
možnosti
JL

Nevím, ale nejlepší technologií zemědělství 0.0 byla kráva, kůň, hnojiště, pluh brány, kultivátor, plečka a soukromý zemědělec, majitel pozemku. Od té doby to nikdo nepřekonal.

Dnes bohužel agropdniky hospodaří na pronajaté půdš stylem po nás potopa, co lze to odvezou do bioplynky včetně hnoje, tedy pokud vůbec nějaký mají. Obvykle střídají jen řepku, kukuřici, jiné plodiny ani neznají a místo hnoje sypou na pole chemii.

5 0
možnosti
MS

Jedno přísloví říká: "Prodej člověku holou skálu a udělá z ní kvetoucí zahradu. Pronajmi člověku kvetoucí zahradu a udělá z ní poušť."

2 0
možnosti
MS

Jeden prvek mi v článku chyběl - kvalitní humus pomáhá vytvářet chlévská mrva. Pole takto obohacené dokáže bez dalšího udržet mnohem více vláhy. Kvalitní zemědělství potřebuje i kvalitní živočišnou výrobu.

4 0
možnosti

jenže to napsat do článku nejde, neboť by z toho vyplynulo, že přístupové dohody s EU jsou tragicky nevýhodné

2 0
možnosti
PJ

P83e82t13r 68J30a76r62o46š

24. 1. 2019 14:10

Ja bych radil vice kukurice a repky. A to vse obdelavat co nejtezsimi traktory bez hluboke orby.

1 0
možnosti

KLidně. Omlouvá tě, že o zemědělství nevíš zhola nic

0 0
možnosti

Je to jednoduché:

Málo humusu je důsledek likvidace živočišné produkce. Jednoduše nejsou krávy ve stáji, není hnůj na poli, není organika v půdě. Řešení neexistuje, EU by musela dovolit korekci přístupových dohod, čímž by přiznala svou chybu před lety.

Utužování (malá provzdušnost) souvisí s množstvím organiky v půdě. Bez hnoje se to těžko zásadně zlepší, něco málo můžou vyřešit posklizňové zbytky, pokud se zaorají.

6 0
možnosti

Zrušit všechny dotace a v přinejhorším a v nejvyšší nouzi chránit trh EU pomocí cel proti zemědělcům z vyspělých zemí (USA, Kanada apod.). Podle mě by to pomohlo, protože pak by se zemědělství narovnalo. Navíc by značně zdražily potraviny a lidi by se konečně přestali přežírat, takže by to mělo i zdravotní dopady.

1 0
možnosti

P29e64t52r 37Š28e56d20ý

24. 1. 2019 12:56

Stačí přestat do půdy cpát tuny chemie z Agrofertu a začít hospodařit tak, jak to uměli naši dědové. Na podzim hluboká orba, jednou za 3-4 roky nechat pole ležet ladem, jo a vyse.te se na řepku a zasejte něco normálního.

3 3
možnosti

Tuny chemie od výrobců mimo Agrofert jsou pro půdu lepší?

1 0
možnosti
MZ

Málo humusu, málo vzduchu.

Recept je jednoduchý. Pěstovat ještě více řepky. A vůbec plodin, ze kterých se všechno z pole odveze a zužitkuje třeba k topení. Hlavně nic nezaorat.

A můžeme stále vést akademické debaty, co by se mělo dělat.

Je to vlastně obdoba výsadby smrkových monokultur, o které se mluví a mluví...

8 0
možnosti

řepka by nevadila, pokud by se dodržovaly agrotechnické postupy, tj. 1 x za 3-4 roky aplikovat cca 40 t hnoje na hektar

1 0
možnosti
Foto

Největším škůdcem je zemědělec, myslivec a rybář...

0 0
možnosti
SK

Jak dlouho se budeme v ČR jen vymlouvat ? Zdejší diskutéři jsou asi vzdělanci z Kliniky nebo od Konvičky ! Problém bude ale asi někde úplně jinde, co se zmněnilo za posledních dvacet osm let od návratu do Evropy v českém školství a studijních programech ! Proč učitelé a profesoři zemědělských škol a fakult neučí zásady evropských standartů v užívání přírody kde většina farmářů žije a podniká? Nejedná se o zelené ekoteroristy jež svými bláboly a žvásty jež nemají praktický základ a zkušenost si honí své libido. Mimochodem lesnické monokultury jsou zde podnikatelsky praktikovány minimálně od devatenáctého století, a to vlastníky krajinných celků za účelem nástupu technické revoluce ve světě. - Ano , souhlasím , proč mají české chemické a chemickotechnologické školy a university v lákadlech pro budoucí studenty to, že v chemii je budoucnost když chemie nedokáže v 21.století nabídnout farmářům adekvátní náhradu v ochraně a použití za herbicidy typu Poundup nebo insekticidy ? Je lepší od přírody přejít k migrantům , tak jak to provedl vzdělanec JčU. Aniž by dotáhl boj proti kůrovci v šumavských lesích ...................... !!!!!!!!!!

0 0
možnosti
VB

Redukce velkoprůmyslového zemědělství a podpora malých farem je v přímém rozporu se zájmy Andreje Babiše. Výkřiky ministerstva životního prostředí o boji se suchem jsou velice pokrytecké, protože jakékoliv opatření musí být činěna na úkor zemědělství. Stejně tak již dávno měla být vypracovaná strategie regulace zemědělství v zájmu ochrany krajiny a životního prostředí.

https://vilembarak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=677761

3 0
možnosti

blábol. S tím to vůbec nesouvisí.

Humus v půdě není proto, že není ustájený dobytek. A ten nebude kvůli zemědělské politice EU, neobjeví se pokud zničíme velké zemědělské podniky. Živočišná výroba se totiž nevyplatí ani malým zemědělcům,

1 0
možnosti