Pro Český Telecom to bude mimo jiné znamenat, že zmenší počet telefonních obvodů. Například lidé, kteří dnes volají z Břeclavi do Brna meziměstsky (tři minuty skoro za 11 korun), budou po přečíslování volat místně (tři minuty za 4,20).
Přečíslování zlevní některé hovory
Český Telecom slibuje ponechat klientům jeden malý bonus za obří komplikace, které v září čekají celou republiku kvůli změnám telefonních čísel. Při hovorech v rámci jednoho kraje bude Telecom účtovat místní poplatky. Jako meziměsto se od 22. září bude brát pouze volání z jednoho kraje do druhého.
Tato změna kopíruje filozofii, podle které se změní telefonní čísla. Každý kraj totiž bude mít napříště pouze jednu nebo dvě předvolby. Zatímco začátkem roku zástupci firmy mluvili o tom, že uvažují o zdražení místních hovorů podle toho, jak společnosti klesnou výnosy, dnes je situace jiná.
Podle aktuálních zpráv už Telecom do konce roku se zvýšením cen nepočítá. "Zatím neuvažujeme o tom, že by se v souvislosti s přečíslováním měly ceny hovorů měnit," uvedl mluvčí Telecomu Vladan Crha.
Nikdo z Telecomu však není ochoten říci, jak bude úspora významná. Statistika o tom, jak často lidé dnes volají do jiného okresu ve stejném kraji, není k dispozici. Teoreticky však může změnu využít každý kromě Pražanů, pro něž dál metropole zůstane jedním krajem s místními poplatky.
Nahrát do všech ústředen nový telefonní seznam bude lidem z Českého Telecomu trvat zhruba tři hodiny po půlnoci ze soboty 21. září na neděli 22. září. "Lidé proto musí počítat s tím, že se postupně na omezenou dobu nebudou moci dovolat buď vůbec, nebo bude docházet k chybám; třeba se dovolají jinam," říká Crha. Na tísňové linky policie, hasičů či záchranky bude možné volat z mobilních telefonů, na pevné linky však nebude v tuto dobu stoprocentní spolehnutí.
Co vše se po přečíslování změní? Obecně zmizí při volání po Česku z telefonního čísla nula před směrovým číslem. To se týká i mobilních telefonů. Od října se tedy místo mobilní předvolby 0602 bude točit pouze 602, v případě pražského 02 se bude používat jen číslo 2 a příslušné číslo. Nejstarší mobilní čísla s šestkou na začátku budou platit ještě deset let, potom se změní na nové se sedmičkou na začátku.
S přečíslováním má zkušenosti celá Evropa. Na podzim 2000 se měnila čísla v Londýně potřetí během deseti let. Po londýnském přečíslování nastal sice o víkendu chaos, ale v pondělí už bylo devět z deseti volaných čísel vytočeno správně.